Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bağımsız bir rapor, FDIC’nin zehirli bir çalışma ve liderlik kültürüne sahip olduğunu söylüyor

Bağımsız bir rapor, FDIC’nin zehirli bir çalışma ve liderlik kültürüne sahip olduğunu söylüyor

Wall Street Journal’ın yakın tarihli bir raporuna göre, bir FDIC yöneticisi çalışanlarını bir striptiz kulübüne davet etti.
Anadolu Ajansı

  • Bağımsız bir rapora göre Federal Mevduat Sigorta Kurumu (FDIC) “paternalist” bir kültüre sahip.
  • Bankanın düzenleyici kurumu onlarca taciz şikayetiyle ilgili herhangi bir işlem yapmadı ve ihlal edenleri transfer etti.
  • Müfettişler, FDIC şefinin kültürel bir değişime liderlik etme becerisine ilişkin şüphelerini dile getirdi.

Bir analiste göre, ABD’nin önde gelen banka düzenleyicilerinden biri “paternalist” ve “yalıtılmış” bir kültüre sahip ve bu bankanın başında sert öfkeli bir üne sahip bir başkan bulunuyor. Bağımsız rapor Salı günü yayınlandı.

Dışarıdan hukuk firması Cleary Gottlieb Steen & Hamilton tarafından yürütülen aylar süren soruşturmanın 234 sayfalık özeti, Federal Mevduat Sigorta Kurumu’ndaki (FDIC) hem eski hem de yeni sorunları vurguladı. Raporda, FDIC’nin sayısız taciz şikayetini reddettiği ve ihlal edenlerin şirket içinde transfer edildiği veya terfi ettirildiği belirtildi.

Hukuk firmasının raporu A’ya dayanıyor Lanet Kasım hikayesi The Wall Street Journal’dan FDIC’nin zehirli çalışma kültürü hakkında ve FDIC’nin bir Meclis soruşturmasıyla karşı karşıya olduğu dönemde geliyor.

Müfettişler, Ocak ayı ortasında bir yardım hattı kurduklarını ve cinsel taciz, ayrımcılık ve diğer konularla ilgili çoğu mevcut çalışanlardan olmak üzere 500’den fazla şikayet aldıklarını söyledi. FDIC’nin yaklaşık 6.000 çalışanı bulunmaktadır.

Salı günkü rapor, FDIC’nin kültürünü “kadın düşmanı”, “ataerkil”, “izole edilmiş” ve “modası geçmiş” olarak tanımladı; adam kayırmanın yaygın olduğu, güçlü yöneticiler ve üst düzey yöneticilerin etrafında dönen bir “iyi erkekler kulübü”. Astlarıyla romantik ilişkileri olan, görünürde sonuçları olmayan uzun kariyerleri olan.”

FDIC tacizle mücadele programı yürütürken raporda bunun etkisiz olduğu belirtiliyor. FDIC’nin 2015’ten 2023’e kadar aldığı 92 şikayetten hiçbiri uzaklaştırmadan daha ciddi bir disiplinle sonuçlanmadı; yalnızca iki tanesi uzaklaştırmayı hak etti, 78 şikayet ise disiplinsizlikle sonuçlandı. Müfettişler, birçok çalışanın misilleme korkusundan dolayı sorunları bildirmediğini söyledi.

READ  Dow vadeli işlemleri: Değişken piyasa hareketinde teknolojiler yükseliyor; Enflasyon zirveye ulaştı mı?

Müfettişler, kendisini takip eden bir meslektaşının kendisine karşı şikayette bulunmasından sonra bile cinsel içerikli kısa mesajlar göndermeye devam etmesinden sonra, çalışanın “fiziksel güvenliğinden son derece korktuğunu” söyleyen bir çalışanla konuştu. Yeterince temsil edilmeyen gruplardan çalışanlar, kendilerine kotaları doldurmaya yönelik “jeton” çalışanlar olduklarının söylendiğini söyledi.

Salı günkü soruşturma, FDIC genel müfettişinin, düzenleyicinin “yeterli” bir cinsel taciz raporlama ve önleme programı oluşturmadığını tespit eden 2020 raporuna dayanıyor. Önceki rapor aynı zamanda yaygın bir misilleme korkusuna da işaret ediyordu.

Bağımsız araştırmacılar, FDIC Başkanı Martin Gruenberg’in davranışını tartışmak için dokuz sayfa harcadı. Müfettişler, Mayıs 2023’teki toplantılar da dahil olmak üzere Grunberg’in ruh hali hakkında “güvenilir raporlar” duyduklarını yazdı.

Raporda, “FDIC bir işyeri kültürü kriziyle karşı karşıya kalırken, Başkan Gruenberg’in itibarı, liderliğin krize verdiği tepkinin güvenilirliği ve kültürel bir dönüşüme öncülük edecek ‘ahlaki otorite’ hakkında soruları gündeme getiriyor” dedi.

Salı günü çalışanlara yaptığı ve kamuoyuna açıklanan bir açıklamada Gruenberg, ajansın kültürü de dahil olmak üzere tüm sorumluluğu üstlendiğini söyledi. 71 yaşındaki Demokrat, birden fazla başkanlık idaresi altında neredeyse on yıl görev yaptı.

Şöyle ekledi: “Ayrıca benim açımdan herhangi bir ihmal için özür dilemek istiyorum.”

Raporun yayınlanmasının ardından her iki partiden bazı milletvekilleri Gruenberg’in ayrılması yönünde çağrıda bulundu. Onun ayrılışı, Cumhuriyetçi Başkan Yardımcısı Travis Hill’i geçici koltuğa oturtacak.

Beyaz Saray basın sözcüsü Karine Jean-Pierre Salı günü başkanın Gruenberg’e hâlâ güvenip güvenmediğini söylemedi.

Gruenberg’in “özür dilediğini ve hukuk firmasının tavsiyelerine uyduğunu” söyledi.

FDIC, Business Insider’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi Standart çalışma saatleri dışında gönderilirler. Ajans, Gruenberg’in Salı günü çalışanlara yazdığı mektubun ötesinde bir açıklama yayınlamadı.