Şubat 24, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Asya hisse senetleri toparlandı, ancak piyasalar Rusya ve Ukrayna arasındaki uzun vadeli risklere dikkat ediyor

Asya hisse senetleri toparlandı, ancak piyasalar Rusya ve Ukrayna arasındaki uzun vadeli risklere dikkat ediyor

Yüz maskesi takan bir kadın, 24 Şubat 2022, Hong Kong, Çin’de Hang Seng işaretçisini gösteren bir ekrandan geçiyor. REUTERS/Tyrone Siu

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

  • Asya borsaları Wall Street’te yükseldi
  • Rusya Ukrayna’ya ilerliyor
  • Analistler, rallinin kısa sürebileceği konusunda uyardı
  • Batılı ülkeler Rus bankalarına ve devlete ait şirketlere yaptırım uyguluyor

SİNGAPUR (Reuters) – Asya piyasaları, bir gecede Wall Street’te şaşırtıcı bir geri dönüşün ardından Cuma günü toparlandı, çünkü yatırımcılar bir sonraki adımda Batı’nın sert yaptırımlarının uzun vadeli etkisini tarttı.

Ukrayna’ya askerler, tanklar ve füzeler ateşlendi.

Avrupa hisse senedi piyasaları, FTSE vadeli işlemlerinin %0,78, Avrupa vadeli işlemlerinin %2,2 ve Alman DAX vadeli işlemlerinin %1,56 oranında değer kazanmasıyla, Rusya’nın saldırılarına baskı yapmasına ve küresel kınamaların artmasına rağmen Asya’yı daha yüksek takip etmeye hazır görünüyordu.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ancak ABD hisse senedi vadeli işlemleri Asya ticaretinde düştü, S&P500 e-mini vadeli işlemleri %0.61 ve Nasdaq vadeli işlemleri %0.92 düştü.

Bazı analistler, Amerika Birleşik Devletleri, Avrupa ve diğer bazı ülkeler tarafından uygulanan yaptırımların piyasaların korktuğu kadar güçlü olmadığını söyledi.

Bazı analistler, Batılı ülkeler Rusya’nın iş yapma kabiliyetini baltalamak için çabalarını iki katına çıkarırken – banka varlıklarını dondurmak ve devlete ait şirketleri kesmek – Rusya’yı SWIFT uluslararası bankacılık sisteminden ayırmayı veya petrol ve gaz ihracatını hedeflemeyi bıraktılar. dedim. Piyasaların toparlanmasına yardımcı olduğunu söyledi. Daha fazla oku

OANDA baş piyasa analisti Jeffrey Haley bir notta, “Batı’nın Ukrayna’yı desteklemek ve Rusya’yı cezalandırmak için katlanmak istediği ekonomik acının sınırları, Rus saldırısının başlamasından sonraki 24 saat içinde ortaya çıktı” dedi.

READ  Sürpriz 'korkunç' satışlar 47 milyar dolarlık sosyal medya hissesini sildi

“Rus saldırısı zaten yüksek enflasyonun ve küresel emtia sıkıntısının olduğu bir dönemde gerçekleşti ve Batı hemen geri adım attı. Ukrayna’yı jeopolitik otobüsün altına atma süreci başladı. Piyasaların da aynı şekilde hissettiği açık, Bunun en kötüsü olduğunu. Almak için… o zaman, satın alma ve daldırma gücü karşı konulmaz oldu.”

MSCI’nin Japonya dışındaki Asya Pasifik hisselerinin en geniş endeksi (MIAPJ0000PUS.) Şanghay Bileşik Endeksi gün ortasında %0,57 arttı (.SSEC) %0.57 yükseldi ve Japon Nikkei (.N225) %1,27 arttı. Güney Kore’nin gösterge Kospi, Perşembe günkü düşüşün ardından %1,01 yükseldi.

Hong Kong’un Hang Seng ve Avustralya hisseleri, güçlü bir başlangıcın ardından sırasıyla %0.44 ve %0.03 oranında hafif düşüş kaydetti.

Büyük ABD endekslerinin teknoloji hisselerinin öncülüğünde kazançlar kaydetmesiyle birlikte, yatırımcılar bazı keskin ilk kayıpların ardından bir gecede risk iştahlarını yeniden keşfettiler.

Ancak bazı analistler, herhangi bir rallinin kısacık olmasından korkuyor.

IG analisti Kyle Rhoda, “Biden’ın yaptırımları ve asker gönderme konusundaki isteksizliği biraz rahatlık sağlıyor. Ancak bu çatışma uzun süreli bir konu olacak ve merkez bankalarını doğru sıkılaştırma yolunda tutacak küresel enflasyonist baskılara katkıda bulunacak” dedi. Indiana’daki pazarlar. Melbourne.

“Şu anda her şey yolunda ama uzun vadede piyasa düşüş trendini takip edecek” dedi.

Brent ham petrolü %2 artışla varil başına 101.80 dolara yükselirken, ABD Batı Teksas Intermediate (WTI) de %2.71 artışla 95.53$’a yükseldi, ancak her iki gösterge de en yüksek seviyelerinden çok uzaktaydı.

Güvenli liman altının ons fiyatı, Perşembe günü 1,973,96$ ile birkaç ayın zirvesinden geri çekildikten sonra %0,57 artışla 1.913$’a yükseldi.

10 yıllık ABD Hazinesinin getirisi, Kasım ayının sonundan bu yana en büyük günlük düşüş olan Perşembe günü %1,84’e ilk düşüşün ardından %1,95’te kaldı.

READ  Dow vadeli işlemleri düşüyor: Piyasalar bunu Fed Başkanı Powell'dan bekliyor; Alım alanlarında 5 hisse

ABD para birimini ana para birimlerinden oluşan bir sepete karşı ölçen ABD doları endeksi, Perşembe günü koronavirüs pandemisinin ilk dalgasında en son görülen seviyelere yükseldikten sonra %0,23 düşüşle 96,87’ye geriledi. Rus rublesi yeniden yükseldi ve dolar karşısında 85.52’ye çıkarak rekor düşük seviye olan 89.986’dan geri çekildi.

Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky Perşembe günü geç saatlerde Avrupa’ya yeni bir demir perdenin indiğini söyledi.

Birleşmiş Milletler’e göre, çoğu bombalamadan kaçmak için bodrumlara ve metro istasyonlarına kapanan yaklaşık 100.000 kişi evlerini terk ederken, Ukraynalı askerler üç taraftan akın ederken Rus güçleriyle çatıştı. Ukraynalı yetkililer, savaşın ilk gününde 137 kişinin öldüğünü söyledi. Daha fazla oku

Perşembe günü, Dow Jones Sanayi Ortalaması (.DJI) Standard & Poor’s 500’de 92.07 puan veya %0.28 artışla 3.3223.83’te kapandı. (.SPX) Nasdaq Bileşik Endeksi 63,2 puan veya %1,50 artarak 4,288,7 puana yükseldi. (on dokuzuncu) 13.473.59 puana 436.10 puan veya %3.34 ekleyerek.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Kanubria Kapoor Raporu) Kurgu Richard Boleyn ve Kim Coogill

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.