Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Grand Turk jet ski ölümlerinde ihmalkarlıkla suçlanan 16 turistten oluşan aile; Adli Tıp Mahkemesi Soruşturma Kanıtları – Manyetik Medya

Grand Turk jet ski ölümlerinde ihmalkarlıkla suçlanan 16 turistten oluşan aile;  Adli Tıp Mahkemesi Soruşturma Kanıtları – Manyetik Medya

Dana Malcolm

Personel yazarı

Altı yıl önce Grand Turk’te bir Karnaval gezisinde ölen 16 yaşındaki bir çocuğun ailesi, Turks ve Caicos Adaları Adli Tıp Mahkemesi’nin davayı yargılamaya açmasıyla kapanmaya biraz daha yaklaştı.

“16 Mayıs 2018 Çarşamba günü saat 11.30 sıralarında polis ve acil sağlık personeli, Grand Turk’teki kruvaziyer terminali yakınında 16 yaşındaki bir erkeğin öldüğü iki jet ski çarpışmasına müdahale etti. İki kişi bir çatışmaya karışıyor. İkinci adam ise yaralanmadı. Olay polis soruşturmasındadır” dedi.

Bu Nicholas Twyman’ın ölümünden sonraki kısa bir polis raporu.

Yorumlarda düzinelerce bölge sakini ve izleyici, çocuğun kıyıya çekildiği gün olay yerinde olduklarını, bazılarının yardım etmeye çalıştığını, bazılarının ise dehşet içinde izlediğini söylüyor.

Adli tabip Mikiah Mills, olaydan yaklaşık altı yıl sonra, 21 Mart 2024’te davayı açtı. Mills, o gün Grand Turk’te tam olarak ne olduğunu, herhangi bir ihmalin olup olmadığını veya bunun tuhaf bir kaza olup olmadığını öğrenmekle görevli.

Bu karara adli tabip ve potansiyel jüri üyeleri karar verecek. Ancak aile o gün yaşananları paylaştı.

Ekim 2019’da Florida mahkemesinde açılan bir dava (Twyman v. Karnaval Şirketi) Nicholas’ın ölümüne giden yürek parçalayıcı saatleri anlattı. İçinde, dilekçe sahipleri listelediler Gyjuanna TWYMAN ve Michael Twyman, diyor ki Grand Turk’e yanaştılar ve jet skileri kullanmak için can atıyorlardı; Carnival ekibi gemideki hem ebeveyne hem de oğula şunları söyledi: Grand Turk’ün jet ski içeren resmi kıyı gezileri yoktur, ancak jet ski’ler saatlik olarak kiralanabilir.

Indiana ailesi, biri Nicholas için, biri babası Michael için ve biri de kıyıdaki başka bir yolcu olan anneleri için olmak üzere üç jet ski kiralandığını söylüyor. Wet Money Enterprise bir jet ski şirketi olarak listelenmiştir.

READ  Türk İslam alimi Şeyh Mahmud Efendi hayatını kaybetti.

Aile, özellikle acemi binici olan oğulları tarafından jet ski kullanımı konusunda kendilerine çok az talimat verildiğini söylüyor. Davada Michael’a, durdurma anahtarının nerede olduğu ve yolcu gemisine çok fazla yaklaşmaması dışında hiçbir talimat verilmediği iddia ediliyor.

Gezisi sırasında bir ara genç adam başka bir jet ski ile çarpıştı. Aile, ne Carnival Cruise ne de Jet Ski şirketi temsilcilerinin yanıt vermediğini söyledi. Kendi jet skisiyle dönüp oğlu için suya atlayıp onu kıyıya çıkaranın babası olduğunu söylüyorlar.

Oraya vardığında, genç adamın kayıtlı bir hemşire olan annesi acil tıbbi müdahaleye başladı.

Turks ve Caicos Acil Servis Merkezi 15 dakika sonra geldiğinde aile, bazı tıbbi ekipmanları nasıl kullanacaklarını bilmediklerini ve sıkıntılı anne tarafından ameliyat edilmek zorunda kaldıklarını söyledi.

Mahkeme belgelerinde gencin ölüm nedeni, DCI mahkemelerinde olduğu gibi künt kuvvet, travma ve boğulma olarak sıralanıyor.

2024 yılında göreve başlayan Adli Tıp Kurumu, 23 Nisan Salı günü devam eden işlemleri denetleyecek.