Eylül 28, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bank of America, Japonya Merkez Bankası’nın normalleşme şansı olduğunu söyledi

Bank of America, Japonya Merkez Bankası'nın normalleşme şansı olduğunu söyledi

BofA Global Research’ten Izumi Devalier, Japonya Merkez Bankası’nın artık faiz oranlarını “biraz normale yakın” döndürmek için bir fırsat penceresi olduğunu söyledi.

Japonya’nın baş ekonomisti BofA, kısa vadede BoJ’un faiz oranlarını artırmak ve ticaretin uzun vadeli getirilerine “biraz esneklik” vermek için tek seferlik bir politika ayarlaması yapabileceğini söyledi.

Japonya, borçlanmayı ve harcamayı teşvik ederek onlarca yıllık deflasyonla mücadele etmek amacıyla 2016 yılında negatif faiz oranlarını benimsedi. Ancak Japonya Merkez Bankası, yıllarca, merkez bankasının faiz oranlarını normal seviyelere yükseltmesini önleyerek, ulaşılması zor enflasyon hedefini tutturmak için mücadele etti.

Ancak Bank of America, BoJ’un Ekim toplantısında negatif faiz oranı politikasını sonlandırmasını ve hedeflenen 10 yıllık getiri tavanını şu anda %0,25’ten %0,5’e çekmesini bekliyor.

Devalier, “Yakın vadede odak daha çok büyüme riskleri olacak ve ardından bir istikrar yakalarsak, bu hamleyi yılın ilerleyen aylarında yapabileceğimizi düşünüyorum.”

ev etkinliği

Devalier, BoJ’nin normalleşme yolunda bir sonraki adımı atabilmesinin ana nedeninin Japonya’daki enflasyon durumu olduğunu açıkladı.

cetvelin altında [Haruhiko] Kuroda, “Enflasyon veya deflasyon risklerinin azaldığını düşünüyorum.” Dedi. “Şu anda şirketler fiyatları agresif bir şekilde artırmayabilir, ancak zayıf talep veya döviz piyasasındaki şok karşısında indirim yapmaları pek olası değil.”

Birçok ekonomi yükselen enflasyonla mücadele ederken, Japonya’da tüketici fiyatları yıllardır nispeten durgun kaldı. Azalan enflasyon veya deflasyon, ücretleri ve kurumsal yatırımları boğmakta ve bu da ekonomik büyümeyi sınırlandırmaktadır.

Destekleyici deflasyon risklerinin Japonya için bir “paradigma kayması” olduğunu ve ülkenin %1’lik sürdürülebilir bir enflasyon seviyesine doğru ilerliyor olabileceğini de sözlerine ekledi.

‘Yeni hükümet, [Prime Minister Fumio] Kishida ayrıca deflasyonu veya özellikle Japonya Merkez Bankası’nın ne pahasına olursa olsun güçlü gevşemesini daha az destekliyor.”

Ukrayna tehlikeleri

Devalere, “Ancak, Japonya Merkez Bankası, özellikle Ukrayna’daki gelişmeler ve küresel ekonomiye kalkınma kaynaklı aşağı yönlü riskler konusunda çok temkinli kalacaktır.” dedi.

Ukrayna’daki savaş enerji zammı Batı, dünyanın üçüncü büyük petrol üreticisi Rusya’yı da cezalandırıyor. Rus bankalarını hedef alıyor Ve sıvı yağ.

Petrol fiyatları yükselirken, bunun “Japonya’nın enflasyon görünümüne yönelik yukarı yönlü riskler ve büyümeye yönelik aşağı yönlü riskler” anlamına gelebileceğini söyledi. Japonya’nın net enerji ithalatçısı olduğunu ve ham petrolünün çoğunluğunun Orta Doğu ve Rusya’dan geldiğini kaydetti.

DeVallier, “Yükselen enerji fiyatları, özellikle arz yönlü bir şok tarafından yönlendirilirse, büyüme için ters bir rüzgar olacaktır.” Dedi.

READ  Trump, 6 Ocak'taki duruşmayı görmezden gelerek Elon Musk'ı diz çöktürebileceğini iddia ediyor