Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Asteroitler Dünya’nın yakınından geçiyor ve içlerinden biri bize Ay’dan daha yaklaşıyor.

Asteroitler Dünya’nın yakınından geçiyor ve içlerinden biri bize Ay’dan daha yaklaşıyor.

Nadir bir göksel tesadüfle, biri bir şehri yok edebilecek, diğeri bir gezegeni yok edebilecek kadar büyük olan iki büyük asteroit Dünya’nın yakınından geçiyor, gözlemcilerin ilgisini çekecek kadar yakın ama bizimle çarpışma riski taşımıyor.

Bölgemizdeki asteroitler her zaman ilgimizi çekse de bu ikisi zamanlamaları, boyutları ve yörüngeleri nedeniyle özeldir.

Ayrı ziyaretleri geldi 42 ayrı saat Başka bir tesadüf, yılbaşından hemen önce Asteroit günüBu her yıl düzenlenen Rusya Günü kutlamasıdır Tunguska göktaşı olayı 1908’de modern tarihin en büyük asteroit çarpması yaşandı.

Devamını oku: Asteroitler ne zaman keşfedildi?

Yörüngeleri astronomik olarak bizimkine yakın olsa da çıplak gözle görülemezler.

Asteroit ne zaman Dünya’nın yakınından geçecek?

Bunlardan biri geldi ve gitti: Asteroit (415029) 2011 UL21Everest Dağı büyüklüğünde bir kaya parçası Perşembe günü olaysız bir şekilde Dünya’nın yakınından geçti.

ikinci, Asteroit 2024 MKCumartesi sabahı gelecek.

2024 MK, arkadaşından çok daha küçük olmasına rağmen boyu 400 ila 850 feet arasında olacak ve Dünya’ya çok daha fazla yaklaşacak. Ay ile aramızdan yaklaşık 180.200 mil uzaklıktan geçecek. Ay, Dünya’dan 238.900 mil uzaktadır.

2011 UL21 daha büyük olmasına rağmen bize yalnızca 4,1 milyon mil yaklaştı.

Asteroitlerin boyutları nasıl karşılaştırılır?

Oynar

NASA, gezegen savunmasını test etmek için asteroit Dimorphos’a bir “DART” uzay aracı indirmeyi başardı

NASA, ilk gezegen savunma deneyinde deneysel çift asteroit yönlendirmeli uzay aracını asteroit Demorphos ile başarıyla çarptırdı.

2024 MK, yaklaşık iki yıl önce NASA’nın ilk başarılı gezegen savunma testinde kullandığı asteroit Dimorphos’un büyüklüğünde. Uzay ajansı, 1.260 kiloluk uzay aracıyla 7 milyon mil uzaktaki Dimorphos’ta çarpıştı ve yörüngesini 32 dakika değiştirdi.

Asteroit 2024 MK’yi nerede görebilirim?

Asteroiti cumartesi günü bir ara görebilirsiniz Bir teleskop veya bir çift güçlü dürbünSmithsonian Magazine, Hawaii ve Güney Amerika sakinlerinin en iyi izleme fırsatlarına sahip olduğunu söylüyor. Aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri’nin güney kıtasından da görülebilir. Asteroitin en yakın yaklaşımı sabah 09.46’da gerçekleşti. Bunu görmek mümkün olabilir Cumartesi gecesi günbatımından sonra.

READ  Satürn, en çok uyduya sahip Dünya gezegeninden Jüpiter'i devirerek uydu oyununu kazandı.

Katılımcı: Sibylle Mayes-Ostermann

Kaynak: USA TODAY Raporlama ve Araştırma Ağı; NASA ajansı; Avrupa Uzay Ajansı; Earthsky.org; asteroidday.org; space.com; Reuters; sciencealert.com