Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yer ekipmanı sorunu, Firefly’ın NASA için 8 küp uydulu Alpha V lansmanını iptal etti – Spaceflight Now

Yer ekipmanı sorunu, Firefly’ın NASA için 8 küp uydulu Alpha V lansmanını iptal etti – Spaceflight Now
NASA’nın CubeSat Fırlatma Girişimi (CSLI) ELaNa (Nanosatellitler için Eğitimsel Fırlatma) 43 kapsamında sekiz küçük uydu taşıyan Firefly Aerospace’in Alpha roketi, şirketin yük işleme tesisinden Vandenberg Uzay Üssü, Kaliforniya’daki Uzay Fırlatma Kompleksi 2’ye Haziran Pazar günü fırlatıldı. 30, 2024. Firefly Aerospace, Aralık 2020’de verilen NASA’nın Venture-Class Fırlatma Hizmetleri Gösterimi 2 (VCLS Demo 2) programı sözleşmesi kapsamında küçük uyduları uzaya fırlatmak üzere seçilen üç şirketten biridir. Fotoğraf: Firefly Aerospace/Trevor Mahlmann

Güncelleme 12:30 EDT: Firefly, Yaz Gürültüsü görevinin iptal edildiğini duyurdu ve bir sonraki fırlatma fırsatını değerlendiriyor.

Son dakika yer sistemleri sorunu, müşteri olarak NASA ile ilk görevinde beşinci Alpha roketini fırlatmaya hazırlanan Firefly Aerospace’i yere indirdi. 29,48 metre (96,7 feet) uzunluğundaki iki aşamalı roket, fırlatıldığında Pazartesi gecesi birçok üniversiteden ve NASA merkezinden sekiz küp uyduyu güneşle senkronize yörüngeye gönderecek.

Vandenberg Uzay İstasyonundaki Uzay Fırlatma Kompleksi 2’den (SLC-2) fırlatmanın artık en geç 2 Temmuz Salı günü saat 21:03 PST’de (12:03 AM EDT, 0403 UTC) gerçekleşmesi planlanıyor.

İlk iptal çağrısı geldiğinde görev geri sayımı T-8 saniyeye ulaştı. Konu “yer desteği sorunu” olarak tanımlandı.

Fırlatma ekipleri T-19 dakikasına geri dönüşüm yapmaya karar verdi ve 30 dakikalık fırlatma penceresinin 21:33 PST’de (12:33 AM EDT, 0433 UTC) sonunu hedefledi.

Ancak geri sayım yaklaşık T-10 dakika 12 saniyeye ulaştığında ikinci bir iptal çağrısı yapıldı ve Firefly sonuçta fırlatma girişimini iptal etmeye karar verdi.

Firefly sosyal medyada şunları yazdı: “Ekip çözümü belirledi ve bir sonraki lansman tarihi olan 2 Temmuz’a ulaşmak için hızlı bir şekilde çalışıyor.”

“Yaz Gürültüsü” olarak da adlandırılan Alpha FLTA005 misyonu, NASA tarafından Aralık 2020’de verilen 9,8 milyon dolarlık Girişim Sınıfı Fırlatma Hizmetleri Demo 2 (VCLS Demo 2) sözleşmesinin bir parçasıdır. Astra Space Inc. ile birlikte ödüllendirildi. (3,9 milyon dolar) ve Relativity Space Inc. (3 milyon dolar) küçük uyduları daha yeni roketlere bağlamak için sabit fiyatlı sözleşmeler.

NASA’ya göre fikir şu: “Bu küçük uydular, daha büyük görevlere göre daha yüksek düzeyde riski tolere edebilir ve gelecekteki küçük uzay araçları için uzaya erişim sağlayan yeni fırlatma araçlarının kullanımıyla ilişkili riskleri gösterecek ve azaltmaya yardımcı olacaktır.” ve görevler.” Sözleşme kısmen NASA’nın Bilim Misyon Direktörlüğü Yer Bilimleri Bölümü aracılığıyla, NASA’nın Fırlatma Hizmetleri Programı (LSP) ortaklığıyla finanse ediliyor.

Astra, Şubat 2022’de VCLS Demo 2 misyonunu başlattı ve aşama ayrılmasından kısa bir süre sonra başarısızlıkla sonuçlandı. Bu arada Relativity, VCLS Demo 2 görevini başlatmadan önce Terran 1 roket programını sonlandırdı ve muhtemelen bu görevin 2026’da fırlatılması planlanan Terran R roketini kullanarak başlatılması için baskı yapacak.

READ  Bilim adamları milyar yıllık bir Avustralya taşında "kayıp dünyayı" keşfetti | Bilim ve teknoloji haberleri

Mayıs ayında NASA, Firefly’ın Alpha roketini “Kategori 1“Üç noktalı bir risk toleransı ölçeğinde. Bu kategoriyi ‘yüksek risk – daha önce kanıtlanmış uçuş geçmişi çok az olan veya hiç olmayan ortak yeni füze konfigürasyonu’ olarak tanımlıyor.

Maine Üniversitesi’nden teknisyenler, 22 Nisan 2024 Pazartesi günü Firefly’ın Vandenberg Uzay Kuvvetleri Üssü, Kaliforniya’daki yük işleme tesisine entegrasyon için CubeSat MESAT-1’i hazırlıyor. MESAT-1, diğer yedi faydalı yük ile birlikte Firefly’a entegre edilecek Ajansın CubeSat Fırlatma Girişimi ve Firefly’ın Girişim Sınıfı Fırlatma Hizmetleri Gösterim 2 sözleşmesinin bir parçası olarak NASA’nın Eğitimsel Nanosatelliti (ELaNa) 43 fırlatma görevi için Aerospace Alpha roketi Resim: NASA.

NASA bu uçuşa ELaNa 43 (Nanosatellite 43’ün Eğitimsel Lansmanı) görevi adını veriyor. Gemideki sekiz küçük uydu, ajansın “kurum, eğitim kurumları ve kar amacı gütmeyen kuruluşlar arasında eğitici küçük uydu misyonları için uzaya giden bir yol sağlayan devam eden bir ortaklık” olarak tanımladığı Küçük Uydu Fırlatma Girişiminin (CSLI) bir parçasıdır.

Alpha FLTA005, güneş eşzamanlı coğrafi yörüngede konuşlandırılacak olan aşağıdaki yükleri taşır:

  • CatSat – Arizona Üniversitesi, Tucson
  • KUbeSat-1 – Kansas Üniversitesi, Lawrence
  • MESAT-1 – Maine Üniversitesi, Orono
  • R5-S4, R5-S2-2.0 – NASA Johnson Uzay Merkezi
  • Serenity – Uzaydaki Öğretmenler
  • SOC-i – Washington Üniversitesi, Seattle
  • TechEdSat-11 (TES-11) – NASA Ames Araştırma Merkezi, Silikon Vadisi, Kaliforniya

Bu uyduların işlevleri, yüksek hızlı iletişim için konuşlandırılabilir bir antenin CatSat ekranından, “alg patlamalarını tahmin etmeye yardımcı olmak için su kütlelerindeki fitoplankton konsantrasyonunu belirlemek için” MESAT-1 sıcaklık çalışmasına kadar R5-S4’e kadar uzanır. ve R5-S2-2.0 uyduları, daha çevik CubeSat’ların nasıl oluşturulacağına bakıyor.

NASA’nın Houston’daki Johnson Uzay Merkezi’nde R5 proje yöneticisi Sam Pedrotti, yaptığı açıklamada, “Yakın vadede R5, yüksek performanslı küp uyduların daha hızlı ve daha ucuz bir şekilde geliştirilmesine olanak tanıyan yeni süreçleri göstermeyi umuyor” dedi. R5’in “Daha düşük teknoloji hazırlık seviyelerine sahip yükler için daha riskli sürüş seçenekleri sunmasına olanak tanıyacak, böylece daha fazlası yörüngede gösterilebilecek.”

Firefly Aerospace’in Alpha FLTA005 roketini kullanan “Yaz Gürültüsü” görevinin zaman çizelgesi illüstrasyonu. Grafik: Firefly Havacılık ve Uzay

Alpha uçuşa geri dönüyor

Alpha roketi en son 22 Aralık 2023’te müşterisi Lockheed Martin adına “Yıldırımı Uçur” görevini başlattığında fırlatılmıştı. Bu görev, üst kademedeki bir problemin roketin uyduyu amaçlanan yörüngeye yerleştirememesi nedeniyle kısmen başarısızlıkla sonuçlandı.

Şubat ayında şirket, FAA’ya, sorunun temel nedenini belirlemek için bir kaza araştırma ekibi ve bağımsız bir inceleme ekibini içeren bir kaza soruşturma raporu sundu. Firefly, bunun Güdüm, Navigasyon ve Kontrol (GNC) yazılımında üst kademedeki Reaksiyon Kontrol Sistemi (RCS) motorlarıyla düzgün şekilde iletişim kuramayan bir hata olduğunu belirledi.

READ  Daily Telescope: Şu ana kadar bulunan en uzak galaksi tam bir sürpriz

Firefly Aerospace CEO’su Bill Weber yaptığı açıklamada, “Birleşik ekibin bu olumlu sonuca ulaşmak için birlikte çalışma yeteneğinden gurur duyuyoruz” dedi. “Geleceğe baktığımızda, uzun vadedeki önemli sonuç, Firefly’ın kendisini adadığı ve teslim ettiği, pazarın talep ettiği güvenilir bir metrik tonluk sınıf roket olarak Alpha’nın hızlı ve tam olarak olgunlaşmasıdır.”

Firefly Aerospace, Lockheed Martin için “Yıldırımı Uçur” görevinde bir Alpha FLTA004 roketini fırlattı. Fotoğraf: Firefly Aerospace/Trevor Mahlmann

Kısmi kaza, Lockheed Martin’i uzaya bilet olarak yakın zamanda Firefly’ın Alpha roketlerine yaptığı yatırımın da gösterdiği gibi caydırmadı. Haziran başında şirket, Firefly ile 15 onaylanmış fırlatma ve 2029’a kadar 10’a kadar ek görev içeren çoklu fırlatma anlaşması imzaladı. Alfa roketi FLTA006’nın ilk fırlatmasının bu yılın sonlarında Vandenberg’den yapılması planlanıyor.

Lockheed Martin Space Ignite Teknoloji Hızlandırma Direktörü Bob Behnken, “Müşterilerimiz bize yeni görev yetenekleri konusunda hızlı ilerlemeye ihtiyaç duyduklarını söyledi” dedi ve şöyle devam etti: “Firefly ile yapılan bu anlaşma, uzaya erişimimizi daha da çeşitlendirerek devam etmemizi sağlıyor. “Onlar için geliştirdiğimiz en ileri teknolojiyi sunmanın yanı sıra, taktiksel ve tepki alanı çözümlerini daha fazla keşfetmemizi sağlayan” bir gösteri yapmak için hızla uçuyorlar.

Şubat ayı sonlarında Cedar Park, Teksas’taki üretim tesislerindeki büyük genişlemelerin kutlandığı kurdele kesme töreninde Weber, izleyicilere Alpha FLTA005’in bu yıl gerçekleştirilecek bir dizi görevden ilki olduğunu söyledi.

Weber, “Faaliyet gösterdiğimiz dünya için önemli olan gerçek görevlerle Alpha roketini bu yıl dört kez fırlatacağız” dedi. “Yükleri test etmeyeceğiz veya deneyip ne olacağını görmeyeceğiz, gerçek sözleşmeler yapacağız. Gerçek müşterilerle, ticari müşterilerle ve hükümetle. Sonra gelecek yıl geri döneceğiz ve bunu altı ila sekiz kez yapacağız.” Bir tane daha ve sonra devam edeceğiz.

Bu sunum sırasında Weber, Alpha FLTA007’nin Elytra yörünge aracının “Eylül/Ekim başında” ilk fırlatılışı olacağını söyledi. Bu uzay aracına eklenecek yükler henüz açıklanmadı.

Firefly ayrıca şunu duyurdu: Uzay lansmanı Geçen ay hem Virginia’da hem de İsveç’te. Virginia’nın Wallops Adası’ndaki Orta Atlantik Bölgesel Uzay İstasyonunda (MARS) bulunan Pad-0A’nın, 2025’in başlarında Alpha roketinin yanı sıra Orta Fırlatma Aracını (MLV) (Northrop Grumman ortaklığıyla) desteklemeye hazır olacağı belirtildi. Daha önce Northrop Grumman’ın Antares 220+ roketi tarafından kullanılan alan.

READ  Bilim adamları, iklim değişikliğinin onlara ne yapacağını görmek için sinek kuşlarını bir dağa çıkarıyor

A ortaklık İsveç Uzay Şirketi (SSC) ile yapılan ortaklık, fırlatmaların 2026’dan itibaren İsveç’teki Estrange Uzay Merkezi’ndeki yeni uzay limanından başlamasına olanak sağlayacak.

SSC CEO’su Charlotta Sund yaptığı açıklamada, “Özellikle Avrupa ve Amerika Birleşik Devletleri’nde küresel lansman pazarında önemli bir etki yaratacak bu tarihi işbirliğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi. Şöyle ekledi: “Avrupa’daki yörüngesel fırlatma sahalarındaki mevcut açığı azaltarak, bu işbirliği İsveç ile ABD arasındaki transatlantik bağı güçlendirirken, İsveç’in NATO üyeliğine benzersiz uzay yetenekleri kazandırıyor. Bu rekabetçi ve kanıtlanmış fırlatmayı başlatmayı sabırsızlıkla bekliyoruz. Esrange’de hizmet.” Kuzey Avrupa’da.

Firefly, 2019 yılında Cape Canaveral Uzay İstasyonunda SLC-20’yi kullanmak için bir anlaşma imzaladı ve NASA’nın Kennedy Uzay Merkezi’nin kapılarının yakınında bulunan Exploration Park’ta bir Alpha üretim tesisi kurma planlarını duyurdu.

Firefly’ın fırlatma araçlarından sorumlu başkan yardımcısı Adam Oakes, Şubat 2024’teki fabrika turu sırasında, Wallops’tan fırlatma yeteneğinin, özellikle de Cygnus uzay aracını uzaya fırlatacak olan MLV’nin fırlatılması söz konusu olduğunda büyük bir avantaj olacağını söyledi. Uluslararası Uzay istasyonu.

Oakes, “Hükümetin uzaya esnek erişim arayışında olduğunu düşünüyorum ve Florida’nın bir süre ertelenmesine bir kasırga kaldı” dedi. “Dolayısıyla Wallops’tan uçmanın bu araç için benzersiz bir avantaj olduğunu söyleyebilirim. Mevcut Falcon 9 sistemi ve Dragon ile karşılaştırıldığında maliyet açısından oldukça rekabetçi ve aslında Falcon 9 kargo sisteminin taşıyacağından daha fazla yük taşıyor. Yani, bu konuda çok heyecanlıyız.”