Mart 29, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkler, sahte ‘ileri itme’ hikayesi için Yunanlıları çarpıyor, BİLİYOR

Türkiye, Ankara’yı bağlam sağlamak için acele etmek ve Türk sahil güvenlik görevlileri mültecileri döverken uydurulmuş bir hikayeyi düzgün bir şekilde geri almamakla suçlayan bir video tweet’i üzerine Yunanistan’ın göçmenlik bakanını çarptı.

Türkiye İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Kadağlı, Yunanistan Göç Bakanı Nodis Midarachi’yi, Türk sahil güvenlik görevlilerinin göçmenlere saldırdığını ve bir mülteci botunu bir kolluk kuvvetinden uzaklaştırdığını gösteren viral bir video üzerine “çöp kazmakla” suçladı.

Midarachi geçen Çarşamba günü videoyu tweetleyerek, bunun “Yunanistan tarafından kurtarılan bir mülteci tarafından çekilen” en son görüntüler olduğunu öne sürdü ve “Türkiye’nin göç akışlarını araçsallaştırdığının bir başka kanıtı” olduğunu ekledi.

“Sahneler [of] Yunan bakan, MED5 zirvesine katılmak üzere Kıbrıs’a gitmeden günler önce, “Türk Sahil Güvenlik, uluslararası hukuku ve AB ortak bildirisini ihlal ederek göçmenleri şiddetle Yunanistan’a doğru itiyor.”

Ancak Ankara, gerçek hikayenin tam tersi olduğunu söylüyor, Midarachi’yi üç yıl önceki eski bir videoyu paylaştığı için suçluyor ve Yunan medyasını hikayeyi doğru anlamamakla suçluyor.

Çataklı’ya göre, ihraççı bir Videolu bir Türk basın bültenine bağlantı Eylül 2019 itibarıyla olay, üç yıl önce Türkiye kıyıları açıklarında Metra Çayı yakınında, yetkilileri kandırmaya çalışan bir mülteci teknesinin karıştığı bir yerde meydana geldi.

Göçmen teknesinin kaptanı, tüm engelleme ve yaklaşma manevralarına direnerek, düzensiz göçmenlerin hayatlarını tehlikeye atacak manevralar yapmaya devam etti.

O sırada Türk yetkililer, göçmen tekne kaptanının kıyıya geri çekilmemek için tehlikeli manevralar yaptığını söyledi. 2019’da yapılan açıklamada, “Tüm gözaltı ve erişim manevralarına direndi ve düzensiz göçmenlerin hayatını tehlikeye atan manevralara devam etti.” Dedi.

“Önleme manevrası sırasında göçmen botunda bulunan düzensiz bir göçmen, Sahil Güvenlik kontrol botunun lastik borularını bıçağıyla delmeye çalıştı. Başarısız olunca bıçağı denize attı. Yine başka bir göçmen, vücudunun bir kısmını bıçakla kesti. kendisini jiletle yaraladı ve KG personelini bottaki çocukları suya atmakla tehdit etti CG personelinden halat almak isteyen göçmenleri gemide durdurdu kendisini durdurmak isteyen bazı göçmenlere de saldırmaya çalıştı ,” Rapor edildi.

READ  Hıristiyan Kafkas Türkleri Ukrayna'nın savaş çabalarını destekliyor

Kathimerini Yunanistan, 5 Ekim’de Midarachi’nin söz konusu videoyla birlikte tweet’ini yayınladı, ancak tarih veya yer vermedi, bu arada hikaye hafta sonu güncellenmiş gibi görünüyordu.

Kathimerini, güncellenmiş bir konuşmasında, “Boğanın Türk gemisinin yanında mahsur kaldığını ve göçmenlerin sahil güvenliğe bağırıp sopalarla itmek yerine kendilerine yardım etmeleri için yalvardığını gösteren video, 2019 yılına ait eski bir video” dedi.

Türk makamları da Yunan medyasını işaret ediyor

Ancak Atina’daki Türk büyükelçiliği yetkilileri Yunan medyasını “uydurma raporları geri almamakla” eleştirdi ve meslektaşlarını “geçen hafta Türk düzensiz göçmenlerinin ilerleyişine ilişkin görsel kanıtları hızla yaymakla” suçladı.

Geçen hafta Yunan haber sitelerinde yer alan birkaç haber ve gönderi, Midarachi’nin tweetindeki hikayeyi ve videoyu paylaştı.

Büyükelçilik, “Video aslında Türk Sahil Güvenliği’nin, hızlı ve dürüst bir geri çekilme görmeyi beklediğimiz bir göçmen teknesinin Yunan tarafına geçmesini durdurmaya çalışmak gibi tam tersi ve sert çabalarını gösteriyor.” Dedi. Söz konusu.

AB bakanları göç anlaşmasını tartışırken olay bu hafta vurgulandı

Hikaye, bu hafta Lüksemburg’da yapılacak çok önemli bir bakanlar toplantısı öncesinde hafta sonu Kıbrıs’ın Baf kentinde düzenlenen MED5 zirvesi sırasında göç ve sığınma bakanları tarafından örtbas edildi.

Baf’taki zirve sırasında Mitarachi, AB göç anlaşmasının henüz onaylanmayı beklemediği MED5 deklarasyonlarına atıfta bulundu.

Kıbrıs İçişleri Bakanı Nicos Nouris’e zirveye ev sahipliği yaptığı için teşekkür eden Midarachi, “Her halükarda Yunanistan sınırlarını uluslararası hukuka uygun olarak korumaya kararlı.” dedi.

Nouris’in bu hafta Brüksel’i, sığınmacıların AB üye ülkelerinde bu ülkelerin topraklarına dokunmadan başvuruda bulunmalarına izin verecek yasal yollar aramaya çağırması bekleniyor.

Kıbrıs Cumhuriyeti’ne sığınma talebinde bulunan yabancıların, bölünmüş adanın kuzeyindeki kontrol noktalarından Kıbrıs’ın güney kısmına girmeleri artık yasal.

Ancak süreç İçişleri Bakanlığı tarafından durduruldu ve bu durum genellikle düzensiz göçmenleri ve mültecileri Avrupa’da daha iyi ve daha güvenli bir gelecek için uçurumu aşmak için yasadışı yollara başvurmaya sevk etti.

READ  Michigan, Maryland Yol Rotasında Yedi Bonus Kazandı

Nouris’in “yasadışı ekonomik göçmenler” olarak tanımladığı göçmenlerin büyük bir akınına işaret eden Lefkoşa, önerilen bir AB kapsamlı göç paketindeki çeşitli hükümlere itiraz etmenin yollarını arıyor.

Geçen yıl Kıbrıs, MED5 olarak bilinen diğer Akdeniz ülkeleriyle birlikte Brüksel’i, anlaşmadaki planların ön saflardaki üye devletlere gereksiz yere yük getireceğini savunarak, tarama düzenlemeleri ve parmak izinde yapılacak değişiklikler konusunda uyardı.