Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Batı Bengal kabinesinde kıdemli, 1970’lerin ‘genç Türk’ü Subrata Mukherjee 75 yaşında öldü | Kalküta Haberleri

Kalküta: Trinamool Kongresi kıdemli bakanı Subrata Mukherjee, anjiyoplasti tedavisi gördükten birkaç gün sonra stent trombozu geçirdikten sonra Perşembe akşamı SSKM Hastanesinde öldü. 75 yaşında.
20:15’te Mukherjee’nin sağlığı aniden bozuldu ve yoğun bakım ünitesine transfer edildi. Kabine meslektaşlarıyla birlikte hastaneye koşan Başbakan Mamata Banerjee, “Işık festivalini kutlarken havanın bu kadar karanlık olacağını hiç düşünmemiştim. Bu kayıpla baş edemedim. Şiddetli bir kalp krizi geçirdi. Doktorlar, karısı, iyi dileklerini sunanlar, ellerinden gelen her şeyi denediler. Ama onu kurtaramadık.
Mukherjee’nin cenazesi Cuma günü saat 10.00’da halka saygı duruşu için Ravindra Sadan’a götürülecek. “Oraya gitmeyeceğim. Subrata’yı böyle göremiyorum. Çok acı çektim ama bununla başa çıkmak benim için çok zor olabilir” dedi duygusal Banerjee.
1972’de Siddhartha Shankar Ray kabinesinde genç bir bakan olan Mukherjee, uzun siyasi kariyeri boyunca birçok şapka giydi. Kalküta Belediye Başkanı, ILO’nun yönetim organının bir üyesi, Pradeshiya Sabha’nın Yürütme Başkanı ve 2011’den beri Trinamool Kongre Bakanıydı.
Mukherjee siyasi kariyerine Kalküta’da öğrenci aktivisti olarak başladı. 1960’larda Chatra Parishad’a katıldı. Bu dönemde, her ikisi de eski Başbakan İndira Gandhi’nin yakın yardımcıları olan Priya Ranjan Dasmunsi ile tanıştı. CPM liderleri bir slogan attılar – “İndira Tui Putra, Priyoranjan O Subrata (İndira’nın iki oğlu Priyaranjan ve Subrata) – ikisi için.
Dasmunsi ile olan ilişkisi ve başka bir şehir Kongresi başkan yardımcısı Soman Mitra ile olan çekişmesi, 1970’lerde ve 1980’lerde devlet siyasi hikayelerinin konusuydu; 1970’lerin ortalarında College Street-Surya Sen Caddesi geçişinde iki kongre grubu arasındaki sokak kavgalarını izleyen iki kırmızı deniz fenerinin hikayelerinden biri.
1971 ve 1972’de Mukherjee, Baligange Meclisi seçim bölgesinden Yasama Meclisine seçildi. 1972’de Siddhartha Shankar Ray, Kabine’de Devlet Bakanı olarak atandığında, 26 yaşında en genç bakan oldu.
Üst düzey politikacılar, Bengal Başbakanı Banerjee’nin eyalet Kongresi çevrelerinde nasıl Subrata Mukherjee’nin destekçisi olarak adlandırıldığını hatırladılar. Mukherjee, sonuna kadar Trinamool Banerjee’nin en sadık destekçilerinden biriydi. Banerjee, kendi partisini kurmak için Kongre ile bağlarını kopardığında, Mukherjee kıdemi bir kenara koydu ve onu destekledi. 1999 yılında Trinamool Kongresi’ne katıldı ve 2000 yılında Kalküta Belediye Başkanı oldu.
Mukherjee, kısa görev süresi boyunca LF üyesi olmayan bir partiden gelen ilk KMC belediye başkanıydı. Mukherjee, gizli KMC’ye biraz camcı ve modern, pragmatik bir yönetim getirmiş olmaktan gurur duyuyor. Çoğunlukla kendi partisiyle anlaşmazlıkları içeriyordu, ancak birkaç kez istediğini elde edebildi. Ancak 2005 yerel seçimlerinden önce parti lideriyle yaşadığı anlaşmazlık nedeniyle Trinamool Kongresi’nden ayrılarak Milliyetçi Kongre Partisi’ne katıldı. Pachimbanga Unnayan Manja platformunda Kongre ve birçok marjinal askerle ittifak kurmayı başardı. Şirkete seçilmesine rağmen, lideri aşağılayıcı bir yenilgiye uğradı. 2010 yılında Trinamool Kongresi’ne geri döndü.
Mukherjee, parlamenter siyaset ve hukuk etiği konusundaki derin bilgisi ile tanınır ve saygı görürdü. Sol Cephe bakanlığından bile diğer bakanlara ve MLA’lara yasama kuralları konusunda tavsiyelerde bulunduğu biliniyor.
Daha da önemlisi, Mukherjee, Bengal’de solcu yönetimin en parlak döneminde kendini ayakta tuttu. Bir sendikacı olarak, eski başbakan Jyoti Basu ve halefi Buddhadeb Bhattacharjee’ye yakındı. Rakipleri Mukherjee, Soman Mitra ve diğer bazı eyalet Kongre liderlerine “Dharmuj” (karpuz, dışta yeşil ve içte kırmızı) kelimesini tanıttı. Ancak Mukherjee, kendi partisinin belirlediği parametreler dahilinde çalışmayı kendine görev edindi.
Mukherjee’nin siyasi gurusu Dasmunsi, 2017’de öldü. Bir kerelik rakibi Soman Mitra 2020’de vefat etti. Mukherjee’nin ölümü bu birlikteliklere ve rekabetlere son verir. Bu, yerel genç Türklerin hızlı yükselişini gören devlet ve kongre siyasetinde bir dönemin sonunu işaret ediyor.