Haziran 13, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Beyaz Saray, Biden’ın önümüzdeki ay Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşeceğini söyledi

Beyaz Saray, Biden’ın önümüzdeki ay Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşeceğini söyledi

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ve ABD Başkanı Joe Biden, 14 Kasım 2022’de Endonezya’nın Bali adasındaki Nusa Dua’da düzenlenen G20 zirvesinde.

Saul Loeb | AFP | Getty Images

Washington Beyaz Saray Salı günü, Başkan Joe Biden’ın önümüzdeki ay Çin Devlet Başkanı Xi Jinping ile görüşeceğini duyurdu.

Dünyanın en büyük iki ekonomisinin liderlerinin San Francisco’daki Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi sırasında bir araya gelmesi bekleniyor.

Beyaz Saray basın sözcüsü Karine Jean-Pierre düzenlediği basın toplantısında “Yoğun rekabet, yoğun diplomasi anlamına gelir” dedi. “Politikamız ve Çin ile ilerleme şeklimiz değişmedi.”

Jean-Pierre, Xi ile “zorlu bir görüşme” yapmasının beklenmesi dışında Biden’ın gündemine ilişkin ayrıntı vermeyi reddetti.

Yüz yüze görüşme, Hazine Bakanı Janet Yellen, Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Ticaret Bakanı Gina Raimondo, CIA Direktörü Bill Burns, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve ABD’nin İklim Özel Temsilcisi John Kerry ile yapılan görüşmelerin ardından geldi.

Devamını oku: Beyaz Saray, ulusal güvenlik endişelerini gerekçe göstererek ABD’nin bazı Çin teknolojilerine yatırımını kısıtlıyor

Toplantı, Beyaz Saray’ın Hamas’la artan çatışmanın ortasında İsrail’e güvenlik ve insani yardımı hızlandırmaya çalıştığı bir dönemde gerçekleşti.

Aynı zamanda ABD, 600 günden fazla süren topyekün Rus işgaline karşı egemen topraklarını savunmasında Ukrayna’yı desteklemeye devam ediyor.

Bu gerçekler, Trump yönetimi döneminde başlayan ticaret savaşı nedeniyle son yıllarda zarar gören ABD ile Çin arasındaki ilişkiler üzerinde ek bir baskı oluşturuyor.

Xi, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in en güçlü mali müttefiki ve Pekin’in desteği Rusya’nın savaş çabalarını canlı tutmak için çok önemli.

Biden yönetimi daha önce Çin’i Rusya’nın Ukrayna’daki savaşını sürdürmesine yardım etmemesi konusunda uyarmıştı.

Moskova’nın Şubat 2022’de Ukrayna’yı işgalinin başlamasından bu yana, ABD ve Batılı müttefikleri, Kremlin savaş makinesini devam etmesi için ihtiyaç duyduğu fonlardan yoksun bırakmak amacıyla Rusya’ya düzinelerce koordineli ekonomik yaptırım uyguladı.

READ  Air India başarısız oldu, daha hızlı hareket etmeliydi: Tata Sons'un başkanı işeme olayına tepki gösterdi

İki yıl süren ekonomik savaş, Rusya’yı İran ve Kuzey Kore’yi geride bırakarak dünyanın en fazla yaptırım uygulanan ülkesi haline getirdi.

Devamını oku: Çin ve Rusya önümüzdeki birkaç yıl içinde ekonomik işbirliğini doğruladı

Yaptırımlar, Çin’in giderek yalnızlaşan Rusya’nın daha önemli bir müttefiki olmasına yardımcı oldu.

Bu ayın başlarında Xi ve Putin, ilişkilerini derinleştirmenin ek yollarını görüşmek üzere Pekin’de bir araya geldi. İki lider en son geçen Mart ayında Kremlin’de görüşmüştü.

Mart ayındaki toplantıdan birkaç hafta sonra Xi, Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy ile bir telefon görüşmesi yaptı. Bu, Kremlin savaşının başlamasından bu yana iki adamın ilk konuşmasıydı.