Şubat 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Asya borsaları, Ukrayna nükleer santralinde çıkan yangın nedeniyle 16 ayın en düşük seviyesini gördü

Asya borsaları, Ukrayna nükleer santralinde çıkan yangın nedeniyle 16 ayın en düşük seviyesini gördü

SİNGAPUR (Reuters) – Asya hisseleri ve euro Cuma günü düşerken, yatırımcıların Ukrayna ve Rus güçleri arasındaki şiddetli çatışmalarda bir nükleer santralin yandığı haberlerinden korkmasıyla petrol fiyatları yükseldi.

Riskten kaçınma iştahı bölge genelindeki piyasaları vurdu ve Wall Street vadeli işlemlerini de aşağı göndererek Avrupa ve ABD piyasaları günün ilerleyen saatlerinde açıldıklarında daha fazla acıya işaret ediyor.

RIA haber ajansının aktardığına göre Ukrayna Atom Enerjisi Bakanlığı, Avrupa’nın en büyüğü olan Zaporizhzhya nükleer santralindeki bir üretim ünitesinin Rus kuvvetleri tarafından düzenlenen bir saldırı sırasında bombalandığını söyledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Fiyatlar, bölgedeki radyasyon seviyelerinde ani bir değişiklik olmadığına dair raporlardan sonra sabahın en düşük seviyesinden kayıpları azaltmış olsa da, yatırımcılar çok endişeli.

OCBC Bank yatırım stratejisi direktörü Vasu Menon, “Piyasalar nükleer serpinti konusunda endişeli. Risk, bir yanlış hesaplama veya aşırı tepki olması ve savaşın sürmesi” dedi.

MSCI’nin Japonya hariç en geniş Asya Pasifik hisseleri endeksi (MIAPJ0000PUS.) Kasım 2020’den bu yana en düşük seviye olan %1.6’ya kadar düşerek 585.5’e düştü ve yıllık kayıpları %7’ye çıkardı. Bazı kayıplarını geri aldı ancak %1.4 düşüşte kaldı.

Menon, “Piyasalar enfeksiyonun etkisini ve krizden daha fazla Avrupa ülkesinin etkilenmesini istemiyor” dedi. “Yatırımcılar satın almak istiyorlarsa, güçlü ve uzun vadeli bir risk iştahına sahip olmaları gerekir.”

Asya genelinde borsalar, Japonya ile kırmızı bir denizdeydi (.N225) %2,6, Güney Kore %1,3, Çin (.SSEC) %0,7 ve Hong Kong %2,7, Avustralya ise ağır mallar (.AXJO) %0.7 azaldı.

S&P 500 vadelileri %0,9 ve Nasdaq vadelileri %1 düştü. Yatırımcılar Ukrayna krizine karşı tetikte kalmaya devam ederken, yüksek emtia fiyatları da piyasa hissiyatı üzerinde baskı oluşturduğu için Wall Street bir gecede düşüşle kapandı.

Yatırımcılar ABD Hazine tahvillerinde güvenli liman aradılar ve gösterge 10 yıllık getirileri 14 baz puan düşüşle %1.7’ye gönderdiler. Daha sonra, %1.78’e biraz geri döndüler.

Petrol fiyatları, önceki gün değişmeden kapandıktan sonra Cuma günü yükseldi ve piyasa, Suudi Arabistan ve Rusya da dahil olmak üzere OPEC+ üreticilerinin Ocak ayından itibaren üretimi artırıp artırmayacağına da odaklandı.

Mayıs ayı Brent ham petrolü varil başına 114.23$’a yükseldi, en son %1.5 artışla 112,2$’a yükseldi. Kontrat Perşembe günü %2,2 düştü.

Diğer emtialarda da herhangi bir yavaşlama olmadı, Chicago buğday vadeli işlemleri arz yönlü endişeler nedeniyle haftalık kazançlarını %40’ın üzerine çıkararak yaklaşık %7 sıçradı.

Ekonomik veriler cephesinde, Cuma günkü ABD istihdam raporunun, Omicron COVID-19’un değişen bulaşma dalgasının önemli ölçüde azalmasıyla birlikte, bir aylık güçlü istihdam büyümesi göstermesi bekleniyor.

150 milyar dolardan fazla parayı yöneten Avustralya’nın en büyük emeklilik fonlarından biri olan Aware Super’in baş ekonomisti David Goodman dedi.

Goodman, piyasa oynaklığının farklı pazarlara maruz kalan çeşitlendirilmiş bir portföy ihtiyacının altını çizdiğini belirterek, fon portföyünün yenilenebilir enerji, dijital altyapı, konut ve lojistik sektörlerindeki şirketleri içerdiğini de sözlerine ekledi.

Altın fiyatları da Cuma günü yükseldi ve Mayıs 2021’den bu yana en iyi haftalık kazancını hedefledi. Spot altın %0,2 artışla 1,939.5$’a yükseldi.

Döviz piyasalarında euro daha fazla değer kaybetti ve dolar karşısında dokuz ayın en kötü haftasına hazırdı. %0.3 düşüşle 1.10320$’a düştü ve günün en düşük seviyelerinin üzerinde işlem gördü. Euro için Haziran 2021’den bu yana en kötü hafta olan bu hafta yaklaşık yüzde 1.8 kaybetti.

READ  IBM Q1 2023 Kazanç Raporu

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell Perşembe günü yaptığı açıklamada, bankanın gösterge faiz oranındaki ilk çeyrek puanlık artışı destekleyeceği yönündeki Çarşamba günkü yorumlarını yineledi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Anshuman Daga Reporting) Kurgu Edwina Gibbs ve Sam Holmes

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.