Haziran 15, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Pekin merkezli çok taraflı borç veren Rusya ile ilgili faaliyetlerini askıya aldı

Pekin merkezli çok taraflı borç veren Rusya ile ilgili faaliyetlerini askıya aldı

Asya Altyapı Yatırım Bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, kararlarında jeopolitik faktörleri gerekçe göstererek, Pekin merkezli çok taraflı bir bankanın nadir bir örneği olan Rusya ve Beyaz Rusya ile olan tüm operasyonlarını askıya aldığını söyledi.

Borç vermenin durdurulması, Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın savaşı kınayan bir açıklamadan ziyade, kendisini küresel bir hissedar tabanına sahip çok taraflı bir kurum olarak iddia etmesini yansıtıyor gibi görünüyor. Çin hükümeti, bankayı Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası gibi Batı tarafından desteklenen çok taraflı borç verenlere bir alternatif olarak kurdu. Çin, bir Çin başkanının bulunduğu bir bankada oy gücünün yaklaşık %27’sine sahip.

Dünya Bankası da Rusya ve Beyaz Rusya’daki programlarını askıya aldı. Çin’in en iyi bankacılık düzenleyicisi bu hafta Çin’in Rusya’ya yönelik Batı öncülüğündeki yaptırımlara katılmayacağını söyledi.

Altı yaşındaki Asya Altyapı Yatırım Bankası, “gelişmekte olan ekonomik ve finansal durum zemininde bankanın finansal sağlamlığını koruyacağını” söyledi. Bankanın internet sitesinde yer alan açıklama.

Bankanın internet sitesindeki yatırım projelerinin açıklamasına göre, banka yaklaşık 34 milyar dolar değerindeki toplam 168 onaylı AIIB projesinden toplam 800 milyon dolar değerindeki iki Rus projesini onayladı. Belarus için iki proje önerildi.

Rusya, bankanın yönetiminde önemli bir rol oynamaktadır. Oy gücünün %6’sını elinde tutuyor ve Çin ve Hindistan’dan sonra üçüncü en büyük hissedar konumunda. Bankanın 57 kurucu üyesinden biri olan Rusya, bankanın yönetim kurulunda yer almaktadır.

Rus bankasının beş başkan yardımcısından biri olan Konstantin Limitovsky, banka kredilerinden sorumlu iki başkan yardımcısından biridir. Bay Limitovsky’ye ulaşma çabaları başarısız oldu.

Washington’daki Küresel Kalkınma Merkezi’nde kıdemli bir araştırmacı ve Asya Altyapı Yatırım Bankası danışmanı olan Scott Morris Perşembe günü yaptığı açıklamada, kararın NATO üyelerinin önemli oylama gücü de dahil olmak üzere “kurumun çok taraflı karakterini yansıttığını” söyledi. Bay Morris’e göre, NATO üyeleri birlikte bankanın oy gücünün %23’ünü oluşturuyor. Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada, Asya Altyapı Yatırım Bankası üyesi değildir. Ne de Japonya.

READ  İsrail, Gazze'ye yönelik ölümcül bombardımanın ortasında Filistin Kulesi'ni yıktı | Haberler

Asya Altyapı Yatırım Bankası’nın kurucu başkanı ve Çin hükümetinde eski bir mali politika yapıcısı olan Jin Liqun, bankanın çok taraflı mülkiyeti hakkında defalarca konuştu ve bankanın Pekin’deki genel merkezinin onu Çin siyasi politikasına borçlu olduğu yönündeki her türlü öneriyi defalarca reddetti. .

Bay Jin 2020’de Wall Street Journal’a “Yönetim kurulunun denetimi altında çalışıyoruz. Çin sadece bir üye” dedi. ABD ve Japonya Bankaya katılmayı reddetti Endişeyle kurulduğunda, Dünya Bankası gibi Batılı kurumların altını oyacaktı.

Asya Altyapı Yatırım Bankası Perşembe günü yaptığı açıklamada, savaştan etkilenen üyelere finansman sağlamaya hazır olduğunu söyledi.