Temmuz 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Yıkıcı Grenada Kasırgası’nın ardından Beryl Kasırgası Jamaika’ya doğru ilerlerken “güçleniyor”

Yıkıcı Grenada Kasırgası’nın ardından Beryl Kasırgası Jamaika’ya doğru ilerlerken “güçleniyor”CNN

Beryl Kasırgası Pazartesi günü son derece tehlikeli bir Kategori 4 kasırga olarak Windward Adaları’nı vurdu; felaket rüzgarları, şiddetli yağmur ve yaşamı tehdit eden fırtına dalgası getirdi.

Ulusal Kasırga Merkezi Pazartesi akşamı, fırtınanın “güneydoğu Karayip Denizi boyunca hızla ilerlediği için daha da güçlendiği” ve rüzgarların Kategori 5 kasırganın hızının 2 mil / saat altında olduğu konusunda uyardı.

Merkez, “Ertesi gün kadar güçte dalgalanmaların meydana gelmesi muhtemeldir, ancak Beril’in doğu Karayip Denizi üzerinde ilerlerken çok tehlikeli, büyük bir kasırga olarak kalması bekleniyor” dedi.

Beryl Kasırgası, Grenada’nın Karayip Denizi’ndeki Carriacou Adası’na saat 11:00 EDT’den hemen sonra, saatte 250 kilometrelik maksimum sürekli rüzgarla karaya ulaştı. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi’nin 1851 yılına dayanan verilerine göre, Grenadinler’den geçtiği bilinen en güçlü kasırgadır.

Grenada Başbakanı Deacon Mitchell Pazartesi günü bir basın toplantısında, “Carriacou ve Petite-Martinique’de yıkım ve tahribatla ilgili yaygın raporlar vardı. Yarım saat içinde Carriacou yerle bir oldu.” dedi.

Mitchell, herhangi bir ölüm veya yaralanma raporunun gelmediğini ancak bunun değişebileceği konusunda uyardı.

Kasırganın ne kadar şiddetli ve güçlü olduğunun farkına varmamız gerekiyor, dolayısıyla henüz tehlikeden kurtulmuş değiliz. Kasırga nedeniyle kimsenin yaralanmadığını veya can kaybı yaşanmadığını kesin olarak söyleyemeyiz. ”

Fırtına ada zinciri boyunca elektrik kesintilerine neden oldu. Nyla K dedi ki: Başbakanlık Basın Sözcüsü Etienne Pazartesi günü CNN’e, Beryl Kasırgası nedeniyle Grenada adasının yaklaşık %95’inin elektrik kaybettiğini söyledi. Etienne, Grenada genelinde iletişimin kesildiğini ve bazı kişilerin İnternet hizmetini kaybettiğini açıkladı.

Sekreter, havaalanı da dahil olmak üzere tüm okulların ve işletmelerin kapalı olduğunu belirterek, şu anda yalnızca hastanelerin ve ulusal polis güçlerinin faaliyette olduğunu ekledi. Ulusal Kasırga Merkezi’ne göre, havaalanı Pazartesi öğleden sonra saatte 92 mil hızla esen rüzgarın saatte 192 mil hızla devam ettiğini bildirdi.

Bu etkileşimli içeriği CNN.com’da izleyin

Beryl’in gelişi, Atlantik kasırga sezonunun olağanüstü erken başlangıcına işaret ediyor. Pazar günü, Atlantik’teki ilk Kategori 4 kasırgası ve Haziran ayındaki tek Kategori 4 kasırgası oldu. Anormal derecede sıcak okyanus suyu Beryl’in endişe verici güçlenmesine yol açan olaylar, fosil yakıt kirliliğinin neden olduğu küresel ısınma ışığında bu kasırga sezonunun normalden uzak geçeceğinin açık bir göstergesi.

Kâr amacı gütmeyen First Street Vakfı’nda kasırga uzmanı ve bilim danışmanı olan Jim Kossin, Brill Kasırgasının Haziran ayı rekorları kırdığını, çünkü okyanusun artık genellikle kasırga sezonunun en yoğun olduğu dönemdeki kadar sıcak olduğunu söyledi.

READ  William ve Harry, Kraliçe'nin tabutunda kuzenleriyle birlikte duruyorlar.

Kossin, CNN’e şunları söyledi: “Kasırgalar hangi ayda olduğumuzu bilmiyor, sadece etraflarındaki ortamı biliyorlar.” “Beryl, Eylül ayında olduğumuzu düşündüğü için Haziran rekorları kırıyor.”

Kosen, Beryl’in benzeri görülmemiş gücünü körükleyen okyanus sıcaklığının “kesinlikle üzerinde insan etkisi olduğunu” ekledi.

Beril tehlikeli bir kasırgadır: Fırtına, Dominik Cumhuriyeti’ndeki Piata Adası’nın 575 mil doğu-güneydoğusundaydı, rüzgar saatte 155 mil hızla esiyordu ve Pazartesi akşamı itibarıyla saatte 21 mil hızla batı-kuzeybatı yönünde ilerliyordu. Beryl’in kuvvetli rüzgarları merkezden 40 mil uzağa uzanırken tropik fırtına kuvvetli rüzgarları 125 mil kadar uzanır. Fırtınanın merkezinin Pazartesi gecesi güney Windward Adaları’ndan ayrılıp, güneydoğu ve orta Karayip Denizi üzerinden Salı gününe kadar hareket etmesi ve Çarşamba günü Jamaika’nın yakınından geçmesi bekleniyor.

Hayatı tehdit eden fırtına ve su baskınları: Ulusal Kasırga Merkezi dikkat etmek “Hayatı tehdit eden bir fırtına dalgası, fırtınanın gözünün kasırga uyarı alanına düştüğü yerin yakınındaki kıyı rüzgar bölgelerinde su seviyelerini normal gelgit seviyelerinin 6 ila 9 feet üstüne kadar yükseltecek.” Merkez ayrıca fırtınanın neden olduğu büyük dalgaların önümüzdeki iki gün boyunca Windward Adaları ve güney Leeward’da devam edeceğini kaydetti. “Kabarmaların bu gece geç saatlerde Porto Riko ve Hispaniola’nın güney kıyılarına da Salı gününe kadar ulaşması bekleniyor. Bu dalgaların hayatı tehdit eden sörf yaratması ve mevcut koşulları bozması bekleniyor.”

• Kasırga uyarısı: Bu uyarı Jamaika için geçerlidir ve kasırgaların Çarşamba gününe kadar çıkması muhtemeldir. Ayrıca Dominik Cumhuriyeti’nin batıdaki Punta Palenque’den Haiti sınırına kadar olan güney kıyıları ve Dominik Cumhuriyeti sınırından Anse de Hainaut’a kadar Haiti’nin güney kıyıları için de tropikal fırtına uyarısı yürürlükte.

Yüzlerce kişi tahliye edildi: Barbados’un barınak şefi Ramona Archer-Bradshaw, CNN üyesi CBC News’e Pazar gecesi 400’den fazla kişinin Barbados’taki kasırga barınaklarında barındırıldığını söyledi.

Ricardo Mazalan/Associated Press

Beryl Kasırgası Pazartesi günü Barbados’un Hastings kentinde bir caddeyi sular altında bıraktı.

Ricardo Mazalan/Associated Press

Pazartesi günü Beryl Kasırgası’nın Hastings, Barbados’u etkilemesi sırasında dalgalar palmiye ağaçlarına çarptı.

Grenada’da olağanüstü hal: Grenada Valisi General Cécile La Grenade’nin Pazar akşamı ilan ettiği olağanüstü hal, Salı sabahına kadar yürürlükte kalacak. Polis güçleri, hastaneler, hapishaneler, çöp depolama alanları ve limanlar dışında tüm işletmeler kapandı.

READ  Irak yangını: Karakuş'ta bir düğün töreninde çıkan yangında yaklaşık 100 kişi hayatını kaybetti

Halen kapalı olan havalimanları: Kasırga yaklaşırken Barbados, Grenada ve Saint Lucia’daki havalimanları Pazar akşamı kapatıldı. Bir havaalanı sözcüsü, Grenada’daki Maurice Bishop Uluslararası Havaalanı’nın Salı sabahı yeniden açılmasının beklendiğini söyledi. Barbados’taki Grantley Adams Uluslararası Havaalanı, Hewanorra Uluslararası Havaalanı ve Saint Lucia’daki George Charles Havaalanı da operasyonları askıya aldı.

Kriket Dünya Kupası hayranları sıkıştı: Barbados Başbakanı Mia Amor Mottley, Barbados’un hala dünyanın dört bir yanından T20 Dünya Kupası için adaya seyahat eden kriket taraftarlarına ev sahipliği yaptığını ve bu taraftarlardan bazılarının Pazartesi veya Salı gibi erken bir zamanda ayrılmasının planlandığını söyledi. “Bazıları daha önce hiç kasırga veya fırtınaya maruz kalmamıştı” diye ekledi ve sakinleri mümkünse ziyaretçilere destek sağlamaya çağırdı.

Beryl’in karaya çıkışı, hikâyesinin sonuna henüz çok var ve uzun vadede izleyeceği yol belirsizliğini koruyor.

Kasırganın Perşembe gününe kadar Karayip Denizi üzerinden genel olarak batı veya kuzeybatıya doğru ilerlemesi ve biraz güç kaybetmeden önce hafta ortasına kadar büyük bir kasırga (Kategori 3 veya daha güçlü) olarak kalması bekleniyor.

Ancak kasırga, kuvvetli rüzgarlar, şiddetli yağmur ve sert dalgaların merkezinin ötesine Karayipler’in büyük bir kısmına yayılmasıyla devasa olmaya devam edecek. Beryl’in merkezi Çarşamba günü Jamaika’nın güneyinden geçebilir ve buraya inmese bile ülkeye daha ciddi etkiler getirebilir.

Kasırga merkezi, “Fırtına, Jamaika’nın yakın kıyısı boyunca karadaki rüzgar alanlarında su seviyelerini normal gelgit seviyelerinin 2 ila 4 feet üstüne çıkarabilir” dedi.

CNN Hava Durumu

Her çizgi, Beryl’in hafta sonu boyunca izleyeceği yolu tahmin eden farklı bir modeli temsil ediyor. Çizgiler arasındaki alan Beryl’in yolundaki belirsizliğin miktarını gösterir; alan ne kadar büyükse belirsizlik de o kadar büyük olur. Yucatán’a ulaştıktan sonra yolu daha da belirsizleşiyor.

Beryl’in Pazartesi günü Windward Adaları’na ilk gelişi ile Cuma sabahı Meksika’nın Yucatan Yarımadası’na veya çevresine olası bir sonraki gelişi arasında muhtemelen birkaç gün geçecek.

Beryl’in tekrar karaya inmesinin ardından ne olacak, kasırganın hafta sonu Meksika Körfezi’ne ulaşıp ulaşamayacağını belirleyecek. Beryl karadaki yolculuğunda hayatta kalmayı ve Meksika Körfezi’nin sıcak sularına ulaşmayı başarırsa, bu durum kuzeydoğu Meksika veya belki de ABD Körfez Kıyısı için sorun yaratabilir.

READ  Çin Rusya: Çin'in sessizce Rusya için hayatı daha zor hale getirmesinin 4 yolu

İkinci fırtınanın (Tropikal Chris Fırtınası) Pazartesi günü erken saatlerde Meksika’nın Tuxpan kenti yakınlarında Körfez Kıyısı açıklarına inmesiyle bu sezon yoğun bir başlangıç ​​yaptı.

Beryl Kasırgası, meteorologların hiperaktif olacağı konusunda uyardığı bir kasırga sezonunun endişe verici bir başlangıcını işaret ediyor ve Beryl Kasırgası’nın rekor kıran faaliyeti, gelecekte olacakların bir işareti olabilir.

Beril, Atlantik Okyanusu’nda son 58 yıldaki en eski büyük kasırgadır (Kategori 3 veya daha yüksek bir kasırga olarak tanımlanır). Ulusal Kasırga Merkezi Direktörü Mike Brennan’a göre, kasırga sezonunun bu başlarında fırtınanın hızla yoğunlaşması oldukça sıra dışı bir durum. Haziran ayında Küçük Antiller’in Orta Atlantik doğusunda tropik sistemlerin oluşması nadirdir, özellikle de güçlü sistemler, çünkü yalnızca birkaç tropikal sistem meydana gelmiştir. Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi kayıtlarına göre.

Fırtına sadece sezonun başında değildi, aynı zamanda Atlantik’teki en eski üçüncü büyük kasırga oldu. İlk kasırga 8 Haziran 1966’daki Alma Kasırgasıydı, ardından 27 Haziran 1957’de büyük kasırga statüsüne ulaşan Audrey Kasırgası geldi.

Beryl Kasırgası ayrıca, 1933’te kırılan bir önceki rekoru geride bırakarak Haziran ayında tropik Atlantik’te oluşacak en doğudaki kasırga rekorunu da kırdı.

Orta ve doğu Atlantik genellikle Ağustos ayında daha aktif hale geliyor, bunun nedeni kısmen okyanus sıcaklıklarının yükselip gelişmekte olan sistemleri beslemesi için zaman olması.

Ancak bu yıl Atlantik Havzası’nda normalin üzerinde su sıcaklıkları görüldü ve El Niño’dan La Niña’ya geçiş nedeniyle rüzgar kaymasının görülmemesi tropik gelişmeyi körükledi.

Brennan, “Beryl, yılın bu zamanında okyanus sularının çok sıcak olduğu bir ortam buldu” dedi.

Bu etkileşimli içeriği CNN.com’da izleyin

Atlantik’in bu bölümünde yazın başlarında oluşan bu sistemler, yaklaşmakta olan aktif kasırga mevsiminin bir işareti. Şuradan ara: Normalde okyanus sıcaklıkları haziran ve temmuz aylarında tropikal sistemlerin gelişmesine yardımcı olacak kadar sıcak değildir.

Ulusal Hava Servisi Meteorologlar tahmin ediyor Bu sezonun 13’ü kasırgaya dönüşen 17 ila 25 arasında fırtınaya tanık olması bekleniyor.

Brennan, “Bu ortalamanın oldukça üzerinde” dedi.

Bu rapora CNN’den Zoe Sottile, Monica Garrett, Jane Norman, Michael Rios, Marlon Sorto, Sandy Sidhu, Melissa Alonso, Isaac Yee, Eric Zirkle, Rachel Ramirez ve Brandon Miller katkıda bulundu.