Haziran 27, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna’da savaşan eski ABD askeri, ‘terör evinde’ mahsur kalan günleri anlatıyor

Ukrayna'da savaşan eski ABD askeri, 'terör evinde' mahsur kalan günleri anlatıyor

“Daha ileri gitmeyeceğiz, çünkü bu tel kasıtlı olarak bir şeye bağlanıyor ve sonra buraya gömülüyor” diye uyarıyor. “Birçok Rus bu yerlerden bazılarına geri döndü ve onları yeniden mayınladı. [in] Bubi tuzakları”.

Kevin, Ukrayna davasına yardım etmek için işe alınan, çoğunlukla Amerikalı ve İngilizlerden oluşan seçkin bir yabancı özel kuvvetler gazileri grubunun parçasıdır.

Mart ayında grubun kaplıcada dört gün geçirdiğini söylüyor – “cehennemden gelen ev” olarak adlandırdılar – genellikle Rus birliklerinden sadece 50 metre uzakta. Rus kuvvetlerinin başkenti ele geçirmek için ilerlemeye çalıştığı Kiev’in eteklerinde bir banliyö olan Irbin’de Ukrayna’nın elindeki en uzak konum olduğunu söylüyor.

Bir zamanların varlıklı banliyösü şimdi iddia edilen Rus savaş suçlarıyla eş anlamlı hale geliyor – bombalı sokaklara giden ileri gelenleri ziyaret etmek için bir hac yeri. Kevin, kendisinin ve adamlarının burada Ukraynalı sivillere yönelik saldırılara ilk tanık olanlar arasında olduğunu söylüyor.

Daha önce üst düzey bir ABD terörle mücadele görevlisi olarak çalışmasına ve Irak ve Afganistan’da görev yapmasına rağmen Kevin, burada Ukrayna’da hayatının en şiddetli mücadelesini verdiğini söylüyor.

Kendisi ve yeni silah arkadaşlarının Irak ve Afganistan gibi yerlerde ABD ordusuna karşı kullanılan gerilla taktiklerinin çoğunu uyguladıklarını söylüyor. Artık isyancılar onlar.

“Her şey daha merkezsizleştirildi” diye açıklıyor. “Küçük grup taktikleri burada kesinlikle büyük bir avantaj.”

Ukrayna’daki işinin doğası gereği Kevin’in tam adını kullanmıyoruz.

“Artık o tarafta olmak ve radyoda konuşmalarını dinlemek — ve biliyorlar ki, onlar dışarıda bir yerdeler, nerede veya kim olduklarını bilmiyoruz — kesinlikle bunun bir avantajı var.” diyor.

“Gerçek savaş deneyimi”

Birçok eski asker gibi Kevin de birkaç yıl önce savaş alanını terk ettiğinden beri sarsıldığını söylüyor. ABD’de tam zamanlı bir işi vardı, ama çıkınca işi bıraktı. Ukrayna Devlet Başkanı Volodymyr Zelensky, deneyimli yabancı savaşçılar için bir çağrı başlattı savaşın başında. Batı Ukrayna’ya ulaştı, Kiev’e götürüldü ve birkaç saat içinde başkent için yapılan savaşın ön saflarında yer aldı.
Savaşın ilk günlerinde hükümet tarafından başlatılan Ukrayna Uluslararası Lejyonu’na katıldı. Hükümet ona ve meslektaşlarına ayda 2.000 ila 3.000 dolar arasında mütevazı bir maaş ödüyor, ancak Kevin ekipmana çok daha fazla harcadıklarını söylüyor. bu Uluslararası Lejyon’un kendi web sitesi bile varve potansiyel yabancı askerlere Ukrayna büyükelçiliği ile nasıl iletişime geçileceğinden nelerin paketleneceğine kadar her konuda talimat verin.
O ilk haftalarda hükümet, sınırları aşmış protestoculardan ve savaş turistlerinden kurtulmak için mücadele etti. 6 Mart’a kadar 20.000’den fazla başvuru aldılar, Dışişleri Bakanına göre.

Şu anda Ukrayna’daki yabancı savaşçıların sayısı bir devlet sırrı, ancak Uluslararası Birlik sözcüsü CNN’e “bir arada yaşamanın” “Ukrayna’nın kazanma şansı katlanarak artıyor” anlamına geldiğini söyledi.

READ  İran kulesi çöktüğünde kalabalık bir din adamıyla yüzleşirken 32 kişi öldü

Albay Anton Mironovich CNN’e verdiği demeçte, “En iyilerin en iyileri Ukrayna silahlı kuvvetlerine katılıyor” dedi. “Bunlar gerçek savaş tecrübesine sahip uzaylılar, bunlar savaşın ne olduğunu bilen, silah kullanmayı ve düşmanı nasıl yok edeceğini bilen yabancı vatandaşlar.”

Kevin hayatında ilk kez daha donanımlı bir düşmanın istilasına karşı savunma yapıyordu. Hava saldırılarından endişe etmesi gereken düşman değil, kendisiydi. Ana plan yoktu, hava desteği yoktu – ve bir felaket durumunda tahliye de olmayacaktı.

“Film gibiydi” diyor. “En başından beri çılgıncaydı. Dolaylı olarak ateş etmeye başladık – içeride hafif silahlar ateşlendi. Bir kamyonetteydim, caddede ilerliyordum.”

“Üstümüzde tanklar ve helikopterler var. Ve Rus uçaklarının uçtuğunu duyabiliyorsunuz. Ve açık alanlarda, Ruslar helikopterlerle asker indiriyor. Ve siz de ‘Vay vay vay!’ diyorsunuz.” “Bu çok fazla.”

Kevin ve meslektaşları topçu ateşinin ucundaydı. Afganistan, Irak ve Suriye’deki muharebeler sırasında bu yabancı askerler hava saldırıları ve topçu ateşi çağrısında bulundular. Alıcı taraf için durumun böyle olup olmadığını asla bilemediler.

Kevin, savaşın gerçekleriyle yüz yüze kalan yabancı savaşçıların çoğunun ayrılmaya karar verdiğini söylüyor. “İşte o zaman ‘Belki bu bana göre değil’ derler. O raund 20 metreye ilk geldiğinde ilk defa ‘Oh, hiçbir şey’ diyorsunuz” dedi.

Her gün Kevin ve arkadaşları, kendilerinin de yeterince içtikleri sonucuna vardılar. Sonra ertesi gün geldi, beraberinde yeni emirler ve yeni görevler getirdi ve kendilerini terk edilmiş buldular. Sonunda, bina Rus bombardımanı altında yavaş yavaş çökerken bile, kendilerini dört gün boyunca saklandıkları sauna ve spor salonu kompleksinde bulduklarını söylüyor.

“Ona Korku Evi diyoruz çünkü gerçekten bir kabus vardı” diyor. “Bunlar, gerçekten az uyku, gerçekten ağır topçu ve gerçekten ağır bir Rus piyade mevcudiyetiyle geçen gerçekten sefil dört gündü. Onlardan kaç kişiyi yüz çevirsek de onlar gelmeye devam etti.”

READ  Ukrayna, Rusya'ya karşı savaşı savaş alanında bitirmeyecek: Zelensky

Kendisinin ve ekibindeki diğer uzaylıların “şok” olduğunu söylüyor. “Ama Ukrayna ordusu… sessiz, soğukkanlı, çekingendi. ‘Bu normal, merak etmeyin’ diyorlar.”

Ukraynalı askerlerin çabalarına hayranlık duyuyor.

“Onlar arazi inkarında ustalar” diyor. Bölgenin her santimini biliyorlar.Bekleyebileceğimiz küçük sokağı biliyorlar.Oraya nasıl gidileceğini biliyorlar.Buranın saklanabileceğimiz yer olduğunu biliyorlar.Ve hangi binaya gidileceğini biliyorlar.Ve size daha önce söyleyecekler. Oraya gittik, gerçekten güzel bir bodrumu olan beş ev. Gitmemiz gereken yer burası.”

her şey yanıyordu

Kevin, yangında yok olan binadan geriye kalanların arasında yürüyor. Spor salonunda, halterler yoğun ısıdan bozuldu. Ağırlık plakalarındaki kauçuk erimiş.

Metal bir çerçeveyi işaret ederek, “Bu bir sandalyeydi,” diyor. “Topçuları o kadar ağırlaştırıyorduk ki, bu sandalyeyi buraya koyduk, böylece acele etmemiz gerekirse o pencereden atlayabilirdik.”

Dışarıdaki rüzgar bir gevşek oluklu çatıya çarptığında atlıyor.

Çatışma sırasında bir noktada, Rus kuvvetlerinin o kadar yakın olduğunu ve zifiri karanlık gecede yerde yattığını ve düşmanın ayaklarının altında kırılan camların sesini duyabildiğini söylüyor.

Ancak Ukrayna’ya gelmekle doğru kararı verdiğinden emin.

“Bunun doğru şey olduğu bizim için giderek daha belirgin hale geliyor” diyor. “Her şey yanıyordu. Topçu ateşi devam ediyordu. Olay yerinde sivillerin öldürüldüğünü zaten gördük.”

Irak ve Afganistan’daki savaşlarda ahlaki bir belirsizlik olduğunu kabul ediyor.

“Gerçekten kötülüğe karşı iyiliğe iniyor” diyor. “Ukraynalıların Ruslara ‘ork’ dediklerini duyacaksınız. Onlar için bu, Yüzüklerin Efendisi’nde olduğu gibi iyiye karşı kötünün bir simgesidir – aydınlık ve karanlık.”

“Ruslar ne yaptıklarını çok iyi biliyorlar. Eğitimleri var. Sosyal medyaları, haberleri var” diyor. “Neden kadın ve çocukları öldürdüklerini hiç anlamadım. Tesadüfen değildi. Cinayetti. Sokağın sonunda birbirine bağlanmış, vurulmuş, yol kenarına atılmış, ezilmiş birkaç kişi bulduk. tanklar tarafından. Sadece barbarca. Sebebi ne olursa olsun?”

Rusya, savaş suçu iddialarını defalarca reddetti ve güçlerinin sivilleri hedef almadığını iddia etti. Ukrayna Başsavcısı İrina Venediktova, Binlerce iddia edilen Rus savaş suçu davasının soruşturulması Ülke genelinde üst Uluslararası Ceza Mahkemesi’nde savaş suçları savcısı Araştırmak için Ukrayna’ya gitti.

Kevin, son üç aydır kendini beş yaşında gibi hissettiğini söylüyor. Burada yaşadıklarını evdeki arkadaşlarına nasıl açıklayacağını bilmiyor. İsteyip istemediğini bilmiyor.

READ  Rusya, görüşmeler öncesinde Ukrayna'daki sivil hedefleri bombaladı

Ancak Ukrayna’nın “olmam gereken yer olduğunu” biliyor ve öngörülebilir gelecekte ülkede kalmayı planlıyor.

“Tarihte bunun olduğunu defalarca gördük. İnsanlar bana her zaman ‘Oh, bu senin savaşın değil’ diye soruyor. Veya, “Orada ne yapıyorsun?” Evet, ama tarihte birçok kez kavgamız olmadı. Ve sonra senin sorunun oldu. Senin sorunun olana kadar senin sorunun değil.”

Olga Voitovich bu hikayeye katkıda bulundu.