Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Napolyon’un intihar etmek için kullanacağı düşünülen tabancalar 1,69 milyon euroya satıldı

Napolyon’un intihar etmek için kullanacağı düşünülen tabancalar 1,69 milyon euroya satıldı

Görüntü kaynağı, Osinat Müzayede Evi

Fotoğrafa yorum yapın, Napolyon daha sonra tabancaları hizmetkarı Armand de Caulaincourt’a verdi ve o da onları torunlarına devretti.

  • yazar, Catherine Armstrong
  • Rol, BBC haberleri

Fransa İmparatoru Napolyon Bonapart’ın bir zamanlar kendisini öldürmek amacıyla kullandığı iki tabanca, açık artırmada 1,69 milyon Euro’ya (1,4 milyon £) satıldı.

Parisli silah ustası Louis Marin Gosset tarafından yapılan silahların 1,2 ila 1,5 milyon euro arasında bir fiyata satılması bekleniyordu.

Bu parçalar Pazar günü, Napolyon’un 1814’te tahttan çekildikten sonra intihara teşebbüs ettiği Fontainebleau Sarayı’nın yanındaki Osinat Müzayede Evi’nde satıldı.

Tabancaların satışı, Fransa Kültür Bakanlığı’nın yakın zamanda bunları ulusal hazine olarak sınıflandırması ve ihracatını yasaklaması sonrasında gerçekleşti.

Bu, Fransız hükümetinin, adı açıklanmayan yeni sahibine satın alma teklifinde bulunmak için artık 30 ayı olduğu anlamına geliyor. Bu aynı zamanda tabancaların Fransa’yı yalnızca geçici olarak terk edebileceği anlamına geliyordu.

Toplar altın ve gümüşle kaplanmıştır ve profilde Napolyon’un oyulmuş bir portresi bulunmaktadır.

12 Nisan 1814 gecesi, ordusunun yabancı güçler tarafından yenilgiye uğratılmasının ardından, iktidardan vazgeçmek zorunda kaldığı anlamına gelen bunu kendisini öldürmek için kullanmak istediği söylendi.

Ancak baş yardımcısı Armand de Caulaincourt silahlardaki barutu çıkardı, bu yüzden Napolyon bunun yerine zehir aldı ama hayatta kaldı.

Daha sonra tabancaları Caincourt’a verdi, o da onları torunlarına devretti.

Satışta ayrıca tabancaların orijinal kutusu ve barut boynuzu ve çeşitli barut sıkıştırma çubukları dahil olmak üzere çeşitli aksesuarlar da yer aldı.

Müzayedeci Jean-Pierre Osenat, diğer eşyalarla birlikte “Napolyon’un hayatının en kötü noktasındaki portresinin” de satışa sunulduğunu söyledi.

Bu kez Güney Atlantik’teki St. Helena adasına ikinci bir sürgünden sonra 1821’de öldü.