Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Sam Bankman-Fried, milyarlarca dolarlık kripto para dolandırıcılığından suçlu bulunduktan sonra ikinci bir duruşmayla karşı karşıya kalmayacak | Sam Bankman Kızarmış

Sam Bankman-Fried, milyarlarca dolarlık kripto para dolandırıcılığından suçlu bulunduktan sonra ikinci bir duruşmayla karşı karşıya kalmayacak |  Sam Bankman Kızarmış

ABD'li savcılar, geçtiğimiz ay iflas etmiş olan kripto para borsası FTX'in müşterilerinden hırsızlık yapmaktan suçlu bulunan Sam Bankman-Fried'e karşı ikinci bir duruşma yapmayı planlamadıklarını söylüyor.

Cuma gecesi Manhattan'daki federal mahkemeye sunulan bir mektupta savcılar, 31 yaşındaki eski milyarder aleyhindeki davanın hızlı bir şekilde çözülmesindeki “güçlü kamu çıkarının” ikinci bir duruşmanın yararlarından daha ağır bastığını söyledi.

Savcılar, Bankman-Fried'ın 28 Mart 2024'te verilmesi planlanan cezanın muhtemelen suçlarının mağdurları için hak kaybı ve tazminat emirlerini içereceği göz önüne alındığında, faizin “burada özellikle büyük ağırlık taşıdığını” söyledi.

Jüri üyeleri, 2 Kasım'da Bankman-Fried'ı karşılaştığı yedi dolandırıcılık ve komplo suçlamasının tamamından suçlu buldu. Savcılar onu sırf açgözlülük nedeniyle FTX müşterilerinden 8 milyar dolar yağmalamakla suçlamıştı.

Bankman-Fried'ın avukatları yorum yapmaktan kaçındı.

Bankman-Fried, ilk duruşmasında reddedilen altı ek suçlamayla karşı karşıya kaldı; bunlar arasında kampanya finansmanı ihlalleri, rüşvet işlemek için komplo kurmak ve lisanssız bir para taşıma şirketi işletmek için komplo kurmak da vardı.

Aralık 2022'de FTX'in merkezinin bulunduğu Bahamalar'dan önceki yedi suçlamayla yüzleşmek üzere iade edildi.

Savcılar, Bahamalar'ın kalan suçlamalarla ilgili bir duruşmayı henüz kabul etmediğini ve bu durumun zaman çizelgesini belirsiz hale getirdiğini söyledi.

Bankman-Fried'ın kararı, FTX'in iflas başvurusunda bulunmasından yaklaşık bir yıl sonra geldi ve ABD finans piyasalarındaki büyük bir katılımcının en hızlı çöküşlerinden birinde 26 milyar dolarlık kişisel servetini sildi.

Bankman-Fried, Manhattan'daki ABD Bölge Hakimi Lewis Kaplan tarafından mahkûm edilmesi halinde onlarca yıl hapis cezasıyla karşı karşıya kalabilir.

Savcılar, ikinci duruşmada sunulabilecek delillerin çoğunun zaten ilk duruşmada sunulduğunu söyledi.

Ayrıca ikinci bir duruşmanın Bankman-Fried'in tavsiye edilen federal kurallar uyarınca hapishanede geçirebileceği süreyi etkilemeyeceğini, çünkü Kaplan'ın mahkum edildiği suçlamalardan dolayı onu cezalandırırken Bankman-Fried'in tüm davranışlarını hesaba katabileceğini söylediler.

READ  Dow vadeli işlemleri Salı günü TÜFE enflasyon verileri öncesinde yükseldi

Bankman-Fried'ın mahkumiyetine itiraz etmesi bekleniyor.

Duruşmada FTX'i yönetirken risk yönetimini denetleyecek bir ekip oluşturmamak da dahil olmak üzere hatalar yaptığını ancak müşteri fonlarını çalmadığını ifade etti.

Bankman-Fried ayrıca, kripto para birimi odaklı hedge fonu Alameda Research aracılığıyla FTX'ten borç almanın caiz olduğuna inandığını ve mali durumunun çöküşünden kısa bir süre öncesine kadar ne kadar istikrarsız olduğunu fark etmediğini söyledi.

MIT mezunu, Kaplan'ın, Bankman-Fried'ın olası duruşma tanıklarıyla oynanmış olabileceği sonucuna vardıktan sonra kefaleti iptal ettiği Ağustos ayından bu yana hapiste bulunuyor.