Mayıs 26, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Beni aya uçur, yıldızlar arasında oynamama izin ver: NASA adını aya gönderecek

In this image provided by NASA, the United States of America is seen at night from a composite assembled from data acquired by the Suomi NPP satellite in April and October 2012. A NASA mission, the Artemis I, will see the uncrewed Orion spacecraft take off from the Kennedy Space Center in Florida and spend several days circling the moon before returning to earth.

NASA tarafından sağlanan bu görüntüde, Amerika Birleşik Devletleri, Nisan ve Ekim 2012’de Suomi NPP uydusu tarafından elde edilen verilerden toplanan bir bileşikten gece görülüyor. NASA’nın Artemis I görevi, Kennedy Uzayından kalkan insansız Orion uzay aracını görecek. Florida’daki Merkez Dünya’ya dönmeden önce ay yörüngesinde birkaç gün geçirdi. (NASA)

Tahmini okuma süresi: 1-2 dakika

Toronto, Ontario – Şimdilik Artemis I. görevi için bir ‘biniş kartı’ için çevrimiçi kaydolunHangisinin Mayıs veya Haziran aylarında ayı fırlatıp yörüngeye oturtması bekleniyor.

Her koltuk bir şekilde ücretsiz. Artemis I, gelecekteki ay görevleri için insansız bir test uçuşu olacağım. NASA’ya kaydolduğunuzda, adınız boş mürettebat kapsülündeki bir flash sürücüye ve kanıt olarak gösterişli bir dijital biniş kartına eklenir.

NASA’nın şimdiye kadarki en güçlü roketi olan Uzay Fırlatma Sistemi ile güçlendirilen Artemis I misyonu, insansız Orion uzay aracının Florida’daki Kennedy Uzay Merkezi’nden havalandığını görecek ve Dünya’ya dönmeden önce ayın yörüngesinde birkaç gün geçirecek. Her şey plana göre giderse, Artemis 2 görevi 2024’te Ay’a insanlı bir uçuş gerçekleştirecek.

Artemis programının nihai hedefi, aya yapılan son insanlı görev olan Apollo 17’den 53 yıl sonra, 2025 yılına kadar insanları aya geri döndürmek. Yunan mitolojisinde Artemis, Apollon’un ikiz kardeşi ve ay tanrıçasıdır.

Programın bir parçası olarak NASA, uzun vadeli bir insan varlığı yaratmak için uluslararası ve ticari ortaklarla birlikte çalışmayı ve bu dersleri astronotları Mars’a götürmek için kullanmayı planladığı Ay’a ilk kadın ve ilk renkli insanları indirecek.

NASA, Kızıl Gezegenin etrafında gezinmeye devam eden Mars Perseverance gezicisine yaklaşık 11 milyon ismin yüklendiği 2020’de olduğu gibi daha önce de isim aramıştı.

Adınızı Artemis I panosuna yazmak için kaydolmak hızlı ve kolaydır. Bonus olarak, Artemis 1 görevinin kat edeceği toplam mesafe olan 1,3 milyon yeni mil veya 2,1 milyon kilometre kazanırsınız.

İlgili Öyküler

İlginizi çekebilecek daha fazla hikaye

READ  Uygun değil! Bir NASA astronotunun şu anda bir Rus uzay aracıyla Dünya'ya dönmesi planlanıyor.