Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Türkiye’nin başıboş köpekleri olası hükümet tasarısı kapsamında ötenazi ile karşı karşıya

Türkiye’nin başıboş köpekleri olası hükümet tasarısı kapsamında ötenazi ile karşı karşıya
resim yazısı, Gökşen Yıldız Ankara dışındaki evinde 160 sokak köpeğine bakıyor

  • yazar, Victoria Craig
  • stoklamak, BBC Haber, Ankara

Kavurucu bir yaz öğleden sonra, yeşil yapraklı bir kayısı ağacının gölgesinde Köksen Yıldız, soluk kahverengi kürkten seken bir top alıyor.

Yüzünün her yerini yalıyor ve kıkırdıyor.

Ancak pençesiz köpeğin arka bacaklarını işaret ettiğinde kahkaha yerini daha ciddi bir ses tonuna bırakıyor. Bunun Türkiye’deki bazı sokak köpeklerine kötü davranıldığının işareti olduğunu söylüyor.

Yıldız Hanım gündüzleri lisede fizik öğretmeni, geceleri ise sokak köpeği savunuculuğu yapmaktadır. Sahip olduğu köpek, Türkiye’nin başkenti Ankara’nın eteklerindeki mülkünde topladığı 160 köpekten biri.

Köpekleri, ülkenin sokak köpeği nüfusunu oluşturan tahmini dört milyonun küçük bir kısmını oluşturuyor.

Kamuoyunu ikiye bölen bir konu: Sokak köpekleri mahallenin bakılması ve sevilmesi gereken bir parçası mı?

Yoksa hükümet, devlet medyasının düşündüğünün aksine ötenazi de dahil olmak üzere daha sert önlemler mi almalı?

Bayan Yıldız, 15.000 metrekarelik arazisinde yaşlı ve engelli köpeklerle, psikolojik veya davranışsal sorunları olan insanlarla ilgileniyor.

“Bu benim işim değil ama ihtiyaç sahibi köpeklerle ilgileniyorum” dedi. “Ekonomi zorlaştığı için sürekli maddi kaygı yaşıyorum. Benzin fiyatı artınca her şey artıyor, ister evcil hayvan maması olsun, ister verdiğim ilaç olsun, veteriner masrafları da artıyor.

resim yazısı, Türkiye hükümeti şu anda yaklaşık dört milyon başıboş köpeğin bulunduğunu tahmin ediyor

Finansman konusunda endişeli olduğunu ancak en büyük endişesinin, eğer köpekler toplanmazsa ne olacağı olduğunu söyledi.

“Buradaki köpekler iki veya üç günde bir yemek yiyor ama yaşıyorlar. Ölmeyecekler. Beni en çok endişelendiren de bu” dedi.

Yasa henüz ülke parlamentosunda tanıtılmadı ancak devlet medyası, belediyelerin başıboş köpekleri toplamasını, onları yaklaşık 30 gün boyunca barındırmasını ve bu süre içinde hayvanlar sahiplenilmezse ötenazi yapmasını gerektirebileceğini bildirdi.

İkinci düzenleme, hayvan hakları savunucularını ve Bayan Yıldız gibi Türkiye’nin köpek severlerini öfkelendirdi, ancak aynı zamanda ülke çapındaki tesislerin ekstra sorumlulukları üstlenip kaldıramayacağı konusunda soruları da gündeme getirdi.

Türk Veteriner Hekimler Birliği Başkanı Dr. Murat Arslan’a göre ülkedeki il ve ilçe belediyelerinin yalnızca üçte birinde barınak bulunuyor.

görüntü kaynağı, İyi resimler

resim yazısı, Bazıları planlanan yasayı protesto etti ancak anketler çoğunluğun bir şeyler yapılması gerektiğini düşündüğünü gösteriyor

Köpeklerin kısırlaştırılmasını ve daha sonra yaşadıkları sokaklara geri gönderilmesini gerektiren mevcut yasadaki sorunlardan birinin de bu olduğunu söyledi.

“Hayvan popülasyonunu yönetmek için sokak köpeklerinin toplanması, kısırlaştırılması, aşılarının yapılması ve tekrar sokaklara bırakılması gerekiyor. Ancak her belediyede barınaklar ya da bu faaliyetleri gerçekleştirebilecek tesisler bulunmuyor. Özellikle küçük belediyelerde barınak yok. veya veteriner hekimler için yeterli istihdam.

Arslan, 20 yıl önce bu yasa çıkarılsaydı bugün sokak köpeği sayısının bu kadar fazla olmayacağını söyledi.

BBC’ye, hayvanların terk edilmesinin, aşırı üremenin ve köpek satışının başıboş köpek sayısının artmasına neden olduğunu söyledi. Hayvanlar mikro çipli olsa ve merkezi bir veri tabanına kayıtlı olsa bile, hayvanların sokağa atılmış halde bulunması halinde yetkililerin sahiplerine ceza verme konusunda daha iyi olması gerektiğini söyledi.

Soruna neyin yol açtığına bakılmaksızın, Güvenli Sokaklar Derneği gibi kampanya grupları, köpekleri sokaklardan kalıcı olarak uzaklaştırmak için bir çözüme ihtiyaç duyulduğunu savunuyor.

görüntü kaynağı, İyi resimler

resim yazısı, Sokak köpekleri Türkiye genelinde sorun haline geldi

“Üç yıldır yasa değişikliği için uğraşıyoruz” dedi. “Sokaklarda başıboş köpek olmamalı. İnsanlara yönelik ölümle sonuçlanan bu saldırılar, trafik kazaları ve diğer hayvan saldırıları kabul edilemez.

Şu anda yürürlükte olan yakala-bırak protokolü yerine, köpekleri sokaklardan uzaklaştırmak için yasal bir zorunluluk getirilmesi çağrısında bulundu. Bayan Zorba ayrıca köpeklerin, park ve oyun alanları gibi halka açık yerlerde köpek dışkısının neden olduğu kuduz ve halk sağlığı sorunları da dahil olmak üzere başka endişeleri de beraberinde getirdiğini söylüyor.

Ötenaziyi son çare olarak gören ve bir hayvanın çok hasta veya toplum için tehlike oluşturduğu düşünülen bir sonucun ortaya çıkmasını gerektiren yeni yasa hakkında “Bu mantıklı” dedi.

Ulusal konsensüsün oluştuğu yer burasıdır. Yakın zamanda yapılan bir anket, ankete katılanların yaklaşık %80’inin köpekleri sokaklardan kaldırma ve onlara barınak sağlama yönündeki önlemleri desteklediğini gösterdi. Ancak %3’ten azı, toplanan köpeklere ötenazi yapılması gerektiğine inanıyor.

Hem Zorba hem de Yıldız, köpeklerin sokaklardan alınmasını, ülke çapında yeni inşa edilen barınaklarda toplanmasını, kısırlaştırılmasını ve sahiplenilmezse hayatlarının sonuna kadar bakılmasını sağlayacak bir hükümet çözümünü destekliyor.

Bakanların başıboş köpeklerle ilgili yeni mevzuatın uygulanmasına yardımcı olmak için yerel yetkililere yeni fon sağlamayı planladıklarına inanılıyor.

Ancak halihazırda enflasyonun bu yıl %75’e ulaştığı bir ekonomik krizle uğraşan hükümetin böyle bir çözüm için kaynaklara sahip olup olmadığı belli değil.