Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çin uzay uçağı, fırlatılmasından aylar sonra gizemli bir nesneyi yörüngeye fırlattı

Çin uzay uçağı, fırlatılmasından aylar sonra gizemli bir nesneyi yörüngeye fırlattı

Tuhaf bir Çin uzay uçağı yeniden normale döndü ve kimliği belirsiz bir nesneyi yörüngeye fırlattı; bu, gizemli görevinin sona erdiğinin sinyalini verebilir.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nden astrofizikçi Jonathan McDowell, ABD Uzay Kuvvetleri’nin şu anda yeniden kullanılabilir uzay uçağı tarafından 24 Mayıs’ta saat 15:00 civarında fırlatıldığı anlaşılan gizemli nesneyi takip ettiğini söyledi. erkek Üzerine yazdı “Uçağın yakında hareket edip etmeyeceğini veya ineceğini görmek ilginç olacak.”

Uzay uçağı, 14 Aralık’ta Çin’deki Jiuquan Fırlatma Merkezi’nden kalkan Long March 2F taşıyıcı roketiyle fırlatıldı. Kısa bir süre sonra araba geldi Altı nesneyi yörüngeye yerleştirinfarklı sinyaller yayıyor gibi görünüyorlar. McDowell, yakın zamanda tanımlanamayan nesnenin, uzay uçağının yörüngede geçirdiği 164 günün ardından kısa bir süre sonra inişe hazırlandığı anlamına gelebileceğini öne sürüyor.

Çin uzay uçağı, sivil ve askeri uzay fırlatma araçları üreten devlete ait bir üretici olan Çin Fırlatma Aracı Teknolojisi Akademisi’nin bir ürünüdür. Uzay uçağının ilk uçuşu 2020 yılında gerçekleşti ve Dünya’ya tekrar inmeden önce yalnızca iki gün yörüngede kaldı. Uzay uçağı, Ağustos 2022’de ikinci kez yörüngeye fırlatıldı ve Dünya yörüngesinde 276 gün geçirdi.

Daha önceki görevleri sırasında uzay uçağı tam da bunu yapmıştı Diğer gizemli nesneleri yörüngeye fırlattı Amacını belirtmeden. Genel olarak Çin, yeniden kullanılabilir bir uzay uçağı geliştirme sürecini gizli tuttu ve değerli gemisi hakkında çok az bilgi paylaştı.

Çin’in resmi Xinhua Net haber ajansı, “Deneysel uzay aracı bir süre yörüngede çalıştıktan sonra Çin’deki belirlenen iniş alanına geri dönecek” diye yazdı. “Bu dönemde yeniden kullanılabilir teknoloji ve uzay bilimi deneylerini planlandığı gibi doğrulayacak ve uzayın barışçıl kullanımı için teknik destek sağlayacak.”

READ  Büyük bir deneyde keşfedilen 'son derece heyecan verici' anomali fizik için büyük bir haber olabilir

Uzay uçakları, adından da anlaşılacağı gibi, roketlerle uzaya fırlatılan, bir kez uzayda yörüngede dönen bir uzay aracı gibi görev yapan ve daha sonra Dünya atmosferinde normal uçaklar gibi görev yapan hibrit uçak ve uzay aracıdır. Başarılı oldukları kanıtlanırsa, uzay uçakları değerli yeniden kullanılabilir uzay aracı haline gelebilir ve uydu fırlatmalarına ve uzaya taşınması gereken diğer görevlere yönelik artan talebi karşılayabilir. Aynı şekilde ABD Uzay Kuvvetlerinin de kendi uzay uçağı var; the Boeing X-37. ABD Uzay Kuvvetleri X-37B’nin SpaceX Falcon Heavy roketiyle fırlatılması 28 Aralık’ta yedinci görevine çıktı.

Hayatınızda daha fazla uzay yolculuğu için bizi takip edin X Gizmodo için özel bir yer imi Uzay uçuşu sayfası.