Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

NASA ve SpaceX, Dragon gövdesindeki enkazı azaltmanın yollarını araştırıyor

NASA ve SpaceX, Dragon gövdesindeki enkazı azaltmanın yollarını araştırıyor

WASHINGTON – NASA ve SpaceX, uzay aracının gövde bölümünden Dünya’ya ulaşan enkaz miktarını sınırlamak için Dragon uzay aracının yeniden giriş sürecini nasıl değiştirecekleri üzerinde çalışıyor.

Birkaç kez, Dragon uzay aracının, kapsül yörüngesel bir yanma gerçekleştirmeden önce kapsülden fırlatılan gövde bölümlerinden gelen enkaz Dünya’da bulundu. Bunlar arasında 2022’de Avustralya’da bulunan Crew-1 Crew Dragon’un enkazı; Şubat ayında Saskatchewan’da düşen Ax-3 Crew Dragon; ve parçaları Mayıs ayında Kuzey Carolina’da bulunan Mürettebat-7’nin gövdesi.

Ağustos 2022’de, Avustralya’da Crew-1 uzay aracı enkazının bulunmasından kısa bir süre sonra, bir SpaceX yetkilisi olayı münferit bir vaka olarak küçümsedi. SpaceX’in insanlı uzay uçuşu programlarından sorumlu kıdemli direktörü Benji Reed, bir NASA brifinginde şunları söyledi: “Bunların hepsi, neler olabileceğine dair öngörülen analiz edilmiş uzay dahilindeydi.” Data, öğrenebileceğimiz her şeyi öğreniyoruz ve her zaman işleri daha iyi hale getirmenin yollarını arıyoruz.

Yakın zamanda enkazı tespit ettikten sonra NASA ve SpaceX artık iyileştirmeler yapılması gerektiğini kabul etti. Ajans yakın zamanda ön çalışmaların gövdenin yeniden girişte tamamen yanacağını öngördüğünü bildirdi. NASA, “NASA ve SpaceX, keşfedilen enkazdan öğrendikçe ek çözümler keşfetmeye devam edecek” dedi.

NASA’nın Ticari Mürettebat Programı yöneticisi Steve Stich, misyonun 6 Haziran’daki lansmanından önce Starliner’a brifing verdikten sonra verdiği bir röportajda, “Demo-2’den önce analiz yaptık ve modellerin kutuyu iyi idare etmediği açık” dedi. Bunun muhtemelen kutuda kullanılan kompozit malzemelerden kaynaklandığını söyledi. “Neredeyse bir termal koruma sistemi gibi.”

NASA ve SpaceX tarafından düşünülen çözümün, kapsülün yörüngeden çıkarılmasına ilişkin prosedürlerin değiştirilmesini içerdiğini söyledi. Şu anda, kapsül yörüngeye girmeden önce gövde serbest bırakılıyor. Bu, gövdenin kontrolsüz bir şekilde yeniden girmeden önce birkaç ay boyunca yörüngede kalabileceği anlamına geliyor.

READ  13 ve 14 Temmuz'da şafaktan önce Ülker yakınlarındaki ay

Stitch bunun yerine mühendislerin yörüngesel bir yanma gerçekleştirmeyi ve ardından gövdeyi fırlatmayı düşündüklerini söyledi. Bu, gövdenin yeniden girdiği yerler üzerinde daha fazla kontrol sağlayacak ve yeniden girişten sağ kurtulan enkazın, nüfusun yaşanmadığı alanlara inmesini sağlayacak.

“Şu anda bu işi yapma sürecindeyiz. Eğer yapabilirsek gelecek yıl bir şeyler hazırlamayı çok isterim, ancak tüm doğru analizleri yapmalıyız. Bunun mürettebat için güvenli olduğundan emin olmalıyız” dedi. .

Bu alternatif yaklaşımın zorlukları arasında, kutu hâlâ takılıyken yörüngeden çıkma sırasında kutuyu yakmak için ek yakıt kullanılması ve ardından yanma sonrasında kutuyu ayırmanın en iyi yolunun bulunması yer alıyor. Stich, mühendislerin bunu yapmanın, yeniden girişte kutuyu kapsülden uzaklaştıracak ve böylece herhangi bir enkazın okyanusa inmesini sağlayacak iki yol aradığını söyledi.

Sadece Dragon’un gövdelerinden değil, aynı zamanda 8 Mart’ta Uluslararası Uzay İstasyonu’nun pil rafının kontrolsüz bir şekilde Dünya atmosferine giren bir parçasından da düşen enkazın tehlikeleri konusunda endişeler dile getirildi. Bu rafın yaklaşık dörtte üçü ağırlığındaki bir parçası, atmosfere yeniden girmeyi başardı ve Napoli, Florida’da bir eve çarptı. Evin çatısından düşen molozlar herhangi bir yaralanmaya neden olmadı.

21 Haziran’da hukuk firması Cranfill Sumner LLP, enkazın yol açtığı zararlar için tahmini 80.000 dolar talep ederek NASA’ya dava açtığını duyurdu. Bazı medya kuruluşlarının yanlışlıkla dava olarak bildirdiği bu talep, NASA’ya iddiaya yanıt vermesi için altı ay süre tanıyan Federal Haksız Fiiller Yasası kapsamındaki bir taleptir.

Evi hasar gören aile adına davayı açan avukat Micah Nguyen Worthy, Sorumluluk Sözleşmesi olarak bilinen uzay anlaşması uyarınca, enkazın başka bir ülkeye çarpması halinde ABD’nin zararlardan “kesinlikle sorumlu” olacağını kaydetti. ancak aynı mutlak sorumluluk burada geçerli değildir çünkü hasar Amerika Birleşik Devletleri’nde meydana gelmiştir.

READ  ULA Atlas V Boeing Starliner mürettebat uçuş testi

Açıklamada, “Burada ABD hükümeti, NASA aracılığıyla, sorumlu, güvenli ve sürdürülebilir uzay operasyonlarının nasıl olması gerektiğine ilişkin standartlar belirleme veya ’emsal oluşturma’ fırsatına sahip” dedi. “Talebin ödenmesi, hem diğer hükümetlere hem de özel sektöre, bu tür mağdurların kusurlarına bakılmaksızın tazminat almaları gerektiğine dair güçlü bir sinyal gönderecektir” diye bitirdi.

Diğerleri düşen enkazda fırsat görüyor. Crew-7 uçağının bagajı, fotoğraflarının sergilendiği The Glamping Collective adlı lüks bir kamp alanına düştü. “Sizi bunu kendi başınıza deneyimlemeye davet ediyoruz!” Kendi internet sitesinde belirttiEnkazın yürüyüş parkurunun başında sergileneceğine dikkat çekti.