Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

BAE, hızlı bir şekilde tersine çevrilerek Ukraynalılara varışta vizeyi iade ediyor

BAE, hızlı bir şekilde tersine çevrilerek Ukraynalılara varışta vizeyi iade ediyor

Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri’nde sokak görünümü

Valerie Shriflin | TASS | Getty Resimleri

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri – BAE Dışişleri Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Ukrayna vatandaşlarının ülkeye vardıklarında vize almaya hak kazandıklarını duyurduktan iki gün sonra, Politika askıya alındı.

Haber, Rus bombardımanının Ukrayna genelinde yoğunlaşması ve Birleşmiş Milletler’e göre Ukrayna’dan mülteci olarak kaçan insan sayısının bir milyonu geçmesiyle geldi.

Bakanlık yaptığı açıklamada, “Ukrayna vatandaşlarına BAE’ye girmeleri için giriş öncesi vize verilmesine ilişkin raporlarla ilgili olarak, Ukrayna vatandaşları BAE’ye vardıklarında vize almaya hak kazanıyor.” Dedi.

“BAE, BAE’deki Ukrayna Büyükelçiliği ile koordineli olarak BAE’deki yardıma ihtiyacı olan Ukrayna vatandaşlarına da önemli hizmetler sunuyor.” dedi.

1 Mart Salı günü, BAE’deki Ukrayna büyükelçiliğinin Facebook sayfasındaki bir gönderi, BAE’nin vize gereksinimlerinin karşılıklı olarak kaldırılmasını belirleyen iki ülke arasındaki Mutabakat Zaptı’nı geçici olarak askıya aldığını bildirdi.

“Bugünden itibaren, Ukrayna vatandaşları – yurtdışına seyahat etmek için Ukrayna pasaportu sahipleri Birleşik Arap Emirlikleri’ni ziyaret etmek için uygun bir vize almalıdır.” Ukrayna büyükelçiliği, CNBC ile yaptığı telefon görüşmesinde politika değişikliğini doğruladı ve kararın nedenini bilmediğini de sözlerine ekledi. Haber, Ukraynalılar ve sosyal medyada öfke ve yaygın eleştirilerle karşılandı.

Önceden, Ukrayna vatandaşları önceden vize başvurusunda bulunmadan BAE’ye girebilir ve 30 gün kalabilirdi. Politikanın geri yüklendiği görülüyor.

BAE’deki Ukrayna büyükelçiliği Perşembe günü Facebook sayfasında şunları yazdı: “Dışişleri Bakanlığı’ndan Ukrayna vatandaşları için vize muafiyet sisteminin geçici olarak askıya alınmasına ilişkin resmi notu aldıktan sonra,” büyükelçilik ” aktif çalışmaya başladı . BAE ile … bu kararı iptal etmek için.”

Ukraynalıların BAE’ye vizesiz uçuş yapabildiklerini de sözlerine ekledi.

Bu arada büyükelçilik, iki ülke arasındaki anlaşmanın restorasyonu konusunda Emirlik’ten henüz resmi bir onay almadığını belirtti.

READ  Sincan'daki ölümcül yangın, Çin'in 'Covid-19' politikası üzerinde tepkilere yol açtı

BAE başlangıçta ABD liderliğindeki Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde 24 Şubat’ta başlayan Rusya’nın Ukrayna işgalini kınayan bir oylamaya katılmadı. Ancak Çarşamba günkü yeni Genel Kurul oylamasında tutumunu değiştirerek, 140 diğer ülkeyle birlikte Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini durdurmasını ve tüm güçlerini geri çekmesini talep eden bir karar lehine oy vermek için tarafsızlığı terk etti.

BAE Dışişleri Bakanlığı da Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya 18 milyon dirhem (4,9 milyon dolar) insani yardım göndereceğini duyurdu. Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki Ras al-Khaimah’ın kuzey emirliğinin turizm otoritesi aynı gün, oradaki Ukraynalı turistlerin şu anda anavatanlarının dışında mahsur kalarak otellerinde ücretsiz kalabileceklerini söyledi.

Ukrayna hükümetine göre, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaklaşık 15 bin Ukraynalı yaşıyor ve yılda yaklaşık 250 bin kişi ülkeyi turist olarak ziyaret ediyor.