Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa Birliği Bahamalar, Anguilla ve Turks ve Caicos Adaları’nı kara listeye aldı

Avrupa Birliği (AB) Salı günü Anguilla ve Bahamalar ile Turks ve Caicos Adaları’nı vergi cennetleri kara listesine ekledi.

Aralık 2017’de AB, vergi amaçları için işbirliği yapmayan yargı bölgelerinin bir listesini oluşturdu. AB’nin dış vergi stratejisinin bir parçasıdır ve dünya çapında vergi yönetişiminin iyileştirilmesine yönelik süregelen çabalara katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Bermuda ve Tunus’un kaldırılmasıyla, bu yeni eklemeler, Amerikan Samoası, Anguilla, Bahamalar, Fiji, Guam, Palau, Panama, Samoa, Trinidad ve Tobago, Turks ve Caicos dahil olmak üzere AB listesindeki toplam yargı yetkisi sayısını 12’ye getiriyor. Adalar, ABD Virjin Adaları ve Vanuatu.

– Reklam –

bu Avrupa Konseyi Yetkili makamlar, vergi ile ilgili konularda işbirliği eksikliğinden pişmanlık duyduklarını ve sorunları çözmek için AB’nin iş yapma biçimine katılmaya davet ettiklerini açıkladılar.

Turks ve Caicos Adaları ilk kez listeleniyor. Bahamalar daha önce 2018’de, Angela ise 2020’de listelenmişti.

Oxfam EU’da vergi uzmanı olan Chiara Putaturo, bu hareketin “tamamen bir badana” olduğunu savunarak, kara listeye alma kriterlerinin zayıf ve Avrupa dışındaki ülkeler için adaletsiz olduğunu ortaya koyuyor.

“Bu bir kara liste değil, bir badana. AB’nin listeyi güçlendirmeyi ve biraz diş vermeyi kabul etmesinin üzerinden iki yıl geçti, ancak hiçbir şey değişmedi. Kriterler çok zayıf. Bu liste sıfır vergi oranlı üç ülkeyi kapsamasına rağmen, vergi oranları nedeniyle değil ve kolayca yeniden listelenebilirler. AB, sıfır ve düşük vergi oranlı ülkeleri otomatik olarak kara listeye almalı ve Avrupa ülkelerini, Avrupa dışındaki ülkelerle aynı düzeyde incelemeye tabi tutmalıdır. “Mevcut liste, AB’yi Malta ve Lüksemburg gibi büyük vergi cennetleriyle listeden kaçarken, Eswatini ve Botswana gibi Avrupa dışındaki ülkeler kara listeye alınma riskiyle karşı karşıya” dedi.

READ  Oklahoma B Michael Turk, Ray Guy Ödülü İzleme Listesine seçildi

AB, Anguilla, Bahamalar ve Turks & Caicos Adaları’nı listeye ekledi, her üç yargı alanı da sıfır veya sadece nominal kurumlar vergisi oranları ile anlamlı bir ekonomi yaratmadan kar elde ettiğini söyledi. işlev.

Ayrıca, bu yılın başlarında vaat ettikleri ekonomik maddi kriterlerin uygulanmasına ilişkin OECD Zararlı Vergi Uygulamaları Forumu’nun (FHTP) çeşitli tavsiyelerini yeterince ele almadıkları da söyleniyor.

Mevcut kara liste, Vergi Adalet Ağı (TJN) tarafından 2021’de belirlenen dünyanın en kötü 20 kurumlar vergisi cennetinden biri ve 2016 Oxfam analizine göre dünyanın en kötü 15 kurumlar vergisi cennetinden biri.

Dünyada yüzde sıfır vergi oranına sahip 12 ülkeden üçü kara listede, ikisi gri listede.

Bermuda, bugün ortadan kaldırılan sıfır vergi yargı yetkisidir. TJN Vergi Cennetleri Endeksi’nde en zararlı üçüncü vergi cenneti ve Oxfam 2016 Vergi Cennetleri Sıralamasında ilk sırada yer alıyor.

Putaturo ayrıca şunları savunuyor: “Daha güçlü kriterler, dünyanın zengin ve şirketlerinin endüstriyel düzeyde vergi kaçırmasını engelleyebilir. Hükümetler ve sıradan insanlar bir yaşam maliyeti kriziyle karşı karşıya. dünyanın süper zenginleri adil paylarını ödüyorlar.”

2020’den itibaren AB listesi yılda iki kez güncellenir. Listenin Şubat 2023’te revize edilmesi bekleniyor.