Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Seçimler yaklaşırken yasal ve teknik güvencelerin ortadan kalkması Türkleri endişelendiriyor

Seçimler yaklaşırken yasal ve teknik güvencelerin ortadan kalkması Türkleri endişelendiriyor

13 Kasım’da İstanbul’da meydana gelen bombalı saldırıların ardından yetkililerin internet erişimini saatlerce engellemesinin ardından, Türkiye’de yaklaşan seçimlerin bütünlüğüne ilişkin korkular yeniden alevlendi.

BT uzmanları, seçim günü internet kesintilerini önlemek için çok az yasal güvencenin bulunduğunu söyleyerek, muhalefet partilerinin acil durum önlemleri alması gerektiğine dikkat çekiyor.

Patlamadan kısa bir süre sonra Adalet Bakanlığı olay yerinden yayınları yasakladı. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), akşam saatlerinde bant genişliği kısıtlamasına devam etti. İnternet erişimini devre dışı bırakır ülke genelinde. Milyonlarca kişi ertesi sabaha kadar sosyal medya ağlarına erişmek için mücadele etti ve birçoğu hiçbir web sitesine ulaşamadıklarını söyledi. Bir VPN uygulaması, erişimde yalnızca kısmi bir rahatlama sağlar Popüler siteler YouTube, Twitter ve Instagram gibi. Uluslararası gözlemcilere göre, VPN hizmetlerine olan talep Türkiye, son 30 günde günlük ortalamaya göre %853 arttı.

Muhalefet partileri, benzer kısıtlamaların Haziran’daki Seçim Günü’nde gelmesiyle, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yirmi yıllık iktidarına karşı daha da güçlü bir meydan okumayla karşı karşıya. Geçmişte yakın yarışlarda yakın oy sayımları yayınlandı. Muhalefet partileri, sandık merkezlerinden kendi bilgilerini hızlı bir şekilde toplamak ve resmi sonuçları görüntülemek için çevrimiçi iletişimlere güveniyor. Ana muhalefetteki Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) geçen hafta kendi VPN uygulamasını geliştirdiğini duyurmuştu.

Bir avukat ve Alternative Information Society başkanı olan Farooq Khair, konuyla ilgili “açık yasaların olmaması” ve geçmiş örnekler nedeniyle şüphelerin haklı olduğuna inanıyor.

Gayer, BTK’nın kısıtlama emri vermeden önce çevrimiçi yanlış bilgileri söz konusu sosyal medya sitelerine yönlendirmesi gerektiğini söyledi. Ayrıca, 2016 darbe girişiminin ardından çıkarılan bir kanun hükmünde kararname ile cumhurbaşkanlığının BTK’dan kamu güvenliğini korumak için “gerekli önlemleri almasını” istemesine izin verildiğini, ancak kısıtlamadan söz edilmediğini de sözlerine ekledi.

READ  EBRD, Türk Traktör'ün Türkiye'deki 4,3 MW'lık çatı üstü güneş santralini finanse ediyor

“Sorun” dedi, “BTK herhangi bir sonuç açıklamadı. [on throttling] İstanbul saldırısıyla ilgili.

Gair, aynı şeyin seçim gününde de olabileceğini belirtti. “BTK artık bağımsız bir kuruluş değil. Ne zaman ve ne yapabileceği kimsenin tahmin edemeyeceği bir şey” dedi.

BT uzmanı Tagan Usgur, BTK’nın hükümetin talebi üzerine yargı kararı olmadan bant genişliğini etkinleştirebileceğini kabul ediyor. “Bunu yapacaklarını söyleyemem [on election day], ama yasak yok” dedi. “VPN hizmetlerini engellemek de mümkündür.”

Hizmet sağlayıcıların BTK’nın kararlarını yerine getirmesi için iki saati, BTK’nın yasaklama kararını mahkemeye sunması için 24 saati ve hakimin karar vermesi için 48 saati var.

Diğer bir deyişle, seçim günü sınırsız çevrimiçi iletişim kritik öneme sahipken, yasal çerçeve hata yapılmasına izin vermektedir. Veri akışındaki kesintiler, oy kullanma merkezlerinde kurcalama ve kurcalama iddialarına yol açabilir. Bu tür durumlar bazen karşı tarafın kazandığı bahislerin iptal edilmesine yol açmıştır. Ayrıca, erken sonuçların iktidar partisi lehine manipüle edilmesi, başta uzak bölgelerdekiler olmak üzere muhalefet gözlemcilerinin moralini bozuyor ve sayım bitmeden sandıkları terk etmelerine yol açıyor.

şüpheler hala devam ediyor Ankara’da 2014 belediye başkanlığı yarışı. İlk sonuçlar, iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AKP) adayının rahat bir şekilde önde olduğunu gösterdi, ancak liderliği 2.000 oya düştüğü için sonuçların açıklanması aniden durduruldu. Sonuçların geri kalanı ağırlıklı olarak CHP’nin kalelerinden geldiği için CHP adayının kazanması bekleniyordu. Ancak AKP adayı, üst düzey AKP üyelerinin sayım merkezlerine koşup CHP’yi dolandırdığını iddia etmesi üzerine kazanan ilan edildi.

İçinde 2019 İstanbul belediye başkanlığı seçimi, AKP adayı, sonuçların yayınlanmasındaki aksamalar arasında saymadan önce başa baş kazandı. CHP’li Ekrem İmamoğlu az bir farkla kazandı, ancak AKP, İmamoğlu’nun büyük bir farkla kazanmasıyla tekrar oylamaya zorladı.

READ  Demo Saf Hidrojen Üretim Teknolojisi için PNW'ye dokunun; David Durk'tan alıntı

CHP liderliğindeki muhalefet koalisyonu, bir sonraki cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerinde Erdoğan ve AKP’yi devirmek için hala güçlü bir olasılık. Seçim bütünlüğüne ilişkin endişeler, altı partili koalisyonun gündeminde üst sıralarda yer almaya devam ediyor. Üyeleri, sonuçları toplamak ve toplamak için güvenli bir sisteme sahip olmayı taahhüt eder. Bunun ötesinde muhalefet liderleri, hükümete yakın özel bir askeri firmanın seçimleri tehdit edebileceği veya tehdit edebileceği yönündeki korkularını dile getirdiler. Huzursuzluğu karıştır AKP başarısız olursa.