Haziran 16, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Batı Trakya’daki Türkler Yunanistan’ın AİHM kararlarına uymamasını protesto etti

Yunanistan’ın batısındaki İskeçe Türk Birliği, Atina yargısını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) yerel Türk azınlıkların bağımsızlığını koruma kararını uygulamadığı için protesto etti.

Aynı gün sendika, Türk hükümetine azınlıklara verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Bir gün önce, Türk Dışişleri Bakanlığı Yunanistan’a “AİHM tarafından garanti edilen hakları Türk azınlığa vermesi” çağrısında bulundu.

Cumartesi günü başlayan protestolar, eylemcilerin birlik önünde Türkçe ve Rumca sloganlar atmasıyla başladı. Sendika lideri Ozan Ahmetoğlu, 1.500 kişilik bir kalabalığa seslenerek, orada “38 yıldır devam eden hukuksuzluk ve adaletsizliğe tepki vermek için” toplandıklarını söyledi.

Kimliğimizi ve Türk azınlığın taleplerini yok sayan siyasete son verilmesi çağrısında bulunuyoruz.

2008 AİHM kararına göre, Batı Trakya’daki Türk derneklerinin adlarında “Türkiye” kelimesini kullanma hakkı garanti altına alındı, ancak Atina karara uymayarak Türk kimliğini fiilen yasakladı.

Yunanistan’ın batı kesiminde yaklaşık 150.000 Müslüman Türk topluluğu bulunmaktadır.

1983 yılında Shanti Türk Birliği’nin isim levhası kaldırıldı ve 1986 yılında adında “Türkiye” kelimesi geçen grup tamamen yasaklandı.

AİHM kararını kullanmak için, Yunan Parlamentosu 2017 yılında yasaklı derneklerin yeniden kayıt başvurusunda bulunmasını yasaklayan bir yasa çıkardı, ancak bu yasa başvuruları zorlaştıran önemli istisnalar içeriyordu.

Türkiye, camileri ve okulları kapatmaktan Müslüman Türklerin kendi dini liderlerini seçmelerine izin vermeye kadar, Yunanistan’ın Müslüman ve Türk azınlıkların haklarını ihlal etmesini uzun süredir kınadı.

Türk yetkililer, hareketin 1923 Lozan anlaşmasını ve AİHM kararlarını ihlal ederek Yunanistan’ı yasalara saygılı bir ülke haline getirdiğini söylüyor.

Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Nisan ayında Yunan mevkidaşı Nikos Dendias ile yaptığı ortak basın toplantısında belirttiği gibi, Yunanistan Türk Müslümanlarını Türk Müslümanları olarak tanımadı.

Batı Trakya’daki Türk azınlığa da değinen avuşoğlu, “Türk diyorlarsa Türk’tür. Kabul etmelisiniz ki… Türkiye azınlıklar konusunda çok kapsayıcı uygulamalara imza attı. Ne kadar olumlu bir tavır bekliyoruz. Batı Trakya’daki Türk Müslüman azınlık.

READ  Albaraka Türk Katılım Bankası : 30.06.2022 - Albaraka Türk 2021 Sürdürülebilirlik Raporunu Yayınladı!

Günlük Sabha Bülteni

Türkiye’de, bölgesinde ve dünyada olup bitenlerden haberdar olun.

Gruptan istediğiniz zaman ayrılabilirsiniz. Kaydolarak Kullanım Koşullarımızı ve Gizlilik Politikamızı kabul etmiş olursunuz. Bu site reCAPTCHA tarafından korunmaktadır ve Google Gizlilik Politikası ve Hizmet Şartlarına tabidir.