Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Banka vekili yaz aylarında faiz indirimlerinin mümkün olduğunu söyledi

Banka vekili yaz aylarında faiz indirimlerinin mümkün olduğunu söyledi

Görüntü kaynağı, Getty Images

İngiltere Merkez Bankası bu yaz faiz oranlarının düşürülebileceğine dair şimdiye kadarki en güçlü ipucunu verdi.

Bankanın başkan yardımcısı Ben Broadbent, yaptığı konuşmada, yaz aylarında “bir noktada” faiz indiriminin “mümkün” olduğunu söyledi.

Onun yorumları, fiyatların artış hızını ölçen enflasyonda keskin bir düşüş göstermesi beklenen rakamların Çarşamba günü açıklanması öncesinde geldi.

Bu ayın başlarında banka, ekonominin performansına bağlı olarak faiz indirimlerinin Haziran ve Ağustos aylarında aktif olarak değerlendirilebileceğini belirtmişti.

Broadbent’in, bankanın faiz oranlarına karar veren dokuz üyeli para politikası komitesinde bir oy hakkı bulunuyor.

Bu ayın başlarında iki komite üyesi, faiz oranlarını %5,25’te tutmasına rağmen kesinti lehinde oy kullandı. Broadbent ezici bir çoğunlukla borçlanma maliyetlerinin son 16 yılın en yüksek seviyelerinde tutulması yönünde oy kullandı.

Gelecek ayki toplantı Broadbent’in Temmuz ayında bankadan ayrılmadan önceki son toplantısı olacak.

Pazartesi günü yaptığı konuşmada, Para Politikası Kurulu’nda faiz oranlarını düşürmek için ne kadar ekonomik kanıta ihtiyaç duyulacağı konusunda çeşitli görüşlerin bulunduğunu söyledi.

Şöyle ekledi: “Son iki veya üç yılda yaşanan deneyim insanları temkinli hale getirdi. Aynı şekilde ekonominin son altı aydaki davranışı da… güven verici.”

Analiz, enflasyonun başlangıçta korkulduğu kadar kalıcı olmayabileceğini gösterdi.

Oranlar geçtiğimiz yıl düşerken bazı ekonomistlerin beklediğinden yüksek kaldı ve bu da bankanın faiz oranlarını ne zaman indireceğine dair beklentileri zayıflattı.

En son enflasyon verileri fiyatların mart ayına kadar yılda %3,2 arttığını gösterdi; ancak bu hafta açıklanan rakamın faiz oranlarının bankanın %2 hedefine yaklaştığını göstermesi bekleniyor.

Ancak Bay Bailey, “işlerin doğru yönde ilerlediği konusunda iyimser” olduğunu da sözlerine ekledi.

Finansal piyasaların bankanın 2024 yılında faiz oranlarını birkaç kez düşürebileceğini beklemesi nedeniyle sabit ipotek faiz oranları yılın başında keskin bir düşüş yaşadı.

O zamandan bu yana, finansal piyasaların enflasyonun beklendiği kadar hızlı düşmediği ABD’deki gelişmeleri takip etmesi nedeniyle ipotek faiz oranları yükseldi ve dalgalı olmaya devam ediyor.

İpoteğinizi daha uygun fiyatlı hale getirmenin yolları

  • Fazla ödeme yapın. Düşük sabit oranlı bir anlaşma satın almak için hala biraz zamanınız varsa, daha sonra tasarruf etmek için şimdi daha fazla ödeme yapabilirsiniz.
  • Sadece faizli ipoteğe geçin. Evinizi satın aldığınızda birikmiş borcunuzu ödemeyecek olsanız bile aylık ödemelerinizi uygun fiyatlı tutabilir.
  • İpotekinizin ömrünü uzatın. Tipik ipotek vadesi 25 yıldır, ancak artık 30 ila 40 yıl arasında değişen vadeler de mevcuttur.