Eylül 26, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Beyaz olmayanlar migren tanı ve tedavisinde ayrımcılığa maruz kalıyor

Beyaz olmayanlar migren tanı ve tedavisinde ayrımcılığa maruz kalıyor

Dr. Jefferson Health’de siyah migren uzmanı olan Courtney White, kendi migrenleri için uygun tedaviyi bulmakta zorlandı. Migren sağlık eşitsizlikleri kısmen gelişiyor, dedi ırkçılık tarihi Tıp alanında, siyah ve beyaz bedenlerin farklı olduğu, siyah insanların kalın deriye sahip olduğu ve acı hissetmediği şeklindeki yanlış inancı sürdürdü. White, bazı doktorların bugün hala bu inançları sürdürdüğünü söyleyerek, bir sağlayıcının bir zamanlar acı hissetmediğini vurguladı.

“Yani ne zaman bir [Black] “Hasta acil servise migren semptomlarıyla geliyor … görevden alınma olasılıkları daha yüksek” dedi.

White, bir hastaya yanlış teşhis konduğunda veya tedavisi geciktiğinde migren semptomlarının kötüleşebileceğini söyledi.

“Bana gelene kadar birçok hasta zaten kronik migren geliştirdi ve tedavisi çok zor” dedi.

Sağlık savunucuları beyaz olmayan insanları desteklemeye çalışıyor

White, migrenin de orta yaşlı beyaz bir kadın hastalığı olarak yanlış yorumlandığını ve çok uzun süredir broşürlerin ve televizyon reklamlarının bu gruba odaklandığını söyledi.

“Birçok hastam geldi ve migrenleri olduğunu öğrendiklerinde ‘Bunu yapabileceğimi sanmıyorum’ diyorlar” dedi.

Qasim Amin Nadari’nin 2021’de sosyal medya varlığına başlamasının nedeni budur. Siyahi erkeklerin de migreni var.

58 yaşındaki migren hastası, “Maalesef, konuşkan ve çok sesliyim ve böyle olmamalı” dedi.

Qasim Amin Nadari, eski bir Philadelphia sakini ve kronik migren hastasıdır. Migren tetikleyicilerinden biri de mevsimsel değişiklikler, özellikle de soğuk, bu yüzden yaz aylarında şehre geri dönüş planları yapıyor. (Kimberly Ressamı/NY)

Nathari’ye yirmi yılı aşkın süredir semptomların ardından 30’lu yaşlarının başında migren teşhisi kondu. Nadari, migreni soğuk hava tarafından tetiklendiği için 2016 yılında Newark, New Jersey’den Jacksonville, Florida’ya taşındı.

Nathari, migren ataklarının tam gün çalışamayacak kadar şiddetli olduğunu söyledi.

Migreninin araba kullanmak gibi basit aktiviteleri etkilediğini söyledi. Siyahi bir adam olarak, saldırı sırasında arabasını yolun kenarına çekerse polis tarafından detaylandırılacağından endişelendiğini söyledi.

“Durdurulduğumda, beş seferden dördünde bir sorun olduğu ortaya çıkıyor çünkü ben sadece migrenle uğraşıyorum ve bu memur, etki altında olmadığıma söz veriyor. Bir çeşit ilaç falan bir çeşit madde,” dedi Nathari. “Bu yüzden kendime dayanma şansı vermek yerine, hiçbir koşulda migrenim olduğunda araba kullanmıyorum.”

READ  Juventus, iki acı yenilginin ardından Durk Telecom'u yönetiyor
Bir adam evrak çantasıyla sokakta yürüyor.  Arkasında Philadelphia silüeti görünüyor.
Qasim Amin Nadari Philadelphia’da yaşıyor ve kronik migren hastası. Migren tetikleyicilerinden biri de mevsimsel değişiklikler, özellikle de soğuk, bu yüzden yaz aylarında şehre geri dönüş planları yapıyor. (Kimberly Ressamı/NY)

Natari, “Good Morning America”da siyahi bir savunucunun migren hakkında konuşmasını izledikten sonra sosyal medya kampanyasını başlatmak için ilham aldı. İlk kez siyah bir adamın televizyonda migren hakkında konuştuğunu görüyordu.

Nathari, “Bende yıllardır gördüğüm tüm reklam filmlerinden daha yüksek bir yankı uyandırdı,” dedi.

White, 2020’de Jefferson Headache Center’da ilaçlar ve sağlık hizmeti ziyaretleri için ek ödemelerin karşılanmasına yardımcı olan Advanced Headache Pipeline Programı adlı bir programın başlatılmasına yardımcı oldu.