Eylül 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Artan petrol fiyatları enflasyon korkularını körükledikçe hisse senetleri düşüyor

Artan petrol fiyatları enflasyon korkularını körükledikçe hisse senetleri düşüyor
  • Petrol olası bir İran anlaşması nedeniyle düşerek varil başına yaklaşık 120 dolara ulaştı
  • Rusya’nın arz sorunları kötüleştikçe metal fiyatları yükseliyor
  • Powell’ın yorumları üzerine Çarşamba günkü ralliden sonra hisse senetleri düştü
  • Euro 21 ayın en düşük seviyesine geriledi, dolar yükseldi
  • > Grafik: Global Varlık Performansı

NEW YORK (Reuters) – Petrol fiyatları, Ukrayna savaşının “stagflasyon” korkularına yol açan bir emtia akışını tetiklemesi ile Perşembe günü başlangıçta yükselirken, yatırımcıların Federal Rezerv’in para politikasını sıkılaştırma planlarının etkisini ölçmesiyle borsalar düştü. .

Enerji fiyatlarındaki yeni artış, Avrupa’nın ekonomik görünümüne ilişkin endişeleri artırdı, euroyu İngiliz sterlini karşısında yaklaşık altı yılın en düşük seviyesine gönderdi ve dolar karşısında 21 ayın en düşük seviyelerine yakın konsolide oldu.

Uluslararası petrol standardı olan Brent ham petrolü vadeli işlemleri, ABD ve İran’ın yakında sıkı bir şekilde tedarik edilen bir piyasaya üretim ekleyebilecek bir nükleer anlaşma üzerinde anlaşmaya varacakları umutlarıyla yıkılmadan önce varil başına 120 dolardan 16 sente sıçradı.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Alüminyum, bakır ve nikel fiyatları, Ukrayna’yı işgali üzerine Rusya’ya uygulanan genişleyen yaptırımlar, dünyanın en büyük üreticilerinden birinden gelen mal akışını daha da kesintiye uğratmakla tehdit ederken, yeni zirvelere yükseldi.

Emtia fiyatlarındaki sıçrama, yüksek enflasyon ve durgun üretimin ekonomiyi istikrarsızlaştırdığı ve istihdamı baltaladığı zaman, stagflasyon potansiyeli hakkında endişeleri artırdı.

Invesco’nun küresel piyasa stratejisti Kristina Huber, “Yatırımcılar, stagflasyonun kendisinden korktuklarından daha çok Fed’in stagflasyona tepkisinden korkuyorlar” dedi.

Bir stagflasyon parlaması göreceğiz” dedi. “Fakat piyasalar, Fed’in bundan memnun olacağını hissederlerse, bundan memnun olacaklardır.”

BNY Mellon Wealth Management’ın yatırım stratejisi direktörü Jeff Mortimer, piyasaların oynak olduğunu ve yatırımcıların “tek bir hamlede” birçok hareketli parçayı keşfetmeye çalışmasını sağladığını söyledi.

READ  Kürtaj seyahati için para ödeyen şirketler: Küçük ama büyüyen bir listede Tesla, Amazon, Citi

“Piyasalar, Fed’in ne yapacağını ve enflasyon konusundaki görüşlerini yeniden değerlendirmeye çalışıyor” dedi. “Bizim için bundan altı, dokuz, 12, 15, 18 ay sonra enflasyonla nasıl başa çıkılacağı. Asıl önemli soru bu.”

ABD hisse senetleri başlangıçta yükseldi ve Powell’ın politika yapıcılar iki hafta içinde bir araya geldiğinde 50 baz puanlık bir faiz artırımına yönelik yaygın beklentileri sulandırmasının ardından Çarşamba günkü rallisini genişletti.

Ancak hisse senetleri daha sonra Powell’ın Kongre’ye verdiği ifadenin ikinci gününde bir Senato komitesine Rusya’nın Ukrayna’daki savaşının artan fiyatlardan zayıf harcama ve yatırımlara kadar ABD ekonomisine zarar verebileceğini söylemesinin ardından düştü. Daha fazla oku

Dow Jones Endüstriyel Ortalama (.DJI) S&P 500 Endeksi yüzde 0,29 düştü. (.SPX) %0,53 ve Nasdaq Bileşik Endeksi kaybetti (on dokuzuncu) %1,56 azaldı.

Avrupa’da pan-bölge STOXX 600 endeksi (.stoxx) Dünya genelinde MSCI hisse senedi göstergesi %2,01 düşerken (.MIWD000000PUS) %0.61 düşüşle kapattı.

ABD ve Almanya devlet tahvil getirileri, yatırımcılar olası bir parasal sıkılaştırmayı beklerken düştü. Avrupa’daki para piyasaları, Avrupa Merkez Bankası’nın yıl sonuna kadar 30 baz puanlık faiz artırımını %95 ihtimalle fiyatlıyor.

Kitle için gösterge olan 10 yıllık Alman devlet tahvillerinin faizi 0,2 baz puan artarak %0,039’a yükseldi.

10 yıllık Hazine’nin getirisi, yatırımcıların FED, Avrupa Merkez Bankası ve diğer merkez bankalarının enflasyonu azaltmak için faiz oranlarını yükseltmesinin etkisini değerlendirirken ABD ve diğer devlet tahvili fiyatlarının düşmesiyle 1,3 baz puan düşerek 1,825’e geriledi.

Batılı ülkeler Ukrayna’yı işgal etmesinin ardından Rusya’ya yaptırımları sıkılaştırırken, kömürden doğal gaza ve alüminyuma kadar her şey yükselişte. Daha fazla oku

Londra Metal Borsası’ndaki (LME) üç aylık nikel fiyatı, Nisan 2011’den bu yana en yüksek seviyesine yükseldi ve LME alüminyum endeksi, ton başına 3.755$’a ulaştıktan sonra %5 arttı.

READ  Düzenleyiciler, rakip borsalar yatırımcıları sakinleştirmeye çalışırken FTX'i döndürüyor

Petrol piyasaları, yatırımcıların Rusya’ya karşı yaptırımlar nedeniyle küresel akışlarda aksama olmasını bekledikleri için dalgalı bir seyir izliyor. 2015 İran nükleer anlaşmasının yeniden canlanmasını engelleyen kalan sorunların ortadan kaldırılmasına yönelik ilerleme işaretleri arasında fiyatlar düştü.

ABD ham petrolünün fiyatı 2.93$’dan varil başına 107.67$’a, Brent ham petrolünün fiyatı 2.47$’lık düşüşle 110.46$’a yerleşti.

ABD altın vadeli işlemleri %0.7 artışla ons başına 1.935.90$’a yerleşti.

MSCI, ülkeyi gelişen piyasa endeksinden çıkarmaya karar vererek Rusya’nın finansal izolasyonunu artırırken, FTSE Russell Rusya’nın tüm endekslerinden çıkarılacağını söyledi.

Fitch, ülkenin borcunu ödeyebileceğinden emin olmadığını söyleyerek Rusya’nın ülke kredi notunu altı kademe indirerek “çöp” seviyesine düşürdü ve Moody’s de hemen aynısını yaptı. Daha fazla oku

Ruble, dolar ve euro karşısında yeni rekorlar kırdıktan sonra kayıplarının bir kısmını geri aldı. Moskova Menkul Kıymetler Borsası’nda günün sonunda döviz, zayıf ve dalgalı ticarette tüm zamanların en düşük seviyesi olan 118.35’i gördükten sonra 106.01’de yatay seyretti.

Asya’da, emtia acelesi, kaynak zengini Avustralya hisse senetlerini yükseltti (.AXJO) %0.49.

Asya’da bir gece, Japonya’nın Nikkei (.N225) Japonya dışındaki en geniş MSCI Asya Pasifik Endeksi olurken, %0.7’lik bir kazanç elde etmeyi başardı. (MIAPJ0000PUS.) %0.39 yükseldi.

Döviz piyasalarında dolar endeksi %0.327 arttı, euro %0.52 düşüşle 1.1063$’a geriledi.

Yen dolar karşısında %0.07 güçlenerek 115.44’e yükseldi.

Euro ve gaz fiyatları
Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Herbert Lash, Londra’da Tommy Wilkes ve Sidney’de Wayne Cole tarafından ek raporlar; Düzenleme Jane Merriman, Bernadette Baum ve Jonathan Otis

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.