Mayıs 29, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Çekirdek enflasyonun soğuması Fed’e asgari rahatlama sağlayacak

Çekirdek enflasyonun soğuması Fed’e asgari rahatlama sağlayacak

(Bloomberg) — ABD’de çekirdek enflasyon muhtemelen Nisan ayında altı aydan beri ilk kez yavaşladı ve bir dizi yukarı yönlü sürprizin ardından fiyat baskılarının yeniden hafiflemeye başladığına dair bir umut ışığı sundu.

Bloomberg’den en çok okunanlar

Gıda ve yakıtı hariç tutan çekirdek TÜFE’nin ilk çeyrekte %0,4 artmasının ardından önceki aya göre %0,3 artması bekleniyor. Çalışma İstatistikleri Bürosu Tüketici Fiyat Endeksi raporunu Çarşamba günü yayınlayacak.

Nisan 2023 ile karşılaştırıldığında çekirdek TÜFE’nin %3,6 artması bekleniyor. Bu yıllık artış son üç yılın en küçük artışı olsa da, faiz indirimlerinin zamanlamasını tartışırken enflasyonun istikrarlı bir şekilde yavaşladığına dair kanıt isteyen Fed politika yapıcılarını yatıştırmak için hala çok hızlı gidiyor.

Benzin fiyatlarının son altı ayın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla birlikte genel TÜFE’nin art arda üçüncü ayda da %0,4 artması bekleniyor. Emtia fiyatları önemli ölçüde düşerken temel hizmet maliyetleri yüksek kalıyor, bu da enflasyonun ilk çeyrekte neden yatay seyrettiğini açıklıyor.

Fed’in enflasyonu yüzde 2’lik hedefine çekmede yaşadığı zorlukların bir kısmı dirençli Amerikan tüketicisinden kaynaklanıyor. Şubat ve Mart aylarında perakende satışlar güçlü bir artış gösterdi ancak ekonomistlerin Nisan ayı tahminleri hane halkının bir ara verdiğini gösteriyor. Bu sayıların da Çarşamba günü açıklanması planlanıyor.

Salı günü ekonomistler, Fed’in tercih ettiği enflasyon ölçüsü olan kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksini besleyen sağlık hizmetleri ve portföy yönetimi gibi kategorilerin etkisini değerlendirmek için hükümetin üretici fiyatlarına ilişkin raporunu analiz edecek.

Gelecek haftanın diğer raporları arasında konut inşaatı ve Nisan ayına ait sanayi üretimi yer alıyor.

Federal Reserve Başkanı Jerome Powell Salı günü Amsterdam’da yabancı bankacılara yönelik bir etkinlikte konuşma yapacak. Bu yıl politika üzerinde oylama yapacak olan Bölgesel Fed Başkanları Cleveland’dan Loretta Mester ve Atlanta’dan Raphael Bostic’in de konuşma yapması planlanıyor.

Bloomberg Economics ne diyor:

“Nisan ayı çekirdek TÜFE raporu cesaret verici görünebilir – Mart ayına kıyasla yavaşlamasını bekliyoruz – ancak Fed için daha büyük bir endişe olan bu ayki çekirdek PCE verilerinin güçlü kalmasının yüksek ihtimalini görüyoruz.”

READ  SEC, Trump Media'nın denetçisini "büyük ölçekli dolandırıcılıkla" suçladı ve halka açık şirketlerin denetiminden kalıcı olarak men edildi.

—Anna Wong, Stuart Ball, Elisa Wenger ve Estelle Au, ekonomistler. Analizin tamamı için burayı tıklayın

Kuzeye doğru ilerlerken, Nisan ayına ait mevcut ev satışlarına ilişkin Kanada verileri, alıcıların faiz indirimi beklentisiyle bahar piyasasının ısınıp ısınmadığını ortaya çıkaracak. Konut, imalat ve toptan satış başlangıçlarına ilişkin veriler de açıklanacak.

Öte yandan Çin ve Japon ekonomilerinin gücüne ilişkin rakamlar, İngiltere ücret verileri ve en son AB tahminleri önümüzdeki günlerde yatırımcıları meşgul edecek.

Geçen hafta neler olduğunu öğrenmek için buraya tıklayın. Aşağıda küresel ekonomide neler olacağının bir özeti yer alıyor.

Asya

Çin, Cuma günü, endüstriyel üretim, perakende satışlar ve sabit kıymet yatırımlarındaki büyümenin yıllık bazda hızlanmasıyla ikinci çeyreğe güçlü bir başlangıç ​​göstermesi beklenen bir dizi veri yayınladı.

Ancak konut sektöründeki düşüş risk oluşturmaya devam edecek ve gayrimenkul yatırımlarının %9’dan fazla düşmesi bekleniyor.

Japon ekonomisinin, özel tüketim ve işletme yatırımlarındaki düşüşün yanı sıra net ihracatın bir yıl içinde ilk kez negatif katkısı nedeniyle ilk çeyrekte daraldığı tahmin ediliyor. Bu sayılar Çarşamba günü planlanıyor.

Bloomberg Economics’e göre, otomotiv üretimindeki toparlanma sayesinde büyümenin ikinci çeyrekte yeniden toparlanması muhtemel.

Cuma günü Malezya GSYİH rakamlarını açıkladı.

Avustralya’da ücret artışının ilk çeyrekte hafif artması bekleniyor; işsizlik oranının Nisan ayında %3,9’a yükselmesi bekleniyor.

Bu arada Avustralya Maliye Bakanı Jim Chalmers, Bloomberg’e bütçenin ülkenin kritik maden endüstrisine daha büyük bir destek sağlayacağını söyledi ve kazançlı piyasayı “altın bir fırsat” olarak nitelendirdi. Yıllık mali planını Salı akşamı açıklaması planlanıyor.

Endonezya ve Singapur’daki ticaret istatistikleri yayınlanacak ve Filipinler merkez bankasının Perşembe günü gösterge faiz oranını %6,5’te tutması bekleniyor.

Avrupa, Orta Doğu, Afrika

İngiltere, politika yapıcıları enflasyon baskılarının hafiflemesini izlemeye teşvik edebilecek işgücü piyasası verileriyle ilgi odağı olacak.

Ekonomistlerin ortalama tahminlerine göre, ikramiyeler hariç ortalama haftalık kazançlar ilk çeyrekte yıllık %5,9 arttı.

Devam eden aşağı yönlü eğilim güçlü kalmaya devam etse de, bu durum İngiltere Merkez Bankası yetkililerini cesaretlendirebilir; bunlardan ikisi Perşembe günü borçlanma maliyetlerinin derhal düşürülmesi lehine oy kullanırken, yedi tanesi ise hiçbir değişiklik yapılmaması yönünde oy kullandı.

READ  Bu yıl 70 yaşında emekli olmanız durumunda alabileceğiniz maksimum Sosyal Güvenlik yardımları:

Bu kararın ardından İngiltere’deki politika yapıcıların konuşmaları dikkat çekecek. Bunlar arasında Salı günü konuşma yapması planlanan İngiltere Merkez Bankası baş ekonomisti Hugh Bell de yer alıyor.

Avro Bölgesi’nde takvimde çok sayıda Avrupa Merkez Bankası yetkilisi yer alıyor. Konuşma yapması planlananlar arasında Hollanda, Almanya, Fransa ve İtalya valileri de yer alıyor. Avrupa Merkez Bankası altı aylık finansal istikrar incelemesini Perşembe günü yayınlayacak.

Salı günkü Alman ZEW yatırımcı güven rakamı, veriler açısından daha sakin bir haftanın öne çıkanı olacak. Euro bölgesi enflasyonuna ilişkin Nisan ayı nihai raporu Cuma günü yayınlanacak.

Brüksel merkezli Avrupa Komisyonu, büyüme, enflasyon, borç ve bütçe açıklarına ilişkin tahminler de dahil olmak üzere bölgeye ilişkin ekonomik tahminlerini Çarşamba günü yayınlayacak.

Riksbank’ın 8 Mayıs’ta faiz oranlarını düşürdüğü ve bu yıl daha fazla faiz sözü verdiği İsveç’te, bu kararın tutanakları en son enflasyon okumalarıyla birlikte Çarşamba günü yayınlanacak.

Norveç ve Polonya’nın GSYİH rakamları önümüzdeki hafta yayınlanacak.

Romanya merkez bankası, enflasyonun yavaş yavaş azalması nedeniyle Pazartesi günü üç yıl içinde ilk kez faiz oranını düşürebilir. Ülkenin en son tüketici fiyatları ve büyüme rakamlarının da önümüzdeki günlerde açıklanması planlanıyor.

Ekonomi Bakanlığı’nın haftalık verilerine göre, doğuda Rusya’da enflasyonun %7,7’ye yakın kalması bekleniyor. Bu arada, GSYİH rakamları 2024 yılının ilk aylarında büyümede bir toparlanmaya işaret edebilir.

Bloomberg Economics, Rusya ekonomisinin savaş harcamaları ve tüketici güveninin desteğiyle önceki üç aydaki %4,9’dan ilk çeyrekte yıllık bazda %5 büyüdüğünü tahmin ediyor.

Güneye doğru ilerlerken İsrail’in enflasyon oranı %2,5’a yavaşlamış olabilir; bu da İsrail’in Hamas’a karşı savaşının yaşam pahalılığı artışları üzerinde çok az etkisi olduğunun bir başka kanıtıdır.

Nijerya’da, kısmen bazı şehirli tüketiciler için elektrik fiyatlarının üç katına çıkması nedeniyle tüketici fiyat artışının Nisan ayında %34’ün üzerine çıkması bekleniyor.

Afrika’nın başka yerlerinde iki merkez bankası kararı planlanıyor:

  • Zambiyalı politikacılar, dolar karşısında rekor düşük seviyelerde işlem gören kwacha’yı desteklemek için Çarşamba günü art arda altıncı toplantıda temel faiz oranını artıracak gibi görünüyor.

  • Angola’nın para otoritesi Cuma günü aynı şeyi yapabilir ve yakıt sübvansiyonlarındaki azalma nedeniyle artmaya devam etmesi beklenen enflasyonla mücadele etmek için endeksini üst üste ikinci kez artırabilir.

READ  Silikon Vadisi bankasının başarısızlığının küresel sonuçları var

Latin Amerika

Kolombiya ekonomisi, Şubat ayında beklenenden güçlü gelen üretimin desteğiyle ilk çeyrekte hafif büyümüş olabilir.

Merkez bankası 2024 yılı büyüme tahminini yüzde 0,8’den yüzde 1,4’e yükseltirken, gelecek yıl için tahminini yüzde 3,5’ten yüzde 3,2’ye düşürdü.

12 aydır olumlu bir okuma yapılmadan geçen sanayi üretimi, imalat ve perakende satış verileri de mevcut.

Bu arada Kolombiya’nın üst düzey para politikası yetkilisi, merkez bankasının faiz indirimlerinin hızlanmasının enflasyondaki yavaşlamanın hızını yansıtabileceği konusunda dikkatli olması gerektiği konusunda uyardı.

Brezilya ekonomisi yıl sonunda toparlandı ve 2024’ün ilk iki ayında güçlü kalmayı sürdürdü. Asgari ücret artışı ve düşük gelirli ailelere yönelik hükümet gelir desteği sayesinde Şubat ayındaki GSYİH değeri beklenenden biraz daha iyi çıktı.

Peru’nun Mart ayı GSYİH rakamları, Şubat ayında beklenenden yüksek bir okumanın ardından bir miktar ivme kaybetmiş olabilir.

Ekonominin 2023’teki durgunluktan sonra toparlanması bekleniyor, ancak hasar verildi: Aşırı yoksulluk içinde yaşayan Peruluların sayısı geçen yıl 11 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Uruguay’da merkez bankasının hedef aralığı içinde yer alan %3,68’lik enflasyon, politika yapıcıların borçlanma maliyetlerini Perşembe günkü mevcut %8,5 seviyesinden art arda ikinci toplantı için düşürmelerine neden olabilir.

Arjantin Devlet Başkanı Javier Miley’nin krizle boğuşan ülkenin ekonomisine uyguladığı şok terapisi enflasyon cephesinde de sonuç vermeye başladı.

Analistler şimdi Nisan ayı okumasının Ocak ayındaki %13’lük tahmine göre aylık bazda %9 olmasını, yıl sonu okumasının ise yaklaşık 66 puan düşüşle %161,3 olmasını bekliyor.

-Robert Jameson, Monique Vanek, Piotr Skolimowski, Paul Wallace, Tony Halpin ve Brian Fowler’ın yardımlarıyla.

(Latin Amerika bölümünde Kolombiya Merkez Bankası ile yapılan güncellemeler)

Bloomberg Businessweek’ten en çok okunanlar

©2024 Bloomberg L.P