Haziran 23, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Bir fosil, doğanın en gizemli sürüngenlerinden birinin sırlarını açığa çıkarıyor

Bir fosil, doğanın en gizemli sürüngenlerinden birinin sırlarını açığa çıkarıyor

Yeni Zelanda’nın tuataraları kasvetli iguanalara benziyor. Ama bu dikenli sürüngenler aslında kertenkele değil. Bunun yerine, Jura döneminde en parlak günlerinden sonra çoğunlukla ortadan kaybolan Rhynchocephalians olarak bilinen gizemli ve eski bir sürüngen düzeninin son kalıntılarıdır.

Ve onlar gerçekten sürüngen ailesinin tuhaf toplarıdır. Tuataras bir asırdan fazla yaşayabilir, soğuk iklimlerde yaşayabilir ve Çenelerini ileri geri hareket ettirin Böcekleri, deniz kuşlarını ve herbiri. Hatta ilkel bir yapıya sahipler. üçüncü göz Başlarının üstündeki pulların altında güneşi takip etmelerine yardımcı olabilir.

Bu garip özellikler tuatarayı evrimsel bir gizem haline getiriyor ve uzun süredir kayıp akrabalarının ara sıra fosil kayıtları paleontologları şaşırttı. Kertenkeleleri ve yılanları geride bırakması muhtemel olan Rhynchocephalian’ın neredeyse tamamı Mesozoyik çağın sonunda yok oldu. Birçoğu geride bir diş ve bir çene parçasından biraz daha fazlasını bıraktı.

Bu yapbozun önemli bir parçasının onlarca yıldır müzenin çekmecesinde olduğu ortaya çıktı. Omurgalı paleontolojisinin küratörü Stephanie Pierce ve ekibi, Harvard Üniversitesi Karşılaştırmalı Zooloji Müzesi’nde birikmiş fosil koleksiyonunu incelerken, kısa bir süre önce, bir kertenkele benzeri bir hayvanın neredeyse tam iskeletini, bir kütüğe sığacak kadar küçük bir taş levha üzerinde keşfetti. avuç içi. ellerinden.

Olağanüstü fosil, 1982 yılında kuzey Arizona’da fosil bakımından zengin bir kayaç olan Kayenta Formasyonu’na yapılan bir keşif sırasında keşfedildi. Bu kırmızı kaya grubu, dinozorlar çağının emekleme döneminde olduğu erken Jura döneminde biriktirildi. Bu ilkel taşkın yatağının çevresinde, tepeli Dilophosaurus gibi erken dinozorlar, zırhla kaplı güçlü timsah benzeri yaratıklarla karıştı. Ayak altında, ilkel kır faresi benzeri memeliler ve bu garip yeni sürüngen yola çıktı.

Bölgedeki ilk memeli fosilleri başlangıçta büyük ilgi görürken, kertenkelelerin erken evrimi konusunda uzmanlaşmış Harvard doktora sonrası paleontolog Dr. Pierce ve Thiago Simويسes sonunda bu örneği derinlemesine inceledi.

READ  Ağustos Dolunayı: Dev Mersin Balığı Ayı Ne Zaman Görülmeli?

Yayınlanan bir makalede Perşembe günü İletişim BiyolojisiBilim adamları yeni hayvana Navajosphenodon sani adını verdi. Hem cins hem de tür adı (Navajo dilinde “yaşlılık” anlamına gelir), fosilin bulunduğu bölgede yaşayan Navajo kabilesine atıfta bulunur.

Bilim adamları, ezilmiş fosili üç boyutlu olarak incelemek ve bir bulmaca gibi düzleştirilmiş kafatasını dijital olarak bir araya getirmek için CT taramalarını kullandılar.

Vücudu kertenkele gibi olmasına rağmen, kafatasının yapısı bir tuatarayı andırıyordu. Doğrudan çene kemiğinden uzanan benzer keskin, birbirine kenetlenmiş diş sıralarına sahipti. Kafatasının ayrıca hayvanın gözünün arkasında iki açıklığı vardır. Bu oluşum, tuatara’yı tek deliği olan kertenkelelerden ayıran temel özelliklerden biridir. Ek delik, tuatara ısırıp avın içinden geçerken kafatasının dengelenmesine yardımcı olur.

dedi. Çok sayıda istatistiksel testten sonra ekip, Tuatara hanedanının tabanına yakın Navajosphenodon dönemini belirledi.

Fosil, modern tuatara cisimlerinin Jura döneminde ortaya çıktığını ve 190 milyon yılda çok az değiştiğini gösteriyor. Bu, geriye kalan sürüngenlerin “yaşayan fosiller” olduğu şeklindeki ortak ayrımı desteklemektedir. Ancak Dr. Simes farklılıkları vurguladı: Örneğin, modern tuatara’nın çeneleri, navagosfenodonda bulunmayan bir dizi gaga benzeri kaynaşmış dişle bitiyor.

Yale’de erken sürüngenlerin evrimi konusunda uzmanlaşmış bir doktora öğrencisi olan Kelsey Jenkins’e göre, Rhynchocephalian’ın birçok soyu, tarihleri ​​boyunca çok az değişiklik göstermiştir. Ancak, 200 milyon yıl bir aşırılıktır. Yeni araştırmaya dahil olmayan Bayan Jenkins, “Önemli ölçüde korunmuş olan tek şey at nalı yengeçleri ve cırcır böcekleri gibi şeyler – doğru boyuttaki sürüngenler değil” dedi.

Araştırmacılar, bu değişim eksikliğinin, artan hız durumunda doğal seçilimi temsil edebileceğini savunuyorlar. Dr. Simes, “Yavaş evrim oranları, mutlaka evrim olmadığı anlamına gelmez” dedi. Temelde eski deyişinin evrimsel karşılığıdır: “Bozuk değilse, tamir etmeyin.”

READ  Devasa bir meteorda, Dünya'da daha önce hiç görülmemiş iki mineral keşfedildi.

Navajosphenodon’un keşfi, tuatara evriminde çok önemli bir bölümü somutlaştırmaya yardımcı olsa da, bu sürüngenin geçmiş hikayesinin çoğu belirsizliğini koruyor. Daha fazla fosil keşfi olmadan, bilim insanlarının bu yalnız hayatta kalanların neden evrimsel hile kodlarına sahip olduklarını belirlemesi zor olacak.

Dr. Pearce, “Modern tuatara ve soylarının neden bu kadar uzun bir süre boyunca bu kadar yavaş evrimleştiği, biraz daha büyük ve daha zor bir sorudur” dedi. “Daha fazla kazıya ihtiyacımız var.”