Aralık 5, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avrupa’nın en büyük teknoloji konferansının CEO’su İsrail ve Hamas’ın açıklamaları nedeniyle istifa etti – Politico

Avrupa’nın en büyük teknoloji konferansının CEO’su İsrail ve Hamas’ın açıklamaları nedeniyle istifa etti – Politico

Avrupa’nın en büyük yıllık teknoloji konferansı Web Zirvesi’nin kurucusu ve CEO’su Paddy Cosgrave, İsrail ile Hamas arasındaki savaşa ilişkin yaptığı yorumlarla ilgili tartışmaları yatıştırmak amacıyla Cumartesi günü istifa etti.

Onun ayrılışı, birçok büyük şirketin 13-16 Kasım tarihleri ​​arasında Lizbon’da yapılması planlanan bu yılki etkinlikten çekilmesi sonrasında gerçekleşti.

2009 yılında Web Zirvesi’nin kurucularından biri olan İrlandalı işadamı Cosgrave, Hamas militan grubunun 7 Ekim’de 1.400 kişiyi öldüren saldırısına İsrail’in askeri müdahalesine Batı’nın verdiği desteği eleştirmesi nedeniyle ciddi tepkilerle karşılaştı.

Cosgrave, “Savaş suçları, müttefikler tarafından işlense bile savaş suçudur” dedi. kitabın İsrail’in devam eden hava saldırıları ve Gazze Şeridi’ne yönelik ablukayla ilgili olarak 13 Ekim’de sosyal medyada, Birleşmiş Milletler’in orada yaşayan 2,3 milyon insan için kitlesel açlığa yol açabileceği konusunda uyarıda bulunuldu. Cosgrave daha sonra Hamas saldırısını kınayan bir mesaj yayınladı.

Üst düzey teknoloji figürleri ve yatırımcılardan gelen eleştirilerin arttığı bir dönemde Cosgrave bir mesaj yayınladı ifade özür dilemek ve konumunu netleştirmek için Salı günü Web Zirvesi blogunda.

“Hamas’ın 7 Ekim’deki hain, iğrenç ve vahşi saldırısını kayıtsız şartsız kınıyorum. Ayrıca tüm rehinelerin koşulsuz serbest bırakılması çağrısında bulunuyorum. İsrail’in var olma ve kendini savunma hakkını da kesinlikle destekliyorum…” İsrail’in kendisini savunurken uluslararası hukuka ve Cenevre Sözleşmelerine uyması, yani savaş suçları işlememesi gerekiyor.”

Özür, büyük sponsorların ve başrollerin listesini etkilemeye yetmedi… Boykot edeceklerini açıkladılar Teknolojinin önde gelenleri Meta, Google, Intel, Siemens ve Amazon’un da dahil olduğu Web Zirvesi etkinliği.

Cosgrave yaptığı açıklamada, “Maalesef kişisel yorumlarım, etkinliğin, ekibimizin, sponsorlarımızın, startup’larımızın ve katılan kişilerin dikkatini dağıtıyor” dedi. CNN. “Neden olduğum herhangi bir acı için içtenlikle tekrar özür dilerim.”