Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Berlin Türkleri Avrupa çeyrek finalinde ‘kendi sahasında’ oynayacak

Berlin Türkleri Avrupa çeyrek finalinde ‘kendi sahasında’ oynayacak

Türkiye taraftarları, Berlin’de çeyrek finale çıkacak Avusturya’yı (John McDougall) yendikleri son 16 Euro 2024 galibiyetinde ülkelerine renkli destek verdi.

Berlin’deki geniş Türk topluluğunun üyeleri, takımları Cumartesi günü Euro 2024’te Hollanda ile oynamak üzere Almanya’nın başkentine geldiğinde şehri kırmızıya boyama sözü verdi.

Berlin’in Kreuzberg bölgesinde bir telefon tamirhanesi işleten 36 yaşındaki Muhammed Ali Sevilmiş, “Atmosfer bizim için bir iç saha maçı olacak” dedi.

Türkiye’nin Avusturya’yı yenmesinin ardından çeyrek final için 500 euro (540 dolar) ayıran Sevilmiş, “stadyumda çoğunlukla Türklerin olacağını” öngördü.

AFP’ye verdiği demeçte, “Biz Türkler için 100 avronun az ya da çok olması önemli değil. Önemli olan günü stadyumda kutlamamızdır.”

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Berlin Olimpiyat Stadyumu’nda Sevilmis’le birlikte olacak.

Türkiye cumhurbaşkanı ziyaretini, takımının Avusturya galibiyeti sırasında Türk defans oyuncusu Merih Demiral’in aşırı milliyetçi olduğu iddia edilen el işaretiyle ilgili diplomatik bir tartışmanın ortasında duyurdu.

Alman yetkililerin el hareketini kınaması ve UEFA’nın “uygunsuz davranış” nedeniyle soruşturma başlatması, Ankara’nın buna “yabancı düşmanı” olarak karşılık vermesine yol açtı.

Olay, Almanya’daki Türk toplumunu çevreleyen siyasi gerilimleri bir kez daha ortaya çıkarırken, her iki ülkenin büyükelçileri de kısasa kısas çağrılarına maruz kaldı.

Maçta duyguların yüksek olması beklenirken Berlin polisi, Cumartesi günkü çeyrek finali “yüksek riskli bir oyun” olarak nitelendirerek daha fazla polis görevlendireceğini söyledi.

– ‘Biz ev sahibiyiz’ –

Ancak hayranlar iyi bir partiye hazır olduklarını söyleyerek endişelerini umursamadı.

Berlin, Türkiye dışında en büyük Türk topluluğuna ev sahipliği yapıyor ve bunların çoğu, 1960’lı ve 70’li yıllarda büyük bir ekonomik program kapsamında çağrılan “misafir işçilerin” torunlarından oluşuyor.

Kentte şu anda yaklaşık 200.000 Türk kökenli insan, yani toplam nüfusun yaklaşık yüzde altısı yaşıyor.

READ  Hindistan'ın uzay endüstrisini sallayan Pawan Kumar Santana ve Naga Bharath Taga ile tanışın

Özellikle Kreuzberg bölgesi, Türk kültürünün ve ünlü döner kebabının servis edildiği restoranların merkezi haline geldi.

Mahallenin içinden geçen ana caddelerden birinde yer alan teraslı küçük Türk restoranı Kourma-Köfte, cumartesi günü maçı dev ekranda gösterecek.

64 yaşındaki sahibi Kemal Salis, “Berlin’de o kadar çok Türk yaşıyor ki biz ev sahibi olacağız” dedi.

Challis, restoranın Cumartesi günü için tamamen dolu olduğunu söyledi.

“Uzun zamandır bu kadar formda bir Türk takımı görmemiştik. Bu gözden kaçırdığımız bir durum” dedi.

Yakınlardaki bir başka Türk restoranı olan İmren’de ise heyecan hissediliyor.

– sokak partisi –

29 yaşındaki İbrahim Biliki’nin, Salı gecesi binlerce Türk’ün toplandığı, Berlin’in ana alışveriş caddelerinden biri olan Kurfuerstendamm’da takımın Avusturya’ya karşı kazandığı zaferi kutlamaktan dolayı hâlâ sesi kısılmıştı.

Tutuklamalar daha önce sokakta yapılan bir toplantıda duyurulmuştu ancak Flicki, ortamın sakin olduğunu söyledi.

“(Sokak) tamamen kapatıldı. Polis oradaydı ama her şey yolundaydı. Sorun yok, kavga yok, her şey yolundaydı” dedi.

53 yaşındaki Tahsin Yılmaz, babasının Hollanda’da görev yapması nedeniyle Cumartesi günü yarı kırmızı, yarı turuncu giyerek her iki takıma da destek vereceğini söyledi.

“Hollanda’yı seviyorum, onlarla parti yapıyorum, içki içiyorum vs. Hollandalılar çok iyi ve arkadaş canlısılar, onlarla iyi vakit geçirebilir, dans edebilir ve eğlenebilirsiniz” dedi.

Hollandalı taraftarların parlak turuncu formalarıyla Alman şehirlerini doldurması, turnuvaya şu ana kadar canlı bir atmosfer kattı.

Ancak Sevilmiş, Berlin’de Türklere rakip olamayacaklarına inanıyor.

“Orange’ı tanıyoruz. Bu bir maç olmayacak, ne demek istediğimi o gün anlayacaksınız” dedi.

Almanya’da kaptan İlke Gündoğan da dahil olmak üzere Türk kökenli birçok oyuncu bulunmasına rağmen, Almanya’da yaşayan Türkler bazen Türk takımına olan bağlılıkları nedeniyle eleştirildi.

READ  Leicester, Atletico Madrid'in ocak ayına konu olan adamı unuttu

Berlin doğumlu Sevilmiş, Türkiye için her şey yolunda giderse finalde Almanya ile karşılaşabileceklerini ima etti.

Türkiye’yi desteklemeye devam edecek mi?

“Elbette.”

fec/hmn/gj