Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

RCN sendika lideri uyardı: Hemşire grevleri Noel’e kadar devam edebilir

RCN sendika lideri uyardı: Hemşire grevleri Noel’e kadar devam edebilir

videolu anlatım,

İzle: Grev Eylemi Duraklatılmayacak – Pat Cullen

Royal College of Nursing’in lideri hemşirelerin Noel’e kadar greve gidebileceğini söyledi ve İngiltere’de 48 saatlik grevi Mayıs ayının ilk resmi tatilinde durdurmayacağı konusunda uyardı.

Genel Sekreter Pat Cullen BBC’ye hükümetin masaya daha fazla para koyması gerektiğini söyledi.

Ancak grevleri genç doktorlarınkilerle koordine etme “planı yoktu”.

Muhafazakar Parti genel başkanı Greg Hands, hükümetin maaş teklifinin “adil ve makul” olduğunu söyledi.

Bunun son teklif olup olmadığı sorulduğunda, BBC’nin Laura Kuensberg ile Pazar günü yaptığı açıklamada, hükümetin ücret anlaşmazlığına dahil olan diğer NHS sendikalarının oy pusulasında karar verdiğini görmek için beklemesi gerektiğini söyledi ve bunun halk tarafından zaten kabul edildiğini belirtti. .Birlik.

Hükümet, 2023/24’te %5’lik bir maaş artışı ve bir kereye mahsus en az 1.655 £ ödeme teklif etti.

RCN’nin lideri başlangıçta anlaşmanın kabul edilmesini istemişti, ancak üyeler %54’e karşı %46 oyla anlaşmayı reddetmek için oy kullanırken, federasyon sendikaları ve GMB oylamanın sonucunu iki hafta içinde açıklayacak.

Gölge sağlık sekreteri Wes Streeting aynı programa, hasta güvenliği riskleri nedeniyle hemşirelerin grevini desteklemek yerine “gerçekten endişeli” olduğunu söyledi.

RCN grevi, acil servis, yoğun bakım, kanser ve diğer bölümlerdeki NHS hemşirelerini içerecek ve bu, Şubat ayındaki önceki hemşire grevinde personeli kritik alanlarda tutmak için muafiyetler içerdiğinden bir ilk olacak.

Laura Kuenssberg ile konuşan Hands, teklifin tipik bir NHS 5. grup çalışanı için fazladan 5.100 £ olduğunu söyledi.

Sağlık Bakanı Steve Barclay da söyledi RCN’ye bir mektupta Band 5’in tepesindeki bir hemşirenin fazladan ‘5.000 £’den fazla’ kazanacağını.

RCN ile bir toplantıyı memnuniyetle karşılayacağını ve grevden muaf tutulmanın “hastaları tehlikeye atmayacağından” korktuğunu da sözlerine ekledi.

Bayan Cullen, 30 Nisan’da 20:00 GMT’den 2 Mayıs’ta 20:00’ye çekildikten sonra, sendikanın üyelerimizin bir sonraki adımda oy kullanması için hemen harekete geçeceğini söyledi.

“Bu oylama başarılı olursa, Noel’e kadar daha fazla grev anlamına gelecek” diye ekledi.

Bakanların grevi geçici olarak durdurma çağrılarını reddetti ve yayına başlamadan yarım saat önce Bay Barclay’den bunu talep eden bir mektup aldığını açıkladı.

Mektubun hemşirelere “saygısızlık” olduğunu söyledi ve Sağlık Bakanı’nın daha fazla zaman harcadığını iddia etti. Pazar günü güneşte yazmak Hemşirelerden bir gazete cevap verir.

Barclay gazetede, grevlerin daha fazla ameliyatın iptal edilmesi ve tedavinin ertelenmesi anlamına geleceği konusunda uyardı ve “bunların hiçbiri NHS veya hastalar için iyi değil”.

Cullen, sağlık bakanı ve hükümeti sendikasını “çok hızlı bir şekilde” müzakere masasına oturtmaya çağırdı ve ekledi: “Ve masaya daha fazla para koymaya başlayın, hemşirelere biraz terbiyeli ve biraz saygılı davranmaya başlayın”.

RCN hemşirelerinin sendika liderliği tarafından tavsiye edilmesine rağmen hükümetin ödeme teklifini neden reddettikleri sorulduğunda Bayan Cullen, üyelerin bunun “haksız ve mantıksız” olduğuna inandıklarını söyledi.

Bu, %35 maaş artışı talep eden genç doktorların dört günlük grevinin sona ermesinden bir gün sonra geldi.

Genç doktorları temsil eden İngiliz Tabipler Birliği Cumartesi günü yaptığı açıklamada, diğer sendikalarla iş koordinasyonu olasılığını “dışlamadığını” söyledi.

Bunun bir olasılık olup olmadığı sorulduğunda Cullen, herhangi bir koordineli eylem planı olmadığını söyledi.

Ancak hükümet, doktor ve hemşirelerin hastanelerdeki ve mahallelerdeki işyerleri yerine grev hatlarında vakit geçirmelerine izin vermeye devam ederse, bu grevlerin etkisi, koordineli olsun ya da olmasın, elbette hastalarımız tarafından hissedilecektir.”

NHS çalışanlarını temsil eden NHS Providers’tan Sir Julian Hartley, bunun “benzeri görülmemiş bir eylem düzeyi” olacağını söyledi ve genç doktorlarla koordineli bir grev konusunda uyardı.

Liberal Demokrat Daisy Cooper, hemşirelerin uyarı grevlerinin Noel’e kadar devam edeceğini “uyandırma çağrısı olarak hizmet etmesi gerektiğini” ve bakanların “acil” bir çözüm bulması gerektiğini söyledi.

İskoçya’da sendika üyeleri, 2023-24 için ortalama %6,5’lik bir teklifi kabul etti. Galler ve Kuzey İrlanda’daki sağlık sendikaları, hâlâ kendi hükümetleriyle maaş görüşmelerini sürdürüyor.

GMB Federasyonu, üyelerine en son teklifi kabul etmelerini tavsiye etti.

Unite ücret anlaşmasını önermedi, ancak “sonunda üyelerin nihai kararı vermesi önemlidir” diyor.

Greve bakan bir hemşire misiniz? Etkilenen bir hasta mısınız? Deneyimlerinizi e-posta ile paylaşın [email protected].

Bir BBC muhabiriyle konuşmak istiyorsanız lütfen bir iletişim numarası ekleyin. Bizimle aşağıdaki yollarla da iletişime geçebilirsiniz:

Bu sayfayı okuyorsanız ve formu göremiyorsanız, sorunuzu veya yorumunuzu göndermek için BBC web sitesinin mobil sürümünü ziyaret etmeniz gerekecek veya [email protected] adresinden bize e-posta gönderebilirsiniz. Lütfen adınızı, yaşınızı ve yerinizi herhangi bir gönderime ekleyin.

READ  Rus "elit" muhafızları Moskova'da orduyu tutukladı: Ukrayna istihbaratı