Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bilim adamları tarafından tanımlanan ispermeçet balinası dilinin yapı taşları

Bilim adamları tarafından tanımlanan ispermeçet balinası dilinin yapı taşları

ROSEAU, Dominika (AP) — Karayip adası Dominika çevresinde yaşayan ispermeçet balinalarını inceleyen bilim insanları, bir gün onları daha iyi korumaya yardımcı olabilecek bir çabayla, ilk kez birbirleriyle nasıl konuştuklarının temel unsurlarını açıkladılar. .

Birçok balina ve yunus gibi ispermeçet balinaları da son derece sosyal memelilerdir Solunum sistemleri aracılığıyla havayı sıkıştırarak iletişim kurarlar. Su altında çok gürültülü fermuarlar gibi ses çıkarabilecek bir dizi hızlı tıklama yapmak. Tıklamalar aynı zamanda avlarını takip etmelerine yardımcı olmak için bir ekolokasyon biçimi olarak da kullanılır.

Bilim insanları onlarca yıldır bu tıklamaların ne anlama geldiğini anlamaya çalışıyor ama çok az ilerleme kaydetti. Bunu hâlâ bilmeseler de, artık balinaların, insanların kelime ve ifade olarak düşündüklerinin kabaca eşdeğerini oluşturmak için kullanabileceği bir “fonetik alfabe” oluşturduğuna inandıkları tıklama gruplarının olduğuna inanıyorlar.

Deniz Memelileri Derneği’nin kurucusu ve başkanı David Gruber, “Artık balina dilinin ilk yapı taşlarını bulmaya başlıyoruz” dedi. Deniz Memelileri Çeviri Girişimi Veya ispermeçet balinası iletişimini tercüme etmeye adanmış bir çaba olan CETI.

Mart 2024’te Dominika kıyılarında yüzen bir ispermeçet balinasının üzerinde ışık parlıyor. (Samuel Lam, AP aracılığıyla)

içinde Staj Salı günü Nature Communications dergisinde yayın yapan araştırmacılar, koda olarak bilinen ispermeçet balinası tıklamalarından 8.700’den fazla alıntıyı analiz etti. Bu fonetik alfabeyi oluşturduğuna inandıkları dört temel bileşen bulduklarını söylüyorlar.

Makalenin baş araştırmacısı Pratyusha Sharma, bu alfabenin balinalar tarafından sınırsız sayıda kombinasyonla kullanılabileceğini söyledi.

MIT’den yapay zeka ve bilgisayar bilimi uzmanı Sharma, “Sabit bir kod dizileri yok gibi görünüyor” dedi. Balinaların çok geniş bir sözlüğe sahipmiş gibi olduğunu belirterek, “Bu, balinalara çok daha büyük bir iletişim sistemine erişim sağlıyor” dedi.

READ  İngiltere'nin en büyük konteyner limanı Felixstow'daki işçiler 8 günlük greve başlayacak

İspermeçet balinaları, ortalama insan beyninin altı katı büyüklüğünde, 20 pound’a kadar olan ağırlığıyla gezegendeki tüm hayvanlar arasında en büyük beyne sahiptir. Yaklaşık 10 kişiden oluşan anaerkil gruplar halinde yaşıyorlar ve ara sıra yüzlerce veya binlerce başka balinayla karşılaşıyorlar. İspermeçet balinalarının uzunluğu 18 m’ye (60 fit) kadar büyüyebilir ve kalamar avlamak için yaklaşık 1.000 m’ye (3.280 fit) dalabilir. Gruplar halinde dikey olarak uyurlar.

New York Şehir Üniversitesi’nden biyoloji profesörü Gruber, ispermeçet balinalarının karmaşık sosyal bağlara sahip gibi göründüğünü ve iletişim sistemlerinin deşifre edilmesinin insan dili ve toplumla benzerlikleri ortaya çıkarabileceğini söyledi.

Bir ispermeçet balinası ve yavrusu, Mart 2024'te Dominika açıklarında yüzüyor. 7 Mayıs Salı günü Nature Communications dergisinde yayınlanan bir çalışmada, Karayip adası çevresinde yaşayan ispermeçet balinalarını inceleyen bilim insanları, ilk kez bu balinalarla ilgili temel özellikleri tanımlıyor. birbirleriyle nasıl konuştuklarını, bir çaba içinde... Bir gün onları daha iyi korumamıza yardımcı olmak için.  (AP aracılığıyla Samuel Lamm)

Mart 2024’te bir ispermeçet balinası ve yavrusu Dominika açıklarında yüzüyor. (Samuel Lam, AP aracılığıyla)

Yerleşik balina popülasyonunun yaklaşık 200 olduğu Dominika’da, ispermeçet balinasının tıklamalarından yeterli sayıda örnek alabilmek için bilim insanları, farklı derinliklerde mikrofonlarla donatılmış dev bir su altı kayıt stüdyosu kurdu. Balinaların üzerindeki etiketler ayrıca tıkladıklarında bulundukları konumu (örneğin dalma, uyku, yüzeyde nefes alma) ve yakınlarda temas edebilecekleri başka balinaların olup olmadığını da kaydediyor.

Stanford Üniversitesi’nde okyanuslar konusunda yardımcı doçent olan Jeremy Goldbogen, yeni araştırmayı “olağanüstü” olarak nitelendirdi ve bunun “okyanus devlerini nasıl anladığımıza dair geniş kapsamlı sonuçları” olduğunu söyledi.

Çalışmada yer almayan Goldbogen, eğer bir gün ispermeçet balinalarının ne dediğini anlayabilirsek, bu bilginin, onlara gemi çarpması riskini azaltmak veya okyanustaki gürültü seviyesini azaltmak gibi koruma amaçları için kullanılması gerektiğini söyledi. .

İspermeçet balinaları “olarak sınıflandırılır” sergi “Uluslararası Doğayı Koruma Birliği tarafından balinalar yüzyıllardır dev kafalarındaki petrol için avlanıyor ve türler hâlâ yenileniyor.

New York Şehir Üniversitesi’nden deniz memelileri davranışları ve iletişimi uzmanı Diana Rees, bilim adamlarının deniz hayvanları iletişiminin belirli yönlerini iyi anladıklarını söyledi. Düdükler Yunuslar tarafından kullanılır ve Şarkılar Kambur balinalar tarafından söylenir.

Ancak ispermeçet balinaları söz konusu olduğunda bu temel bilgi bile eksiktir.

“Bu çalışmada yeni olan şey, balinaların yalnızca yaptıkları belirli çağrılara değil, iletişim sisteminin temellerine de bakmaya çalışmalarıdır” dedi.

Yeni araştırmaya dahil olmayan Rees, bir gün balina tıklamalarını davranışlarıyla eşleştirebileceğimizi umduğunu söyledi.

“Başka bir balina için tıklamaların ne anlama geldiğini asla anlayamayacağız, ancak davranışını tahmin edebilecek kadar tıklamaların ne anlama geldiğini anlayabilebiliriz” dedi. “Bu tek başına inanılmaz bir başarı olurdu” dedi.

CETI’nin kurucusu Gruber, balinaların ne söylediğini anlamaya yetecek kadar veri toplamak için milyonlarca, belki de milyarlarca balina koduna ihtiyaç duyulacağını ancak yapay zekanın analizi hızlandırmaya yardımcı olmasını beklediğini söyledi. Kuzey Kutbu’ndan Antarktika’ya kadar derin okyanuslarda bulunan balinalar olan diğer ispermeçet balinası gruplarının muhtemelen biraz farklı şekillerde iletişim kurduğunu söyledi.

___

Associated Press Sağlık ve Bilim Departmanı, Howard Hughes Tıp Enstitüsü’nün Bilim ve Eğitim Medya Grubu’ndan destek alıyor. Tüm içerikten yalnızca AP sorumludur.