Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

McDonald’s Rus restoranlarını geçici olarak kapatıyor

McDonald’s Rus restoranlarını geçici olarak kapatıyor

McDonald’s CEO’su Chris Kempczynski Salı günü yaptığı açıklamada, “McDonald’s Rusya’daki tüm restoranlarımızı geçici olarak kapatmaya ve pazardaki tüm operasyonları geçici olarak durdurmaya karar verdi.” Dedi.

Bir yatırımcı belgesine göre, geçen yılın sonunda Rusya’da 847 McDonald’s şubesi vardı.

Küresel olarak, çoğu McDonald’s (MCD) Siteler franchise operatörleri tarafından işletilmektedir. Ancak belgeye göre, şirketin sitelerin %84’ünü işlettiği Rusya’da durum böyle değil. Belgeye göre, hepsi McDonald’s tarafından işletilen Ukrayna’daki diğer 108 restoranla birlikte Rus restoranları, 2021’de şirketin gelirinin %9’unu oluşturdu.

Kempzinski, “Rusya’da, toplumlarına hizmet etmek için kalbini ve ruhunu McDonald’s markamıza dökmüş 62.000 kişiyi istihdam ediyoruz. Menümüz için yiyecek üreten ve markamızı destekleyen yüzlerce yerel ve Rus tedarikçi ve ortakla çalışıyoruz” dedi. . “McDonald’s’a bağımlı olan her gün milyonlarca Rus müşterisine hizmet veriyoruz. McDonald’s’ın Rusya’da faaliyet gösterdiği 30 yılda, faaliyet gösterdiğimiz 850 topluluğun önemli bir parçası haline geldik.”

Ancak, “Aynı zamanda, değerlerimiz, Ukrayna’da ortaya çıkan gereksiz insan acısını görmezden gelemeyeceğimiz anlamına geliyor” dedi.

Starbucks

Starbucks CEO’su Kevin Johnson Salı günü çalışanlara yazdığı bir mektupta, “Bugün Rusya’daki tüm ticari faaliyetleri askıya almaya karar verdik.” Dedi.

“Lisanslı ortağımız mağaza operasyonlarını derhal durdurmayı kabul etti ve yaklaşık 2.000’i destekleyecek. [employees] Rusya’da geçimleri Starbucks’a bağlı olan insanlar.”

Johnson, Starbucks’ın tüm Starbucks ürünlerini Rusya’ya göndermeyi durdurduğunu da sözlerine ekledi. Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik korkunç saldırılarını kınıyor ve olaydan etkilenen herkese yürekten sesleniyoruz” dedi.

kola

Coca-Cola ayrıca Salı günü “Rusya’daki işini askıya alacağını” söyledi.

Şirket, “Düşüncelerimiz Ukrayna’daki bu trajik olayların inanılmaz etkilerinden muzdarip insanlarla birlikte” diyerek, işler değiştikçe durumu izleyeceğini de sözlerine ekledi.

PepsiCo, Danone ve Unilever

Salı günü, PepsiCo CEO’su Ramon LaGuerta, PepsiCo’nun duruma nasıl yaklaştığını açıkladı.

READ  Ev alıcıları 2023'te satın alma gücünde 71.000 dolar kaybetti

“Ukrayna’da meydana gelen korkunç olaylar nedeniyle Pepsi-Cola’nın ve 7Up ve Mirinda dahil olmak üzere Rusya’daki küresel içecek markalarımızın satışının askıya alındığını duyuruyoruz.” Lagorta, PepsiCo’nun Rusya’daki sermaye yatırımlarını, reklam ve tanıtım faaliyetlerini askıya alacağını da sözlerine ekledi.

Ancak PepsiCo, bebek maması, bebek maması, süt ve diğer süt ürünleri seçenekleri de dahil olmak üzere bazı ürünlerini satmaya devam edecek.

Lagarta, “Günlük ihtiyaçlar da dahil olmak üzere diğer ürünlerimizi Rusya’da sunmaya devam etmek bizim sorumluluğumuzdur” dedi. “İşletmeye devam ederek, tedarik zincirimizdeki 20.000 Rus ortağımızın ve 40.000 Rus tarım işçisinin geçim kaynaklarını, ileride önemli zorluklar ve belirsizliklerle karşı karşıya kaldıkları için desteklemeye devam edeceğiz.”

Vermont Üniversitesi Beslenme ve Gıda Bilimleri Bölümü’nde kayıtlı bir diyetisyen ve kıdemli öğretim görevlisi olan Pharrell Bertman, büyük gıda şirketleri Rusya’yı tamamen terk ederse, başka gıda kaynakları olsa bile vatandaşların zarar görebileceği konusunda uyardı.

“İnsanlara çeşitli yiyecekleri farklı fiyatlarla satın alma fırsatı verilmesi gerektiğini çok güçlü hissediyorum” dedi. “Yalnızca erişim varsa başarılı bir şekilde yapılabilir.”

“Nihayetinde, yiyecekler sağlanmalı” diye ekledi, “Yemek ortamı olursa çok endişelenirim. [were] köklü bir değişiklik için.”

Diğer şirketler Pepsi’ye benzer bir yaklaşım benimsedi.

Danone (Danny)İpek süt alternatifleri yapan Activia, Oikos yoğurt, bebek maması ve daha fazlası LinkedIn gönderisi Pazar günü yaptığı açıklamada, “Rusya’daki tüm yatırım projelerini askıya almaya karar verdik,” dedi ve bunun “yerel nüfusun temel beslenme ihtiyaçlarını karşılamak için taze süt ürünleri ve bebek beslenmesi üretimimizi ve dağıtımını koruyacağını” da sözlerine ekledi.
Unilever (Su) Bu hafta da benzer bir açıklama yaparak, “Rusya’da üretilen günlük temel ihtiyaç maddelerini ve hijyen ürünlerini ülkedeki insanlara ulaştırmaya devam edeceğiz” diyerek, “Bunu yakından inceleyeceğiz” dedi.

Şirket, Rusya’ya ihracatını durdurmanın yanı sıra Rusya’ya ithalatını ve ülkedeki tüm yatırımlarını durdurduğuna dikkat çekti. Rusya’daki varlığından fayda sağlamayacak.

yüz basıncı

Duyuru, şirketlerin Rusya’dan ayrılmasını talep eden eleştirmenlerin baskısı sonrasında geldi. Birçok Batılı şirket birçok sektörde durdu Rusya’daki operasyonlar ülkeden sonra ukrayna’ya saldırıAncak bazı restoranlar ülkede ürünlerini satmaya devam ediyor.

Bazı restoran zincirleri için bunun nedeni, konumların franchise sahipleri tarafından işletilmesi ve işletme sahiplerine daha az kontrol sağlaması olabilir.

Yum Markaları (WL)KFC, Pizza Hut, Taco Bell ve Habit Grill’in sahibi olan , yaptığı açıklamada “Rusya’daki restoranların tüm yatırımlarını ve geliştirmelerini askıya aldığını” söyledi.

Şirket, “Rusya’daki operasyonlardan elde edilen tüm karları insani çabalara yönlendireceğini” ve Yum Brands Vakfı aracılığıyla Kızıl Haç’a bağış yapacağını da sözlerine ekledi. Yum, Rusya’da yaklaşık 1.000 KFC restoranına ve 50 Pizza Hut lokasyonuna sahiptir. Şirket, bu şirketlerin çoğunun bağımsız sahipler tarafından yönetildiğini söyledi.

READ  Moody's, Çin'e ilişkin tahminleri düşürmeden önce çalışanlarına evden çalışmalarını tavsiye etti

Twitter’da insanlar, bugüne kadar Rusya için planları hakkında sessiz kalan McDonald’s ve PepsiCo gibi şirketleri hedef almak için boykot hashtagleri kullandı.

McDonald’s, PepsiCo ve diğer şirketler New York Eyalet Denetçisi Thomas Dianapoli tarafından geri çağrıldı.

McDonald’s açıklamasından önce Dinapoli, PepsiCo ve McDonald’s da dahil olmak üzere New York Eyaleti karşılıklı emeklilik fonunda temsil edilen bir dizi şirkete Rusya ile iş yapmayı bırakmaları yönünde bir e-posta gönderdi.

Dinapoli yaptığı açıklamada, “Rusya’da geniş bir ayak izine sahip olan McDonald’s ve PepsiCo gibi şirketler, bu olağanüstü çalkantılı dönemde Rusya’da iş yapmanın riske değer olup olmadığını düşünmeli.” Dedi.

CNN muhabiri Robert North bu rapora katkıda bulundu.