Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Batı Trakya Türkleri Lozan Antlaşması’nın uygulanmasını bekliyor

Batı Trakya Türkleri Lozan Antlaşması’nın uygulanmasını bekliyor

Batı Trakya Türk Azınlığı Danışma Komitesi Başkanı (BTTADK) ve Komodini Seçilmiş Müftüsü İbrahim Serp, Yunanistan’ın Lozan Antlaşması’ndan doğan Türk azınlığın kullanılmasına engel olduğunu söyledi.

Cerf, “Geçmişte yapılan antlaşmalarda önce müftüleri halk seçerdi, Hıristiyan doktrininde olduğu gibi müftüler de Başmüftüyü seçerdi.”

“Yunan yönetimi 1990 yılında Türk azınlığın müftü seçme hakkını elinden aldı ve müftülerin Yunan yönetimi tarafından atandığı yeni bir uygulama başlattı. Müftünün burada Müslüman halk tarafından seçilmesi gerekiyor ama gördüğümüz gibi, Hükümet burada atama sürecini kullanıyor, bu sizin müftünüz, dininizi şekillendirecek ya da size yol gösterecek ama dinimiz ve antlaşmalarımız bize müftümüzü seçme hakkını veriyor.

Batı Trakya Türk Öğretmenler Derneği Başkanı Aydın Ahmed, Türk azınlığın eğitim sorunlarına dikkat çekerek, iki dilli anaokullarının açılmasının önemine değindi.

Ahmed, iki dilli bir anaokulu talebinin Yunan makamları tarafından karşılanmadığını söyledi.

Komodini Türk Gençler Birliği (GTGB) Başkanı Seyed Hasan, sitenin tabelasında “Türkler” yazılması nedeniyle sitenin resmen kapatıldığını ancak gayri resmi olarak faaliyetlerine devam ettiğini söyledi.

Kaynak: Haber odası

READ  Net Insight, Türkiye'nin Türk Telekom'u 25,6 Milyon Dolarlık Senkronizasyon Anlaşmasında Anlaştı