Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Berlin Türkleri Avrupa çeyrek finalinde ‘kendi sahasında’ oynayacak

Berlin’deki geniş Türk topluluğunun üyeleri, takımları Cumartesi günü Euro 2024’te Hollanda ile oynamak üzere Almanya’nın başkentine geldiğinde şehri kırmızıya boyama sözü verdi.

Berlin’in Kreuzberg bölgesinde bir telefon tamirhanesi işleten 36 yaşındaki Muhammed Ali Sevilmiş, “Atmosfer bizim için bir iç saha maçı olacak” dedi.

Türkiye’nin Avusturya’yı çeyrek finalde mağlup etmesinden sonra bilet için 500 euro (540 $) ödeyen Sevilmiş, “Stadyumda ağırlıklı olarak Türkler olacak” tahmininde bulundu.

“Biz Türkler için 100 avronun az ya da çok olması önemli değil. Önemli olan, günü stadyumda kutlamamızdır” dedi Agence France-Presse’ye.

Sevilmiş’e Berlin Olimpiyat Stadyumu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da eşlik edecek.

Türk lider, ziyaretini, takımının Avusturya galibiyeti sırasında Türk defans oyuncusu Merih Demiral’in aşırı milliyetçi olduğu iddia edilen el hareketi nedeniyle yaşanan diplomatik tartışmanın ortasında duyurdu.

UEFA, “düzgün davranış kurallarını” ihlal ettiğini söylediği el hareketi nedeniyle oyuncuya Cuma günü iki maç men cezası verdi ve Ankara, kararı “haksız ve önyargılı” olarak nitelendirerek öfkeye yol açtı.

Türkiye, Berlin’in el hareketini kınaması ve Türk dışişleri bakanlığının bunu “yabancı düşmanlığı” olarak nitelendirmesiyle zaten öfkelenmiş durumda.

Olay, Almanya’daki Türk toplumunu çevreleyen siyasi gerilimleri bir kez daha ortaya çıkarırken, her iki ülkenin büyükelçileri de kısasa kısas çağrılarına maruz kaldı.

Maç sırasında duyguların yüksek olması beklendiğinden Berlin polisi, Cumartesi günkü çeyrek finali “yüksek riskli bir oyun” olarak nitelendirerek daha fazla polis görevlendireceğini söyledi.

‘Ev sahibi biziz’

Ancak hayranlar iyi bir partiye hazır olduklarını söyleyerek endişelerini umursamadı.

Berlin, Türkiye dışında en büyük Türk topluluğuna ev sahipliği yapıyor ve bunların çoğu, 1960’lı ve 70’li yıllardaki mega ekonomik program kapsamında çağrılan “misafir işçilerin” torunlarından oluşuyor.

READ  Çin barbekü restoranındaki gaz patlaması 31 kişiyi öldürdü | haberler

Şehirde yaklaşık 200.000 Türk kökenli insan, yani toplam nüfusun yüzde 6’sı yaşıyor.

Özellikle Kreuzberg bölgesi Türk kültürünün ve meşhur döner kebabının servis edildiği restoranlar için bir merkez haline geldi.

Mahallenin içinden geçen ana caddelerden birinde yer alan teraslı küçük Türk restoranı Kavurma-Köfte, cumartesi günü maçı dev ekranda gösterecek.

64 yaşındaki sahibi Kemal Salez, “Berlin’de çok sayıda Türk yaşadığı için bu çok özel ve ev sahibi biz olacağız” dedi.

Salış, cumartesi günü restoranın tamamen dolu olduğunu söyledi.

“Uzun zamandır Türkiye’yi bu kadar iyi durumda görmemiştik. Özlediğimiz bir ortam burası” dedi.

Yakınlardaki bir başka Türk restoranı olan İmren’de ise heyecan hissediliyor.

sokak partisi

29 yaşındaki İbrahim Biliki, Salı gecesi binlerce Türk’ün toplandığı, Berlin’in ana alışveriş caddelerinden biri olan Kurfuerstendamm’da takımın Avusturya’ya karşı kazandığı zaferi kutlamaktan henüz yeni çıkmıştı.

Tutuklamalar daha önce sokakta yapılan bir toplantıda duyurulmuştu ancak Flicki, ortamın sakin olduğunu söyledi.

“[The street] Tamamen engellendi. Polis oradaydı ama her şey yolundaydı. Hiçbir sorun yoktu, kavga yoktu, her şey yolundaydı” dedi.

53 yaşındaki Tahsin Yılmaz, babasının Hollanda’da çalışması nedeniyle Cumartesi günü yarı kırmızı yarı turuncu giyerek her iki takıma da destek vereceğini söyledi.

“Hollanda’yı seviyorum, onlarla parti yapmayı, içki içmeyi vb. seviyorum. Hollandalılar çok iyi ve arkadaş canlısı. Onlarla iyi vakit geçirebilir, dans edebilir ve eğlenebilirsiniz” dedi.

Hollandalı taraftarlar, parlak turuncu formalarıyla Alman şehirlerini doldurarak maça canlı bir atmosfer kattı.

Ancak Sevilmiş, Berlin’de Türklere rakip olamayacaklarına inanıyor.

“Orange’ı biliyoruz. Rekabetçi olmayacak. O gün ne demek istediğimi anlayacaksınız” dedi.

Almanya’da kaptan İlkay Gündoğan da dahil olmak üzere Türk kökenli birçok oyuncuyu sahaya sürmesine rağmen, Almanya’da yaşayan Türkler bazen Türk takımına olan bağlılıkları nedeniyle eleştirildi.

READ  Türkler, Avrupa Birliği'ndeki en büyük altıncı sığınmacı grubudur.

Berlin doğumlu Sevilmiş, Türkiye için her şey yolunda giderse finalde Almanya ile karşılaşabileceklerini ima etti.

Türkiye’yi desteklemeye devam edecek mi?

“Elbette.”

© Agence France-Presse

Hoşuna gitti mi? Bir dakikanızı ayırıp Patreon’da Turkish Minute’u destekleyin!

Patreon'da Patron Olun!