Ağustos 11, 2022

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Batı Trakya Türklerinin Yunanistan’da Bayram Namazı Kılmasına İzin Verilmiyor

Yunanistan, Batı Trakya Türklerinin eğitim ve ibadet özgürlüğüne karşı tavrıyla, cemaatin bu bayram bayram namazı için bir araya gelmesini zorlaştırdı.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a anlattığı Yunanistan Başbakanı Kyriakos Miçotakis, geçtiğimiz Cuma günü Gümülcine’yi (Kumulcin) ziyaret ederek bölge halkının bayramını kutladı. Atina hükümeti ikiyüzlü tutumunu tekrarlamaktan çekinmedi.

Yunanistan’da Batı Trakya Müslüman Türkleri bu bayramda bayram namazı kılmak için toplanıyor. Ancak Yunanistan’ın hukuksuz tavrı nedeniyle dualarını yerine getiremediler.

Yunanistan’ın Batı Trakya bölgesi 150.000 Müslüman Türk topluluğuna sahiptir.

Türkiye, Yunanistan’ın camileri ve okulları kapatmaktan Müslüman Türklerin kendi dini liderlerini seçmesine izin vermemeye kadar Müslüman ve Türk azınlıkların haklarını ihlal etmesini uzun süredir kınadı.

Türk yetkililer, tedbirlerin 1923 Lozan Sözleşmesi’ni ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kararlarını ihlal ederek Yunanistan’ı yasalara saygılı bir devlet haline getirdiğini söylüyor.

Günlük Sabah Bülteni

Türkiye’de, bölgede ve dünyada neler olup bittiğini takip edin.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartları geçerlidir.

READ  Sert satışlara rağmen Türkler 'Erdoğan doları' konusunda temkinli