Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Batı’dan izole edilen Putin göreve başlama töreninde ülke içindeki gücü sergiledi

Batı’dan izole edilen Putin göreve başlama töreninde ülke içindeki gücü sergiledi

Vladimir Putin Salı günü gösterişli bir törenle ve televizyonda yayınlanan bir kitleyle beşinci dönem için cumhurbaşkanı olarak göreve başladı; Rusya lideri bir kez daha Ukrayna’yı işgalini “siyasetimizin” bir parçası olan dini açıdan doğru bir misyon olarak göstermeye çalıştı. 1000 yıllık bir tarih.”

Putin, elinde Putin’in demokratik haklarının çoğunu garanti altına alan 1993 tarihli Rusya Anayasası’nın kırmızı nüshası üzerinde, “insan ve vatandaşın hak ve özgürlüklerine saygı göstereceğine ve koruyacağına” yemin ederek başkanlık yemini etti. 25 yıllık saltanatının çoğunu düşüşte geçirdi.

Putin beşinci dönemine, Batılı ülkelerin sahtekarlık diyerek reddettiği proforma seçimlerle geçen Mart ayında ulaştı. Yeni görev süresinin altı yılını tamamladığı takdirde Rusya’nın 18. yüzyıldaki İmparatoriçe Büyük Catherine’den bu yana en uzun süre görev yapan lideri olacak.

“Birlikte kazanacağız!” Putin, Kremlin’in yaldızlı St. Andrew Salonu’nda yemin ettikten sonra konuşmasının sonunda şunları söyledi.

Bunun ardından devlet televizyonu, Rus Ortodoks Kilisesi başkanı Patrik I. Kirill’in başkanlığını yaptığı Kremlin’deki Müjde Katedrali’nde bir ayin gösterdi. Başkan ayakta dururken, bakarken, ara sıra eğilirken ve kendini ifade ederken Bay Putin’i kutsadı; bu, Kremlin’in Bay Putin’in yönetimine dinsel bir parlaklık verme yönünde yoğunlaşan çabalarının altını çizen bir sahneydi.

Patrik, Bay Putin’in işgalini Tanrı’nın önünde haklı bir çerçeveye oturtma girişimi gibi görünen bir tavırla, “Devlet başkanı bazen önemli ve korkutucu kararlar vermek zorunda kalıyor” dedi. “Böyle bir karar alınmazsa sonuçları halk ve devlet açısından çok ağır olabilir. Ancak bu kararlar neredeyse her zaman mağdurlarla bağlantılıdır.

Putin konuşmasında herhangi bir yeni politika detayı vermedi ancak analistler onun bu hafta sonuna doğru hükümetinin yapısında bazı değişiklikler yapmasını bekliyor. Ayrıca ordusunun Pazartesi günü duyurduğu taktik nükleer silah tatbikatlarından da bahsetmedi; bu, Putin’in Ukrayna’ya verdiği desteği geri alması için Batı’ya baskı yapma yönündeki süregelen girişimlerini vurgulayan bir hareketti.

READ  Ordu, Afganların ölümüyle uçan uçağın mürettebatını tahliye etti

Putin, konuşmasında “Batı ülkeleriyle diyaloğu reddetmiyoruz” diyerek, pek çok eleştirmenin Batı ve Ukrayna açısından teslim olma talebiyle eşdeğer gördüğü müzakere çağrısını yineledi.

Rusya’nın iki yıldan fazla bir süre önce işgalini başlatmasından bu yana ABD ile durdurulan silah kontrolü müzakerelerine atıfta bulunarak, “Stratejik istikrar konuları da dahil olmak üzere görüşmelerin mümkün olduğunu yineleyeceğim” diye ekledi. “Ama yalnızca eşit olarak, birbirlerinin çıkarlarına saygı göstererek.”

2022’de Ukrayna’ya yönelik tam kapsamlı bir işgalin başlatılmasından bu yana iki yıldan fazla bir süredir Batı’dan izole edilen ve Uluslararası Ceza Mahkemesi tarafından suçlanan Bay Putin, ülke içinde her zamankinden daha güçlü görünen bir güç sergiliyor.

Rusya Komünist Partisi lideri Gennady Zyuganov, Kremlin’deki törene vardığında şunları söyledi: “Başkanımız, Amerikan başkanından ve hatta Rus Çarından daha fazla, en yüksek yetkilere sahiptir.” “Birçok şey buna bağlı.”

İşgal altındaki Ukrayna’daki Rus kurumlarının bir parçası olan 2.000’den fazla hükümet yetkilisi, önde gelen destekçi ve sadık yöneticiler, sıkı bir şekilde yönetilen açılış törenine tanık olmak için bir araya geldi.

Rus seçim yetkililerine göre, Putin’in daha önce Mart ayında yapılması planlanan seçimlerde oyların yüzde 87’sinden fazlası kendisine verilmişti ve katılım neredeyse yüzde 80’di.

Destekçiler bir araya geldiğinde, hepsi Bay Putin’in onların sadakati üzerindeki sağlam hakimiyetini gösteren bir mesaj paylaştı: Rusya’yı istikrarlı, güçlü ve barışçıl tutacaktır.

İlk gelenler arasında Rusya’nın geleceği hakkında şunları söyleyen Amerikalı aktör Steven Seagal da vardı: “Başkan Putin ile her şey daha iyi olacak.”

Putin, kısa yeminini, Putin’in demokratik hakları geri almasına kararlılıkla destek veren Anayasa Mahkemesi başkanı Valery Zorkin’in yanında durdu.

Bilinen tüm muhalif politikacılar hapsedildi. Bunlardan en öne çıkanı Alexei A. öldü. Navalny, Şubat ayında Kuzey Kutup Dairesi’ndeki bir ceza kolonisinde.

READ  İsrail ile Gazze arasındaki savaş: Son ateşkes görüşmeleri pek umut verici değil - Katar

Dul eşi Yulia Navalnaya, Sayın Putin’in Salı günü göreve başlamasını kınadı YouTube’da yayınlanan video Salı sabahı,

Rusya dışında yaşayan Bayan Navalnaya, “Ülkemiz bir yalancı, bir hırsız ve bir katil tarafından yönetiliyor” dedi. “Ama bu kesinlikle bitecek.”

Geçmişte olduğu gibi, ayrıntılı devlet televizyonu yayını, törensel gösterişi Bay Putin’in mütevazı ve zarif bir lider olarak tasviriyle karıştırdı. Törenden önce Putin’in masasından kalktığı, bir kağıt destesini karıştırdığı, uzun, dar koridorlarda yürüdüğü, üniformalı muhafızların yanından geçtiği ve kendisini Kremlin arazisi boyunca taşıyan Rus yapımı bir limuzine tırmandığı görüldü.

Ivan Nitchporenko haberciliğe katkıda bulundu.