Temmuz 21, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Beryl Kasırgası hayatı tehdit eden Kategori 4 fırtınası olarak karaya çıkıyor

Beryl Kasırgası hayatı tehdit eden Kategori 4 fırtınası olarak karaya çıkıyorCNN

Beryl Kasırgası, son derece tehlikeli bir Kategori 4 kasırgası olarak Windward Adaları’nı vuruyor ve Pazartesi günü karaya çıktıktan sonra şiddetli rüzgarlar, sağanak yağmur ve yaşamı tehdit eden fırtına dalgası getiriyor.

Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin 1851 yılına dayanan verilerine göre, bu bölgeden geçtiği bilinen en güçlü kasırgadır.

Beryl, Karayip Denizi’ndeki Grenadinler adası Carriacou’ya saat 150 mil/saat maksimum sürekli rüzgarla saat 11:00 EDT’den kısa bir süre sonra karaya ulaştı. Ulusal Kasırga Merkezi’ne göre fırtına Pazartesi günü elektrik kesintilerine, sokakların su basmasına ve Grenadinler, Grenada, Barbados ve Tobago’nun bazı bölgelerinde şiddetli su baskınlarına neden oldu.

Beryl’in gelişi Atlantik kasırga sezonunun çok erken başladığını gösteriyor. Pazar günü Atlantik Okyanusu’nda kaydedilen ilk Kategori 4 ve Haziran ayında da Kategori 4’te kaydedilen tek kayıt oldu. Beryl’in endişe verici güçlenmesini kolaylaştıran anormal derecede sıcak okyanus suları, dünya fosil yakıt kirliliği nedeniyle ısınırken bu kasırga sezonunun normalden uzak olacağının açık bir göstergesi.

Kar amacı gütmeyen First Street Vakfı’nda kasırga uzmanı ve bilim danışmanı olan Jim Kossin, Beryl’in haziran ayı rekorlarını kırdığını, çünkü okyanusun normalde kasırga sezonunun en yoğun olduğu dönemdeki kadar sıcak olduğunu söyledi.

Kossin, CNN’e şunları söyledi: “Kasırgalar hangi ayda olduğumuzu bilmiyor, sadece etraflarındaki ortamı biliyorlar.” “Beryl, Eylül ayında olduğumuzu düşündüğü için Haziran rekorları kırıyor.”

Kosen, Beryl’in benzeri görülmemiş gelişimini besleyen okyanus ısısının “kesinlikle üzerinde insan izi olduğunu” ekledi.

Beril tehlikeli bir kasırgadır: Fırtına, Grenada’nın bir parçası olan Carriacou Adası yakınında bulunuyor ve rüzgarları saatte 150 mil hızla esiyor ve batı-kuzeybatı yönünde saatte 20 mil hızla ilerliyor. Beryl’in kuvvetli rüzgarları merkezden 40 mil uzağa uzanırken, tropikal fırtına kuvvetli rüzgarları 125 mil kadar uzanır.

Hayatı tehdit eden fırtına ve su baskınları: Ulusal Kasırga Merkezi dikkat etmek Beryl karaya ulaştığında “Hayatı tehdit eden bir fırtına dalgası, su seviyelerini normal gelgit seviyelerinin 6 ila 9 feet üzerine çıkaracak”. Yükselen dalgalar, karaya ulaştıktan çok sonra bile küçük tekneleri ve balıkçıları tehdit eden yaşamı tehdit eden gelgit dalgalarına da neden olabilir. Ani su baskınları Windward Adaları ve Barbados’un bazı kısımlarında da endişe yaratıyor. Barbados Başbakanı Mia Amor Mottley vatandaşları “son derece dikkatli” olmaları konusunda uyardı.

READ  Trump, 2024 kampanyasının ortasında gelecek yıl "mektup defterini" piyasaya sürüyor

• Kasırga uyarıları: Barbados, Saint Vincent ve Grenadinler, Grenada ve Tütün. Jamaika için kasırga uyarısı yürürlükte. Martinik, Trinidad ve Saint Lucia için tropikal fırtına uyarıları yürürlükte. Tropik fırtına uyarıları, batıda Punta Palenque’den Haiti sınırına kadar olan Dominik Cumhuriyeti’nin güney kıyıları ve Dominik Cumhuriyeti sınırından Anse de Hainaut’a kadar Haiti’nin güney kıyıları için geçerli.

Yüzlerce kişi tahliye edildi: Ülkenin sığınaklardan sorumlu başkanı Ramona Archer-Bradshaw, CNN üyesi CBC News’e yaptığı açıklamada, Pazar akşamı Barbados’taki kasırga barınaklarında 400’den fazla kişinin barındırıldığını söyledi. Şöyle ekledi: “İnsanların sığınmaevlerini kullanmasından mutluyum ve eğer evlerinde kendilerini rahat hissetmiyorlarsa sığınma evine gitmek daha iyi.”

Pazartesi günü Beryl Kasırgası'nın Hastings, Barbados'u etkilemesi sırasında dalgalar palmiye ağaçlarına çarptı.

Grenada’da olağanüstü hal: Grenada Genel Valisi Cecil La Grenade, Pazar gecesinden Salı sabahına kadar yürürlükte kalacak olağanüstü hal ilan etti. Polis güçleri, hastaneler, hapishaneler, atık imha tesisleri ve limanlar dışındaki tüm işletmeler kapatılmalıdır.

Kapatılan havalimanları: Kasırga yaklaşırken Barbados, Grenada ve Saint Lucia’daki havalimanları Pazar akşamı kapatıldı. Bir havaalanı sözcüsü, Grenada’daki Maurice Bishop Uluslararası Havaalanı’nın Salı sabahı yeniden açılmasının beklendiğini söyledi. Barbados’taki Grantley Adams Uluslararası Havaalanı, Hewanorra Uluslararası Havaalanı ve Saint Lucia’daki George Charles Havaalanı da operasyonları askıya aldı.

Kriket Dünya Kupası hayranları sıkıştı: Barbados hâlâ dünyanın dört bir yanından T20 Dünya Kupası için adaya seyahat eden kriket hayranlarına ev sahipliği yapıyor ve bu hayranlardan bazıları Birrell gelmeden adayı tahliye edemeyecek. Barbados Başbakanı Mia Amor Mottley, “Ziyaretçilerimiz burada bizimle birlikte” dedi. “Bazıları Pazartesi ve Salı gününe kadar ayrılmayacak ve bazıları daha önce hiç kasırga veya fırtına yaşamamış.” Vatandaşlardan mümkünse ziyaretçilere destek vermeleri çağrısında bulundu.

Beryl’in karaya çıkışı, hikâyesinin sonuna henüz çok var ve uzun vadede izleyeceği yol belirsizliğini koruyor.

READ  Bir STK, Akdeniz'de yüzen bir göçmen teknesinin yakıt ikmali yaptığını ancak kurtarma olmadığını söyledi

Kasırga Perşembe gününe kadar genellikle Karayip Denizi üzerinden batı veya kuzeybatı yönünde ilerleyecek ve biraz güç kaybetmeden önce hafta ortasına kadar büyük bir kasırga (Kategori 3 veya daha güçlü) olarak kalması bekleniyor.

Ancak kasırga, kuvvetli rüzgarlar, şiddetli yağmur ve sert dalgaların merkezinin ötesine Karayipler’in büyük bir kısmına yayılmasıyla devasa olmaya devam edecek. Beryl’in merkezi Çarşamba günü Jamaika’nın güneyinden geçebilir ve buraya inmese bile ülkeye daha ciddi etkiler getirebilir.

Her çizgi, Beryl'in hafta sonu boyunca izleyeceği yolu tahmin eden farklı bir modeli temsil ediyor.  Çizgiler arasındaki alan Beryl'in yolundaki belirsizliğin miktarını gösterir; alan ne kadar büyükse belirsizlik de o kadar büyük olur.  Yucatán'a ulaştıktan sonra yolu daha da belirsizleşiyor.

Beryl’in Pazartesi günü Windward Adaları’na ilk inişinden Cuma sabahı Meksika’nın Yucatan Yarımadası’na veya çevresine olası bir sonraki inişine kadar muhtemelen birkaç gün geçecek.

Beryl’in tekrar karaya inmesinin ardından ne olacak, kasırganın hafta sonu Meksika Körfezi’ne ulaşıp ulaşamayacağını belirleyecek. Beryl karadaki yolculuğunda hayatta kalmayı ve Meksika Körfezi’nin sıcak sularına ulaşmayı başarırsa, bu durum kuzeydoğu Meksika veya belki de ABD Körfez Kıyısı için sorun yaratabilir.

İkinci fırtınanın (Tropikal Chris Fırtınası) Pazartesi günü erken saatlerde Meksika’nın Tuxpan kenti yakınlarında Körfez Kıyısı açıklarına inmesiyle bu sezon yoğun bir başlangıç ​​yaptı.

Beryl, tahmincilerin hiperaktif olacağı konusunda uyardığı bir kasırga sezonunun endişe verici bir başlangıcını müjdeliyor – ve Beryl’in rekor kıran faaliyeti gelecekte olacakların bir işareti olabilir.

Beril, Atlantik Okyanusu’nda son 58 yıldaki en eski büyük kasırgadır (Kategori 3 veya daha yüksek bir kasırga olarak tanımlanır). Ulusal Kasırga Merkezi Direktörü Mike Brennan’a göre, kasırga sezonunun bu başlarında fırtınanın hızla yoğunlaşması oldukça sıra dışı bir durum. Haziran ayında Küçük Antiller’in Orta Atlantik doğusunda tropik sistemlerin oluşması nadirdir, özellikle de güçlü sistemler, çünkü yalnızca birkaç tropikal sistem meydana gelmiştir. NOAA kayıtlarına göre.

Fırtına sadece sezonun başında değildi, aynı zamanda Atlantik’teki en eski üçüncü büyük kasırga oldu. İlk kasırga 8 Haziran 1966’daki Alma Kasırgasıydı, ardından 27 Haziran 1957’de büyük kasırga statüsüne ulaşan Audrey Kasırgası geldi.

READ  Küçük tekneler: Fransa daha fazla para alacak, diyor James Cleverly

Beryl ayrıca Haziran ayında tropik Atlantik’te oluşan en doğudaki kasırga rekorunu da kırarak 1933’teki önceki rekoru geride bıraktı.

Orta ve doğu Atlantik genellikle Ağustos ayında daha aktif hale geliyor, bunun nedeni kısmen okyanus sıcaklıklarının yükselip gelişmekte olan sistemleri beslemesi için zaman olması.

Ancak bu yıl Atlantik Havzası’nda normalin üzerinde su sıcaklıkları görüldü ve El Niño’dan La Niña’ya geçiş nedeniyle rüzgar kaymasının görülmemesi tropik gelişmeyi körükledi.

Brennan, “Beryl, yılın bu zamanında okyanus sularının çok sıcak olduğu bir ortam buldu” dedi.

Atlantik’in bu bölümünde yazın başlarında oluşan sistemler, yaklaşan hiperaktif bir kasırga sezonunun işareti. Şuradan ara: Colorado Eyalet Üniversitesi’nde kasırga uzmanı ve araştırma bilimcisi olan Phil Klotzbach. Tipik olarak okyanus sıcaklıkları haziran ve temmuz aylarında tropikal sistemlerin gelişmesine yardımcı olacak kadar sıcak değildir.

Ulusal Hava Servisi Tahminciler tahmin ediyor Bu sezonun 13’ü kasırgaya dönüşen 17 ila 25 arasında fırtınaya tanık olması bekleniyor.

Brennan, “Bu ortalamanın oldukça üzerinde” dedi.

CNN’den Monica Garrett, Jane Norman, Michael Rios, Marlon Sorto, Sandy Sidhu, Melissa Alonso, Isaac Yee, Eric Zirkle, Rachel Ramirez ve Brandon Miller bu rapora katkıda bulundu.