Temmuz 1, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Rusya’nın askeri operasyon için büyük mali kaynaklara ihtiyacı var – Maliye Bakanı

Rusya'nın askeri operasyon için büyük mali kaynaklara ihtiyacı var - Maliye Bakanı

Ukrayna’nın Luhansk bölgesindeki Popasna kasabasında Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışma sırasında Rus yanlısı güçlere ait tanklar bir cadde boyunca yürüyor, 26 Mayıs 2022. REUTERS/Alexander Ermoshenko

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

(Reuters) – Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov Cuma günü yaptığı açıklamada, Rusya’nın Ukrayna’daki askeri operasyonları için büyük mali kaynağa ihtiyacı olduğunu ve ekonomi için bütçe teşvikinin boyutunu sekiz trilyon ruble (120 milyar dolar) olarak tahmin ettiğini söyledi.

Rusya, 24 Şubat’ta Ukrayna’ya on binlerce asker gönderdi ve Batı’nın Moskova’ya enflasyonu yaklaşık %18’e çıkaran ve ülkeyi resesyonun eşiğine getiren yaptırımlar uygulamasına yol açtı.

Siluanov, Moskova’nın finans üniversitelerinden birinde verdiği bir konferansta, “Özel harekat için büyük fonlara ve kaynaklara ihtiyaç var.” dedi.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Başkan Vladimir Putin bu hafta Rusları enflasyondan korumak için emekli maaşlarında ve asgari ücretlerde %10’luk bir artış emri verdi, ancak tüm ekonomik sorunların Rusya’nın Ukrayna’da “özel bir askeri operasyon” olarak adlandırdığı şeyle bağlantılı olduğunu reddetti. Daha fazla oku

Siluanov bu haftanın başlarında, önlemlerin federal bütçeye bu yıl yaklaşık 600 milyar rubleye ve 2023’te yaklaşık 1 trilyon rubleye mal olacağını söyledi.

Cuma günü geç saatlerde yayınlanan bir televizyon röportajında ​​Siluanov, Rusya’nın bu yıl bir trilyon rubleye kadar ek petrol ve gaz geliri alacağını, bu paranın artan refah ödemeleri için ödeneceğini söyledi.

Cuma günü erken saatlerde Siluanov, Moskova’nın Batı yaptırımlarına yanıt olarak uyguladığı “dost olmayan” ülkelerden gelen yabancı yatırımcılar için sermaye kontrollerini ve varlık dondurmalarını da savundu.

Siluanov, Batı’nın Rusya’nın yaklaşık 300 milyar dolarlık uluslararası rezervlerini dondurma hamlesine atıfta bulunarak, “Dost olmayan ülkelerden gelen yabancıların altın ve döviz rezervlerimizi tuttukları şekilde Rusya’da yaptıkları yatırımları da tutacağız” dedi. yıllar boyunca birikmiştir.

READ  Lezzetli isim ama Big Mac yok: Rusya, McDonald's restoranlarını yeniden adlandırdı

Siluanov, yabancı yatırımcılara yönelik sermaye hareketlerine ilişkin kısıtlamaların, yaptırımlar veya rezervlerin dondurulması kaldırılana kadar yürürlükte kalabileceğini söyledi.

(1 dolar = 66.5790 ruble)

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Reuters tarafından bildiriliyor. Angus McSwan ve Sandra Mahler tarafından düzenleme

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.