Eylül 24, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avustralya Merkez Bankası faiz oranlarını beklentilere meydan okuyarak 25 baz puan artırdı.

Avustralya Merkez Bankası faiz oranlarını beklentilere meydan okuyarak 25 baz puan artırdı.
  • Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, ülkedeki enflasyonun “zirveyi geçmiş” olsa da, enflasyonun devam edeceğine dair göstergeler olduğunu söyledi.
  • Merkez bankasının enflasyon hedefi %2 ile %3 arasında değişiyor.

6 Şubat 2023 Pazartesi günü Sidney, Avustralya’daki Avustralya Merkez Bankası (RBA) binasının önündeki elektrik direkleri.

çiçekçi | çiçekçi | Getty Resimleri

Avustralya Merkez Bankası, Salı günü gösterge faiz oranını 25 baz puan artırarak %4,1’e yükselterek piyasa beklentilerine yine meydan okudu.

Reuters anketine katılan ekonomistler, merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutmasını bekliyorlardı. Sonuç olarak, Avustralya hisse senetleri haberlerin ardından daha da düştü ve S&P/ASX 200 son işlem %1 düştü. Avustralya doları, karardan kısa bir süre sonra ABD doları karşısında %0,73 artışla 0,6667’ye yükseldi ve merkez bankası en son dolar enflasyon oranıyla boğuşuyor. Nisan ayı için %6,8.

Avustralya Merkez Bankası Başkanı Philip Lowe, ülkedeki enflasyonun “zirveyi geçmiş” olsa da, enflasyonun devam edeceğine dair göstergeler olduğunu söyledi.

Lowe Salı günü yaptığı açıklamada, “Son veriler, enflasyon beklentilerine yönelik yukarı yönlü risklerin arttığını ve Kurul’un buna göre yanıt verdiğini gösteriyor” dedi.

Lowe, “Faiz oranlarındaki bu ilave artış, enflasyonun makul bir zaman çerçevesi içinde hedefe döneceği konusunda daha fazla güven sağlamayı amaçlıyor” dedi.

Merkez bankasının enflasyon hedefi %2 ile %3 arasında değişiyor.

Lowe, “Eğer yüksek enflasyon insanların beklentilerine yerleşirse, onu daha sonra düşürmek çok pahalıya mal olacak ve bu da daha yüksek faiz oranları ve daha büyük bir işsizlik artışı anlamına gelecek” dedi.

Valinin yaptığı açıklamada, ülkedeki enflasyon oranını düşürmek için daha fazla faiz artışı gerekebileceğini ve bunun “ekonominin ve enflasyonun nasıl gelişeceğine bağlı olacağını” sözlerine ekledi.

“Enflasyonun makul bir süre içinde hedefe ulaşması için para politikasının daha da sıkılaştırılması gerekebilir… Kurul, küresel ekonomideki gelişmeler, hanehalkı harcamalarındaki eğilimler, enflasyon beklentileri ve işgücü piyasasındaki gelişmeleri yakından izlemeye devam edecektir. dedi Lowe.

READ  Boris Johnson: Milletvekilleri, eski başbakanın parlamentoyu yanılttığını söyleyen rapor hakkında karar verecek

Merkez bankası ayrıca, Avustralya ekonomisinde bir durgunluktan kaçınmanın muazzam görevinin altını çizdi.

Açıklamada, “Kurul, enflasyonun yüzde 2-3 hedef aralığına dönmesiyle birlikte ekonomiyi dengede tutma arayışına devam ediyor, ancak yumuşak inişe giden yol dar.

HSBC’den Paul Bloxham, RBA’nın yumuşak iniş gerçekleştirme veya ekonomiyi durgunluğa sürüklemeden yürüyüş döngüsünü bitirme hedefinin daha zorlu hale geldiğini ekledi.

Salı günü CNBC’nin “Capital Connection” programına verdiği demeçte, “Bence bu, RBA valisinin bahsettiği dar yolu… biz konuşurken bu dar yol gittikçe daralıyor” dedi.

Aslında Salı günkü karar, keskin bir düşüşün merkez bankasının yüksek enflasyon seviyelerini düşürmeye istekli olduğu bir risk olduğunu gösteriyor olabilir.

Bloxham, “Avustralya’nın enflasyonu düşürmek için daha fazla yavaşlama yaşamayacağına inanmanın giderek zorlaştığını düşünüyorum, ancak RBA bugün açıkça bunların almaya istekli oldukları riskler olduğuna karar verdi” dedi.