Eylül 25, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Asya’daki büyük Covid kaleleri sınır kısıtlamalarını kaldırıyor

Asya'daki büyük Covid kaleleri sınır kısıtlamalarını kaldırıyor

Hong Kong – İki buçuk yıl sonra Sıkı salgın kontrolleriAsya’nın son kalelerinden bazıları, ekonomilerini güçlendirmek ve büyük ölçüde Covid ile yaşamayı öğrenmiş bir dünyaya yetişmek için hareket ederken nihayet sınırlarını açıyor.

Hong Kong Cuma günü yaptığı açıklamada, Tayvan’ın benzer bir hamlesinin ardından gelecek haftadan itibaren şehre gelen insanlar için zorunlu otel karantinasını kaldıracağını söyledi. Japonya, günlük varış sayısı sınırını kaldıracağını ve 11 Ekim’de kapılarını turistlere tamamen açacağını söyledi.

Bu haftaki hamleler dizisi sadece bir ülkeyi sıkı sınır kontrolleri altında bıraktı: İktidardaki Komünist Partinin hâlâ sıkı sıkıya bağlı olduğu Çinsıfır covidPolitikalar: Çoğunluğu yerleşik olan Çin’e seyahat edenler, masrafları kendilerine ait olmak üzere hala 10 günlük karantina ile karşı karşıya.

Salgın 2020’nin başlarında dünyaya yayıldığında, Asya’daki birçok hükümet sınırlarını kapatmak için acele etti ve çoğu yer yerleşik olmayanlara kapatıldı. Yeniden açılış, yetkililerin yaşlı sakinlerinin savunmasızlığından endişe duydukları ve sağlık sistemlerinin çökeceğinden korktukları için zorlu ve yavaş bir süreç oldu.

Ancak, özellikle dünyanın çoğu tamamen yeniden açıldığından, izolasyona katlanmak giderek daha zor hale geliyor. Büyük harcama yapan turistlerden izole edilmiş ve ekonomik olumsuzluklarla karşı karşıya kalan iş dünyası liderleri, politikalarını yeniden düşünmeleri için Japonya, Hong Kong ve Tayvan’daki yetkililere artan bir baskı uyguladı.

Geçen hafta, Dünya Sağlık Örgütü başkanı Tedros Adhanom Ghebreyesus, dedi Salgının sonunun “ufukta” olması, birçok hükümetin Kovid-19’un ötesinde bir dünya tasavvur etmeye başlama konusundaki kolektif istekliliğinin altını çiziyor.

Hong Kong’un üst düzey yöneticisi John Lee, “Covid’in yayılmasını kontrol etmemiz gerekirken, aynı zamanda toplumda maksimum faaliyetlerin ve toplumun devam etmesi için ekonomik faaliyetlerin olacağından emin olmamız gerektiğinin farkındayım” dedi. Komutan, bu hafta Cuma günü kuralların gevşetilmesini önceden söyledi.

READ  Canlı haber: Tıbbi gözetim altında Kraliçe II. Elizabeth; Kraliyet ailesi toplantısı

Çin’in salgın politikasıyla yakından bağlantılı olan katı kuralların, yetkililerin artık katlanmak istemedikleri bir bedelle geldiği, şimdiye kadarki en güçlü itiraftı.

Japonya Başbakanı Fumio Kishida, uluslararası turistlerin ülkenin hayatta kalması için önemini kabul etti.

NHK halk radyosuna göre, Bay Kishida Çarşamba günü, yeni kurallar açıklanmadan önce, “Dünyanın her yerinden insanlar ‘Japonya’ya ne zaman gidebiliriz?’ diye soruyorlar.” dedi. “Şimdi, umarım Japonya’yı ziyaret etmeyi ve Japon mutfağını tatmayı planlıyorlardır.”

Tayvan’da Devlet Başkanı Tsai Ing-wen, insanların dünyanın geri kalanıyla yeniden bağlantı kurmaya istekli olduklarını söyledi.

Bayan Tsai, Facebook sayfasında “Nihayet salgının sonuna geldi” yazdı. Şimdi turizmi canlandırmak, ekonomiyi canlandırmak ve Tayvan ekonomisinin büyük bir hızla gelişmesine öncülük etmek için elimizden gelenin en iyisini yapmalıyız” dedi.

Son iki yılda Japonya ve Hong Kong, bölgedeki önemli merkezler olarak kimliklerinin merkezinde yer alan türden önemli küresel toplantılara ev sahipliği yapmaktan mahrum kaldılar.

Başlangıçta Ağustos 2020’de yapılması planlanan Tokyo Olimpiyatları, bir yıl sonra, ancak yalnızca yerli izleyiciler için yapıldı. Hong Kong’un Art Basel, Rugby Sevens gibi büyük ve eğlenceli etkinlikleri ve bölgesel finans konferansları, şehir yerleşik olmayanlara ve turistlere kapalı kaldığı için iptal edildi.

Hong Kong, varışlar için 21 günlük zorunlu otel karantinası ile bir noktada en katı karantina gereksinimlerinden birine sahipti. Cuma günü, yetkililer önümüzdeki hafta yürürlüğe girecek ve ziyaretçilerin yalnızca birkaç gün polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi ve sağlık izlemesi yapmalarını gerektirecek yeni bir politika duyurdu.

Sınırların kısıtlanması nedeniyle, bölgenin çoğu bölgesinde turizmin geri dönüşü yavaş olmuştur. Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği genel müdürü Willie Walsh, geçen Nisan ayında Hong Kong’un bir zamanlar büyük bir havacılık merkezi olduğunu ve “artık neredeyse haritanın dışında” olduğunu söyledi.

READ  Rusya ve Ukrayna'daki savaş hakkında son haberler

Hong Kong’un Covid kısıtlamalarını hafifletmesi pandemideki diğer tüm noktalardan daha ileri gitse de, yeni kurallar sağlık izleme döneminde ziyaretçilerin restoran ve barlara gitmesini engelleyecek ve bunun turistleri kısa ziyaretlere çekmeye yetip yetmeyeceği konusunda soru işaretleri uyandıracak. .

Japonya Dış Ticaret Örgütü’ne göre, 2019’da Japonya giden turizmden yaklaşık 46,1 milyar dolar aldı. Pandemi başladıktan sonra bunların neredeyse tamamı ortadan kayboldu.

Son hamlesinden önce, Japonya pek şansı olmadan turizmi canlandırmaya çalıştı ve denedi. Haziran ayında hükümet sınır kurallarını değiştirerek seyahat acenteleri aracılığıyla yapılan rehberli turlara katılmayı kabul eden turistlere izin verdi. Eylül ayında kuralları tekrar değiştirdi, ancak ziyaretçileri katı kısıtlamalarda tuttu.

İşler yavaş başladı: En son hükümet verilerine göre Haziran ayında ülkeye yalnızca 12.405 turist girdi.

Japonya’nın yeniden açılması, ülkenin seyahat ve konaklama sektörlerine çok ihtiyaç duyulan bir destek sağlayarak, bastırılmış bir seyahat talebi selini serbest bırakabilir. Japonya’yı 2019’da yaklaşık 32 milyon uluslararası turist ziyaret etti, bu rakam altı yıl önceki rakamın üç katı. hükümet verileri.

Ancak gelen turizmin yakın zamanda pandemi öncesi seviyelere yaklaşması pek olası değil. 2019’da Japonya’ya gelen trafiğin yaklaşık yüzde 30’unu oluşturan Çinli ziyaretçilerin, Pekin’in katı COVID-19 politikaları kapsamında seyahat etme yetenekleri ciddi şekilde kısıtlandı.

Bay Kishida, Japonya’nın yerel olarak otellerde, restoranlarda ve bazı eğlence türlerinde Japon sakinlerine devlet destekli indirimler sunarak turizmi teşvik etmeyi planladığını söyledi. Salgının ilk aylarında ortadan kalktıktan sonra, selefinin iç turizmi artırma çabasıyla ortaya koyduğu “seyahat et” olarak bilinen planın yeniden canlandırılmasıdır.

Tüm Asya hükümetlerinin ekonomik yardıma ihtiyacı var.

Japon ekonomisi, alışveriş yapanların alışveriş merkezlerini doldurmasıyla ve ailelerin dışarıda yemek yemesiyle yavaş yavaş toparlanmaya başlıyor. Fakat yen’de düşüşYaklaşık çeyrek asırdır en zayıf noktasında gezinen , yerli tüketiciler için sıkıntı oldu.

READ  Biden: Putin, Bucha'nın öldürülmesiyle ilgili olarak savaş suçları yargılanmalı

Hong Kong’da binlerce küçük işletme kendi kapılarını kapattılarRestoranları ve barları haftalarca veya aylarca kapalı kalmaya zorlayan birkaç sosyal mesafe önleminden kurtulamıyor. Eski İngiliz kolonisinin ifade özgürlüğü mirasına yapılan baskıyla birlikte baskı, Hong Kong’un gençlerini, gurbetçilerini ve çok uluslu şirketlerini şehri kalıcı olarak terk etmeye sevk etti.

Tayvan ekonomisi yarı iletken endüstrisi nedeniyle nispeten sağlıklı kalırken, turizm zarar gördü. Tayvan pandemi sırasında varışları sınırladı ve bir süreliğine yerleşik olmayanlar oraya hiç gidemedi.

Taichung şehir merkezindeki Tayvanlı bir tur rehberi olan 36 yaşındaki April Lin, “Yurtdışına seyahat etmeyi bekleme günleri nihayet sona erdi” dedi. “Turizm endüstrisindeki birçok kişi için çok ihtiyaç duyulan bir yağmur.”

Alexandra Stephenson Hong Kong’dan bildirildi ve Ben Dooley Tokyo’dan. Hisako Ueno Tokyo’dan raporlamaya katkıda bulundu ve Amy Chang Shen Taipei, Tayvan’dan.