Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Uber hisseleri sürpriz net zarar ve ikinci çeyrekteki zayıf görünüm nedeniyle düştü

Uber hisseleri sürpriz net zarar ve ikinci çeyrekteki zayıf görünüm nedeniyle düştü

kaydeden Yuvraj Malik

(Reuters) – Uber, ilk çeyrekte sürpriz bir kayıp bildirdi ve ikinci çeyrekte toplam rezervasyonların Wall Street beklentilerinin altında olacağını tahmin ederek araç paylaşımı ve yemek dağıtım şirketinin hisselerinin Çarşamba günü yaklaşık %9 oranında düşmesine neden oldu.

Rapor, Uber’in ABD araç paylaşımı pazarına ve teslimat işine hakim olduğu ve ilk yıllık kârını açıkladığı güçlü 2023’ün ardından büyümesinin yavaşlayabileceğini öne sürüyor.

Ekim 2022’den bu yana en büyük tek günlük düşüş olan hisse senedi fiyatlarındaki düşüş, kayıpların devam etmesi halinde Uber’in piyasa değerinden 10 milyar dolardan fazla kayıp yaşanmasına neden olacaktı.

Uber, yasal ücretler ve karşılıklar ile şirketin bazı yatırımlarının adil değerlemesiyle ilgili olanlar nedeniyle 654 milyon dolarlık net zarar bildirdi. Analistler 503,1 milyon dolar net kar bekliyorlardı.

Uber ayrıca, platformdaki bir işlemin toplam dolar değerini gösteren önemli bir ölçüm olan üç aylık brüt rezervasyonlarda da piyasa beklentilerini aştı.

CFO Prashanth Mahendra Raja, bunu Latin Amerika’daki zayıf araç paylaşımı talebine ve bazı tatillerin ilk çeyreğe girmesine bağladı.

Kıdemli Thomas Monteiro, “ABD’de ilk çeyrekte ekonomik aktivitenin beklenenden yavaş olması ve ısrarcı tüketici baskıları nedeniyle zaten birçok pazarda ortalama harcamalarda bir yavaşlama bekliyorduk. Ancak bu, temel senaryonun oldukça üzerinde” dedi. bankada analist. Yatırım.com.

Buna karşılık, daha küçük rakip Lyft, Salı günü beklenenden daha iyi sonuçlar bildirdi ve araç paylaşımı talebinde sektör çapında bir toparlanma görüldüğünü söyleyerek güçlü bir ikinci çeyrek performansı öngörüyor.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ve Kanada’nın bazı bölgelerinde faaliyet gösteren Lyft, David Risher’ı geçen Nisan ayında CEO olarak atadığından beri Uber’den pazar payı almaya çalışıyor.

Agresif maliyet azaltmanın yanı sıra Risher, daha kısa bekleme süreleri ve rekabetçi fiyatlar ile kullanıcıları Lyft’e eklemeyi başardı.

READ  Yüzlerce blok zinciri patentimiz var - ancak düzenlemeler kriptoya dahil olmamıza izin vermiyor - Bitcoin News Regulatory

Uber yaklaşık 70 ülkede faaliyet gösteriyor ve nakliye rezervasyonu da dahil olmak üzere hizmetler sunuyor. YipitData’ya göre, ABD araç çağırma pazarında iki yıl önceki %68’den Mart çeyreğinde %72’lik bir paya sahipti.

Uber, ikinci çeyrek brüt rezervasyonlarının veya hizmetlerinden kazanılan toplam dolar değerinin, 40,04 milyar dolarlık tahminlerin altında, 38,75 milyar dolar ile 40,25 milyar dolar arasında değişmesini beklediğini söyledi.

31 Mart’ta sona eren çeyrekte rezervasyonlar 37,92 milyar dolarlık beklentilerin altında kalarak 37,65 milyar dolara ulaştı.

Gelir %15 artışla 10,13 milyar dolara yükseldi ve 10,11 milyar dolarlık tahminlerin az farkla üzerine çıktı. Düzeltilmiş bazda Uber, 23 sent kar beklentisine kıyasla hisse başına 32 sent kaybetti.

(Bengaluru’da Yuvraj Malik tarafından rapor edilmiştir; Düzenleyen: Arun Kuyyur)