Mart 25, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Ukrayna cumhurbaşkanı, Rus işgalciler yaklaşırken yerinde kalma sözü verdi

Ukrayna cumhurbaşkanı, Rus işgalciler yaklaşırken yerinde kalma sözü verdi
  • Zelensky, Rusya’nın “ilk hedefi” olduğunu söyledi
  • Rus kuvvetleri Çernobil istasyonunu ele geçirdi ve Kiev’e doğru ilerliyor
  • ABD ve Avrupa Birliği yeni bir yaptırım dalgası duyurdu
  • Petrol fiyatı varil başına 2 dolar arttı

KIEV (Reuters) – Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodymyr Zelensky Cuma günü söz verdi Güçleri başkente doğru ilerleyen Rus işgalcileriyle savaşırken Kiev’de kalmak İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana bir Avrupa ülkesine yapılan en büyük saldırıda.

Rusya karadan, havadan ve denizden işgal edildi Ertesi Perşembe bir Devlet Başkanı Vladimir Putin’in savaş ilanı. Patlamalar ve silahlı çatışmalar büyük şehirleri sarsarken tahminen 100.000 kişi kaçtı. Düzinelerce kişinin öldürüldüğü bildirildi.

ABD’li ve Ukraynalı yetkililer, Rusya’nın Kiev’i ele geçirmeyi ve Putin’in ABD kuklası olarak gördüğü hükümeti devirmeyi hedeflediğini söylüyor. Rus kuvvetleri Eski Çernobil nükleer santralini ele geçirdi Kiev’in kuzeyinde, Belarus’tan kuzeye doğru Kiev’e giden en kısa yol boyunca ilerlediler.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Zelensky, birden fazla cephede yoğun çatışmalar yaşandığına dair bir video mesajında ​​”Düşman beni ilk hedef kategorisine koydu” diye uyardı. “Ailem ikinci hedef. Devlet başkanını yok ederek Ukrayna’yı siyasi olarak yok etmek istiyorlar.”

“Başkentte kalacağım. Ailem de Ukrayna’da.”

Putin, Rusya’nın Ukrayna hükümetinin kendi halkına karşı soykırım yapmasını önlemek için “özel bir askeri operasyon” yürüttüğünü söyledi – Batı’nın temelsiz dediği bir suçlama. Ayrıca Ukrayna’nın, toprakları tarihsel olarak Rusya’ya ait olan gayri meşru bir ülke olduğunu söylüyor.

ABD Dışişleri Bakanı Anthony Blinken, Zelensky’nin güvenliğinden endişe duyup duymadığı sorulduğunda, CBS’ye şunları söyledi: “Bildiğim kadarıyla, Ukrayna Devlet Başkanı Zelensky görevde kalıyor ve elbette Ukrayna’daki tüm dostlarımızın – hükümetin güvenliğinden endişe duyuyoruz. memurlar ve diğerleri.”

READ  Xi, COVID kontrolünün yeniden açıldıktan sonra artan vakalarla yeni bir aşamaya girdiğini söyledi

Yaptırım binası

44 milyonluk bir demokrasi olan Ukrayna, Sovyetler Birliği’nin çöküşünde bağımsızlık için oy kullandı ve son zamanlarda Moskova’yı rahatsız eden özlemlerle NATO ve Avrupa Birliği’nin askeri ittifakına katılma çabalarını hızlandırdı.

Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere, Japonya, Kanada, Avustralya ve Avrupa Birliği, Almanya’nın Rusya’dan gelen 11 milyar dolarlık bir gaz boru hattını durdurma hamlesi de dahil olmak üzere, bu hafta başlarında yaptırımlara ek olarak Moskova’ya daha fazla yaptırım açıkladı.

Avrupa Birliği’nin dış politika sorumlusu Josep Borrell, bloğun önlemlerini “şimdiye kadar uyguladığımız en sert yaptırımlar dizisi” olarak nitelendirdi.

Çin, Rus saldırısını bir işgal olarak tanımlamayı reddetmesi nedeniyle baskı altına girdi.

bizim cumhurbaşkanımız Joe Biden gazetecilere konuşuyor Beyaz Saray’da, “Ukrayna’ya karşı bariz Rus saldırganlığını kabul eden herhangi bir ülke, ortaklık tarafından lekelenecektir” dedi. Çin’in konumu hakkında doğrudan yorum yapmaktan kaçındı.

Rusya dünyanın en büyük enerji üreticilerinden biridir ve hem Ukrayna hem de Ukrayna en büyük tahıl ihracatçıları arasındadır. Savaş ve yaptırımlar dünyadaki ekonomileri bozacak.

Piyasaların ticari yaptırımların ana ham petrol ihracatçısı Rusya üzerindeki etkisine hazırlıklı olmasıyla petrol fiyatları Cuma günü varil başına 2 dolara kadar yükseldi.

ABD buğday vadeli işlemleri neredeyse 14 yılın en yüksek seviyelerine ulaştı, mısır sekiz ayın zirvesine yakın seyrederken, soya fasulyesi ana Karadeniz bölgesinden tahıl arzında aksama korkusuyla toparlandı.

Havayolları ayrıca Japan Airlines ile kargaşa yaşadı (9201.T) Perşembe gecesi Moskova ve İngiltere’ye uçuşunu iptal etti ve hava sahasını Rus havayollarına kapattı.

READ  Ukrayna, Putin'in devam eden işgali sırasında ilk doğrudan görüşmelerde 'derhal ateşkes' ve Rusya'nın geri çekilmesini istiyor

askeri ilerleme

Zelensky, çatışmalarda 137 asker ve sivilin öldüğünü ve yüzlercesinin de yaralandığını söyledi. Ukraynalı yetkililer daha önce en az 70 kişinin öldüğünü açıklamıştı.

İçişleri Bakanı danışmanı Anton Herashchenko, Ukrayna kuvvetlerinin Cuma sabahı erken saatlerde Kiev üzerinde bir uçağı düşürdüğünü, ardından bir apartmana çarparak ateşe verdiğini söyledi. Uçağın insanlı olup olmadığı netlik kazanmadı.

Ukrayna sınır muhafız servisi, bir füzenin ülkenin güneydoğu Zaporizhia bölgesindeki bir Ukrayna sınır karakoluna çarptığını ve bazı muhafızların öldüğünü ve yaralandığını söyledi.

Amerika Birleşik Devletleri ve diğer NATO üyeleri Ukrayna’ya askeri yardım gönderdi, ancak daha geniş bir Avrupa çatışması korkusuyla asker göndermeye yönelik bir hareket yok.

Dışişleri Bakanı Dmytro Kuleba, “mücadeleyi sürdürmek için daha fazla silah… Rusya’nın Ukrayna’ya düşürdüğü tank, zırhlı araç, uçak ve helikopter miktarı hayal edilemez” dedi.

Kiev’in 90 km kuzeyindeki Ukrayna devlet nükleer gözlemcisi, birliklerin Çernobil’i ele geçirdiğini, ancak hangi işaretlerin tesisi koruyan bir Ukrayna askeri birimini silahsızlandırdığını belirtmeden söyledi.

Yaralanma olmadığını, hiçbir şeyin yok edilmediğini ve radyasyon seviyelerinin değişmediğini de sözlerine ekledi. Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı, santralin kontrolünü kaybettiğini bildirdi.

BM Güvenlik Konseyi, Rusya’nın işgalini kınayan ve Moskova’nın derhal geri çekilmesini talep eden bir karar taslağını Cuma günü oylayacak.

Ancak Moskova tedbiri veto edebilir ve Çin’in nasıl oy kullanacağı belli değil.

Reuters.com’a ücretsiz sınırsız erişim elde etmek için şimdi kaydolun

Ek raporlar Kiev’de Natalia Zenets, Mariupol’da Aleksandar Vasovich, Ottawa’da David Younggren, Londra’da Mark Trevelyan; Ramy Ayoub ve Stephen Coates tarafından yazıldı. Robert Persell’in düzenlemesi

Kriterlerimiz: Thomson Reuters Güven İlkeleri.