Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Avusturyalı Volker Dürk bir sonraki BM hakları şefi oldu – Dünya

Avusturyalı Volker Dürk bir sonraki BM hakları şefi oldu – Dünya

Dünya


Birleşmiş Milletler Perşembe günü Volker Türk’ü yeni İnsan Hakları Yüksek Komiseri olarak onayladı.

Birleşmiş Milletler (AFP) – BM Perşembe günü, eski Şili cumhurbaşkanı Michelle Bachelet’in yerine Avusturya Büyükelçisi Volker Durk’u yeni insan hakları yüksek komiseri olarak onayladı.

57 yaşındaki büyükelçi, kariyerinin çoğunu BM’de, özellikle mültecilere odaklanarak geçirdi ve küresel kuruluşun mülteci ajansına başkanlık ederken Genel Sekreter Antonio Guterres ile yakın çalıştı.

Şu anda politikadan sorumlu genel sekreter yardımcısı olarak görev yapan Türk, Çarşamba günü Guterres tarafından aday gösterildi ve Perşembe günü BM Genel Kurulu tarafından oybirliğiyle alkışlandı.

Guterres yaptığı açıklamada, “Sayın Türk, uzun ve seçkin kariyerini küresel insan haklarını, özellikle de dünyanın en savunmasız insanlarının, mültecilerin ve vatansız kişilerin uluslararası korunmasını geliştirmeye adamıştır.” dedi.

Türk, Temmuz ayında Twitter’da “#UNHCR mültecileriyle çalıştığım otuz yılda nefret söyleminin etkilerini ve insanlar üzerindeki insanlıktan çıkarıcı etkilerini defalarca gördüm” dedi. “#SayNoToHate tek güçlü yanıttır.”

BM gazisi, görevde güçlü bir kadın politikacıya sahip olmak amacıyla dört yıl önce atanan Bachelet’in yerini alıyor.

Geçen hafta görev süresi sona eren yüksek profilli Bachelet’in atanmasının aksine, Guterres daha geniş halk tarafından bilinmeyen bir adam seçti.

Türk’ün işi onun için kesildi: Bachelet, Çin’in Sincan bölgesindeki hak ihlalleri hakkında uzun zamandır beklenen bir raporu görev süresinin bitiminden birkaç dakika önce yayınladı.

READ  Erdoğan, Enflasyon Türkleri - dünyayı ezmeyecek

Raporda, Pekin’e Sincan’ın Uygur topluluğuna ve diğer Müslüman çoğunluklu nüfusa karşı “ayrımcı” uygulamaları sona erdirmesi çağrısında bulunuldu.

BM’yi uzun süredir aktivist gruplar, Batılı ülkeler ve sürgündeki Uygur topluluğu tarafından ortaya atılan birçok iddiaya iten işkence, zorla çalıştırma ve keyfi gözaltı da dahil olmak üzere bir dizi hak ihlalini anlatıyor.

Çin, “insanlığa karşı suçlar” işlemiş olabilir, ancak Pekin’deki Uygurları bir “soykırım” olarak adlandırmaktan vazgeçti – ABD tarafından Ocak 2021’den beri kullanılan ve şu anda birçok Batı ülkesinde parlamentolar tarafından kabul edilen bir terim.

Çin, bu tür suçlamaları şiddetle reddetti ve Bachelet’in BM’yi “ABD ve Batı’nın eşkıyası ve müttefiki” olmakla suçladığı açıklamasını eleştirdi.

– Bahisler hiç bu kadar yüksek olmamıştı –

Bomba açıklamayı yayınlamadan önce Bachelet, Sincan’daki duruma yaklaşımı nedeniyle ateş altında kalmıştı.

İnsan hakları grupları, istismarcı kim olursa olsun, halefinin istismarı ele alırken cesaret göstermesi gerektiği konusunda uyardı.

Uluslararası Af Örgütü başkanı Agnes Callamard, Türkiye’nin beklenen onayına tepki olarak yaptığı açıklamada, “Dünya çapında insan hakları ihlallerinin mağdurlarını savunurken sesi yüksek ve net olmalıdır.” Dedi.

“Güçlü devletlerin bile insan hakları ihlallerine karşı duracağına inanıyorlar.”

İnsan Hakları İzleme Örgütü geçici yöneticisi Tiran Hassan çağrıyı yineledi.

“İster Xinjiang’daki insanlığa karşı suçlarla, ister Ukrayna ve Etiyopya’daki savaş suçlarıyla ya da ABD’deki ırkçılıkla yüzleşmek olsun, bir insan hakları liderinin en etkili araçları güçlü soruşturmalar ve güçlü bir sestir” dedi.

Bachelet’in halefi için, ISHR program direktörü Sarah Brooks, “risklerin hiç bu kadar yüksek olmadığı” konusunda uyardı.

Örgüt ve diğerleri, adaylık sürecinin şeffaflığını şiddetle eleştirdi. ISHR direktörü Phil Lynch, bu şeffaflık ve danışma eksikliğinin bir bedeli olabileceği konusunda uyardı.

READ  "Mechanical Turk" Satranç Makinesi Napolyon, Benjamin Franklin ve Diğerlerini Tamamen Gerçek Olduğuna İnandırdı » TwistedSifter

“Genel Sekreter, bir sonraki Yüksek Komiserin meşruiyetini ve otoritesini inşa etmek için önemli bir fırsatı kaçırdı” dedi.

Yine de Lynch, örgütü ve diğerlerinin “insan haklarını korumak, failleri sorumlu tutmak ve mağdurlara adaleti getirmek için bir sonraki Yüksek Komiser ile yakın ve işbirliği içinde çalışmaya çalışacaklarını” da sözlerine ekledi.

BM Genel Kurulu, Aralık 1993’te OHCHR’yi oluşturdu. Karar, coğrafi bölgeye göre en üstteki görevi döndürme yetkisini açıkladı, ancak bu fikre her zaman saygı duyulmadı çünkü birçok Latin Amerikalı görevdeydi.

Şimdiye kadar, Rusya’yı da içeren Doğu Avrupa, üst sıralarda yer almayan tek bölgesel gruplamaydı.

‘ ; var i = Math.floor(r_text.length * Math.random()); Document.write(r_text[i]);