Haziran 9, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa Birliği, Polonya ve Macaristan’ın Ukrayna’nın tahıl ve gıda ithalatını yasaklamasının ardından tek taraflı ticaret eyleminin kabul edilemez olduğunu söyledi

VARŞOVA, (Reuters) – Avrupa Komisyonu sözcüsü Pazar günü yaptığı açıklamada, Polonya ve Macaristan’ın yerel tarım sektörünü korumak için Ukrayna’dan tahıl ve diğer gıda ithalatını yasakladığını açıklamasının ardından, Avrupa Birliği üye ülkelerinin ticaretine yönelik tek taraflı önlemlerin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Rus işgali bazı Karadeniz limanlarını kapattıktan sonra, Avrupa Birliği’nde üretilenden daha ucuz olan büyük miktarlarda Ukrayna tahılı, lojistik darboğazlar nedeniyle orta Avrupa ülkelerinde kalmaya, fiyatlara ve yerel çiftçilere satışlara neden oldu.

Dava, Polonya’nın iktidardaki milliyetçi Hukuk ve Adalet partisi için bir seçim yılında siyasi bir sorun yarattı çünkü Hukuk ve Adalet’e desteğin genellikle yüksek olduğu kırsal bölgelerdeki insanları kızdırdı.

Sözcü, e-postayla yaptığı açıklamada, “Polonya ve Macaristan’ın Ukrayna’dan tahıl ve diğer tarım ürünlerinin ithalatına getirilen yasakla ilgili açıklamalarından haberdarız” dedi. “Bu bağlamda, ticaret politikasının AB’nin münhasır ayrıcalığı olduğunu ve bu nedenle tek taraflı önlemlerin kabul edilemez olduğunu vurgulamak önemlidir.”

Açıklamada, “Böylesine zor zamanlarda, tüm kararları Avrupa Birliği içinde koordine etmek ve uyumlu hale getirmek gerekiyor.”

Kalkınma ve Teknoloji Bakanı Pazar günü yaptığı açıklamada, Cumartesi akşamı yürürlüğe giren Polonya yasağının bu ürünlerin ülke genelinde geçişine de uygulanacağını söyledi.

Waldemar Buda, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Polonya’dan transit geçiş yasağı da dahil olmak üzere yasak tamamlandı. yerel seviye. pazar.

Ukrayna Tarım ve Gıda Politikası Bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Polonya yasağının ihracatla ilgili mevcut ikili anlaşmalarla çeliştiğini söyledi ve sorunu çözmek için müzakere çağrısında bulundu.

Ukrayna devlet haber ajansı Ukrinform, Ukraynalı ve Polonyalı bakanların Pazartesi günü Polonya’da bir araya gelmelerinin planlandığını ve geçiş düzenlemelerinin görüşmelerin odak noktası olacağını söyledi.

Ukrayna, başta tahıl olmak üzere tarım ürünlerinin çoğunu, Ukrayna, Türkiye, Rusya ve Birleşmiş Milletler arasındaki bir anlaşma uyarınca Temmuz ayında blokajı kaldırılan Karadeniz limanları aracılığıyla ihraç ediyor.

READ  Bu haftanın nadir hibrit güneş tutulması nasıl izlenir

Ukrayna bakanlığı, Karadeniz tahıl koridoru yoluyla her ay yaklaşık 3 milyon ton tahılın Ukrayna’dan ayrıldığını, Polonya topraklarından Avrupa limanlarına yalnızca 200.000 tona kadar taşındığını söyledi.

Ukrayna Tarım Bakanı Mykola Solsky hafta sonu yaptığı açıklamada, tahıl, bitkisel yağ, şeker, yumurta, et ve diğer ürünler de dahil olmak üzere her ay 500.000 ila 700.000 ton arasında çeşitli tarım ürününün Polonya sınırından geçtiğini söyledi.

(Alan Sharlich’in bildirdiği). Sharon Singleton tarafından düzenleme

Standartlarımız: Thomson Reuters Güven İlkeleri.