Temmuz 19, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Enflasyonun ana ölçüsü hala yükseliyor ve savaş onu daha da kötüleştirebilir

Enflasyonun ana ölçüsü hala yükseliyor ve savaş onu daha da kötüleştirebilir

Federal Rezerv’in yakından takip ettiği enflasyon göstergesi Ocak ayında yeniden hızlanarak 40 yılın en yüksek seviyesine ulaştı ve gıda ve enerji fiyatlarındaki keskin yükselişle her ay hızlandı.

Fed’in zaman içinde ortalama yüzde 2’lik bir yıllık enflasyon hedeflemesi nedeniyle hedeflediği kişisel tüketim harcamaları endeksi, geçtiğimiz yıla göre yüzde 6,1 arttı. Fiyatlar, bir Bloomberg anketindeki merkezi tahmine göre, Ocak ayında bir önceki aya göre yüzde 0,4’ten Aralık ayına göre yüzde 0,6 arttı.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgali petrol ve diğer emtia fiyatlarını yukarı çekerken ve enflasyonu yüksek tutma vaadinde bulunurken, enflasyonun inatla yüksek kalmaya devam ettiğine dair taze hatırlatma gergin bir anda geliyor.

Fed, tüketici talebini soğutmak ve fiyatları uysallaştırmak için pandemi dönemi ekonomik desteğini istikrarlı bir şekilde geri çekmeye hazırlanıyor. Beyaz Saray, artan gıda, kira ve gaz fiyatlarının tüketici güvenini sarsması ve Kasım ayında yapılacak ara seçimler öncesinde Başkan Biden’ın onay puanlarını düşürmesi nedeniyle enflasyonu yakından izliyor.

Yeni enflasyon okuması ekonomistleri veya politika yapıcıları şaşırtmayacak – PCE sayısı bir şekilde tahmin edilebilir çünkü halihazırda mevcut olan diğer verilerle birlikte daha hızlı ortaya çıkan TÜFE rakamlarına dayanıyor. Ancak pandemi ekonomisinin yeniden açılmasıyla geçici olması beklenen fiyat artışlarının bunun yerine neredeyse tam bir yıl sürdüğünü ve koronavirüsten etkilenmeyen alanlara sızdığını yineleyecek.

Hızlı fiyat artışları, kullanılmış arabalar, sığır eti, tavuk, restoran yemekleri, ev eşyaları dahil olmak üzere çok çeşitli ürün ve hizmetleri vurdu ve enflasyonu yüksek tutan daha birçok trend. Özellikle ücretler hızla artıyor ve işverenler artan işçilik maliyetlerini alışveriş yapanlara yansıtabileceklerini görüyorlar.

Ekonomistler ayrıca, petrol ve gaz fiyatlarının yükselmesine neden olan ve muhtemelen emtia maliyetlerini yükseltmesi muhtemel olan Ukrayna’daki çatışmayı da temkinli bir şekilde izliyorlar.

READ  Trump'ın serveti 6,4 milyar dolara yükseldi ve dünyanın en zengin 500 insanı listesine girdi

Goldman Sachs’taki araştırmacılar, petrol varil başına 10 dolarlık bir artışın Amerika Birleşik Devletleri’ndeki manşet enflasyonu yüzde beş puan artıracağını ve ekonomik üretimi bir yüzde puanının onda birinin hemen altında azaltacağını tahmin ediyor.

Brent ham petrol, küresel standart, Daha fazla yüzde 6’ya kadar arttı Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinden sonra Perşembe günü varil başına 100 dolardan başlayan fiyat, Rusya’nın ABD ve Avrupa’dan gelen yaptırımlara tepki vermesiyle daha da yükselebilir. Rusya, Avrupa’ya önemli bir enerji ihracatçısı.

GasBuddy petrol analizi başkanı Patrick de Haan Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Rusya’nın petrol ihracatını sınırlayarak yanıt vermesi mümkün” dedi. Pompadaki fiyatların büyük olasılıkla çatışmadan kaynaklanan serpintiyi neredeyse hemen yansıtacağını söyledi.

Bazı ekonomistler, gaz şoku söz konusu olduğunda rahatsız edici bir emsal kaydettiler.

1970’lerdeki yüksek enerji fiyatları, enflasyonu alevlendirerek, hızlı fiyat artışlarının ekonominin kalıcı bir özelliği haline gelmesine neden oldu; bu, ancak Federal Rezerv’in acı verici bir tepkisinden sonra kaybolan bir özellik. Merkez bankası, şu anda “süper enflasyon” olarak bilinen dönemde fiyat artışlarını frenlemek için faiz oranlarını ve işsizliği çift haneli rakamlara çıkardı.

Bu olay, Fed’in incelemede yavaş olduğunu kanıtladığı, yıllarca süren hızlı oran artışlarından sonra meydana geldi. Bu kez merkez bankası desteğini derhal geri çekmeye hazırlanıyor.

Fed’in Mart ayında bir dizi faiz artırımına, borç vermeyi ve harcamayı yavaşlatacak, bu da daha zayıf istihdam, daha sessiz ekonomik büyüme ve daha mütevazı fiyat artışlarına dönüşebilecek politika hamlelerine başlaması bekleniyor.

MacroPolicy Perspectives’in kurucusu Julia Coronado, “Ukrayna durumu muhtemelen para politikasını değiştirme zamanının geldiğine dair temel sonucu değiştirmiyor” dedi. “Ukrayna’da bir savaş olduğu için tüm oran artışlarını askıya almayacaklar.”

Fed resmi olarak manşet enflasyonu hedeflerken, her ikisi de aydan aya yükselen yakıt ve gıda maliyetlerini hariç tutan temel oran metriğini de yakından takip ediyor. Çekirdek enflasyon Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 5,2 artarak 1983’ten bu yana en hızlı artışını kaydetti. Dört ay üst üste yüzde 0,5’lik aylık artışlar kaydetti.

Ekonomik talebi yönlendirerek enflasyonu kontrol etmede birincil sorumluluk Fed’e sahipken, Beyaz Saray arzın talebi yakalamasına yardımcı olacak politikalar uygulamaya çalışıyor ve petrol ve gaz fiyatlarının yükselmesini önlemek için elinden geleni yapmaya söz verdi. Rus çatışması sırasında sürdürülemez seviyeler.

READ  Odakların enflasyon verilerine çevrilmesiyle hisse senetleri karıştı

Biden Perşembe günü yaptığı konuşmada, “Bunun zor olduğunu ve Amerikalıların gerçekten yaralandığını biliyorum.” Dedi. Amerikan halkının benzin pompasında hissettiği acıyı azaltmak için elimden gelen her şeyi yapacağım. Bu benim için çok önemli. Ancak bu saldırganlık cevapsız kalamaz.”

Daha yüksek yakıt fiyatları tüketiciler için acı vericidir, ancak ekonomik politika yapıcılar, enerji maliyetleri çok değişken olduğu için, politika belirlerken genellikle bunları atlamaya çalışırlar. Ancak yetkililer, kiralarda, restoran yemeklerinde ve kişisel bakım hizmetlerinde enflasyonun artmaya devam edip etmediğini görmek için yakından izliyor – enflasyonun, eğilimlerin bir süre devam etme eğiliminde olduğu satın alma kategorilerine doğru genişlediğinin bir işareti.

Güçlü tüketici talebi, fiyatların artmasına yardımcı oldu ve işletmelere, alışveriş yapanlar maliyet artışına rağmen harcamaya devam ederken daha fazla ücretlendirme araçları sağladı. Cuma günkü rapor ayrıca, kişisel harcamaların Ocak ayında bir önceki yıla göre yüzde 2,1 arttığını ve bir Bloomberg anketinde analistlerin beklentilerini aştığını gösterdi.