Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Berlin Türkleri Avrupa çeyrek finalinde ‘kendi sahasında’ oynayacak

Berlin

Berlin’deki geniş Türk topluluğu, 6 Temmuz’da Euro 2024’te Hollanda ile oynamak üzere Almanya’nın başkentine geldiklerinde şehri kırmızıya boyama sözü verdiler.

sınıf = “cf”>

Berlin’in Kreuzberg bölgesinde bir telefon tamirhanesi işleten 36 yaşındaki Muhammed Ali Sevilmiş, “Atmosfer bizim için bir iç saha maçı olacak” dedi.

Türkiye’nin Avusturya’yı çeyrek finalde mağlup etmesinden sonra bilet için 500 euro (540 dolar) ödeyen Sevilmiş, “Stadyumda ağırlıklı olarak Türkler olacak” tahmininde bulundu.

AFP’ye verdiği demeçte, “Biz Türkler için 100 avronun az ya da çok olması önemli değil. Önemli olan günü stadyumda kutlamamızdır.”

Sevilmiş’e Berlin Olimpiyat Stadyumu’nda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da eşlik edecek.

Türkiye cumhurbaşkanı, ziyaretini, Türk defans oyuncusu Merih Demiral’in, takımının Avusturya galibiyeti sırasında yaptığı “gri kurt” işaretiyle ilgili diplomatik olarak dönen tartışmaların ortasında duyurdu.

“Temel davranış kurallarını ihlal ettiği, spor etkinliklerini sportmenlik dışı davranışlar sergilemek için kullandığı ve futbol oyununun itibarını zedelediği gerekçesiyle UEFA’nın kendisini 5 Temmuz’da iki maç süreyle uzaklaştırmasının ardından çeyrek final karşılaşmasını kaçıracak.”

Türkiye Futbol Federasyonu, karara Spor Tahkim Mahkemesi’nde itiraz etmeyi planladı.

sınıf = “cf”>

Alman yetkililerin el hareketini kınaması ve UEFA’nın “uygunsuz davranış” nedeniyle soruşturma başlatması, Ankara’nın “yabancı düşmanlığı” suçlamalarına misilleme yapmasına yol açtı.

Olay, Almanya’daki Türk toplumunu çevreleyen siyasi gerilimleri bir kez daha ortaya çıkarırken, her iki ülkenin büyükelçileri de kısasa kısas çağrılarına maruz kaldı.

Maçta duyguların yüksek olması beklenirken Berlin polisi, çeyrek finali “yüksek riskli bir oyun” olarak nitelendirerek daha fazla polis göndereceğini söyledi.

Ancak hayranlar iyi bir partiye hazır olduklarını söyleyerek endişelerini umursamadı.

Berlin, Türkiye dışında en büyük Türk topluluğuna ev sahipliği yapıyor ve bunların çoğu, 1960’lı ve 70’li yıllarda büyük bir ekonomik program kapsamında çağrılan “misafir işçilerin” torunlarından oluşuyor.

READ  Gran Canaria B Grubu'nu birinci bitirirken, Michael Bramos hayatının gecesini geçirdi.

Kentte şu anda yaklaşık 200.000 Türk kökenli insan, yani toplam nüfusun yaklaşık yüzde altısı yaşıyor.

Özellikle Kreuzberg bölgesi, Türk kültürünün ve ünlü döner kebabının servis edildiği restoranların merkezi haline geldi.

sınıf = “cf”>

Mahallenin içinden geçen ana caddelerde yer alan teraslı küçük Türk restoranı Kavurma-Köfte, maçı dev ekranda gösterecek.

64 yaşındaki sahibi Kemal Salis, “Berlin’de o kadar çok Türk yaşıyor ki biz ev sahibi olacağız” dedi.

Challis, restoranın 6 Temmuz için tamamen dolu olduğunu söyledi.

“Uzun zamandır bu kadar formda bir Türk takımı görmemiştik. Bu gözden kaçırdığımız bir durum” dedi.

sınıf = “cf”>

Yakınlardaki bir başka Türk restoranı olan İmren’de ise heyecan hissediliyor.

29 yaşındaki İbrahim Flicki’nin sesi, 2 Temmuz’da Berlin’in ana alışveriş caddelerinden biri olan ve binlerce Türk’ün toplandığı Kurfürstendamm’da takımın Avusturya’ya karşı kazandığı zaferi kutlamaktan dolayı hâlâ sesi kısılmıştı.

Tutuklamalar daha önce sokakta yapılan bir toplantıda duyurulmuştu ancak Flicki, ortamın sakin olduğunu söyledi.

“[The street] Tamamen engellendi. Polis oradaydı ama her şey yolundaydı. “Hiçbir sorun olmadı, kavga olmadı, her şey yolundaydı” dedi.

sınıf = “cf”>

53 yaşındaki Tahsin Yılmaz, babasının Hollanda’da çalışması nedeniyle 6 Temmuz’da her iki takıma da destek vereceğini, yarı kırmızı, yarı turuncu giyeceğini söyledi.

“Hollanda’yı seviyorum, onlarla parti yapıyorum, içki içiyorum vs. Hollandalılar çok iyi ve arkadaş canlısılar, onlarla iyi vakit geçirebilir, dans edebilir ve eğlenebilirsiniz” dedi.

Hollandalı taraftarların parlak turuncu formalarıyla Alman şehirlerini doldurması, turnuvaya şu ana kadar canlı bir atmosfer kattı.

Ancak Sevilmiş, Berlin’de Türklere rakip olamayacaklarına inanıyor.

“Orange’ı tanıyoruz. Bu bir maç olmayacak, ne demek istediğimi o gün anlayacaksınız” dedi.