Aralık 2, 2023

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

İsrail Gazze’deki Jabalia mülteci kampını bombaladı

İsrail Gazze’deki Jabalia mülteci kampını bombaladı


Kudüs
CNN

İsrail baskını yoğun nüfuslu Jabalia kampındaki bir Hamas liderini hedef alıyor Kuzey Gazze Bölgedeki görgü tanıkları ve sağlık görevlilerine göre felaket büyük bir yıkıma yol açtı ve çok sayıda insanın ölümüne yol açtı.

Baskının yol açtığı yıkım, artan sivil kayıpları nedeniyle yeni bir acı dalgasına yol açarken, Gazzeliler Çarşamba sabahı yeni bir iletişim kesintisiyle uyandı.

Hayatta kalanlar ve görgü tanıkları, kalabalık kampın ortasında büyük bir çukur oluşturan baskının ardından yaşanan korkunç manzaraları anlattı.

Görgü tanığı Muhammed İbrahim CNN’e şunları söyledi: “Ekmek almak için sırada beklerken aniden yedi ila sekiz füze önceden herhangi bir uyarı olmadan düştü.”

Şöyle dedi: “Yerde yedi ila sekiz büyük delik vardı, her yerde ölü insanlarla ve ceset parçalarıyla doluydu.” “Dünyanın sonu gibi hissettim.”

İsrail askeri açıklamasına göre, hava saldırısında 7 Ekim’de Gazze’ye düzenlenen saldırının sorumlu Hamas liderlerinden biri olarak tanımlanan İbrahim Biyari hedef alındı ​​ve öldürüldü. İsrailBu da 1.400’den fazla kişinin ölümüne ve yüzlercesinin rehin alınmasına neden oldu.

Enes El Şerif – Reuters

Filistinliler, 31 Ekim’de İsrail’in Gazze Şeridi’nin kuzeyindeki Jabalia mülteci kampına düzenlediği baskında kurbanları arıyor.

IDF ayrıca baskında “çok sayıda Hamas teröristinin” de yaralandığını söyledi ve Cebaliye Merkez Tugayı’nın sivil binaların kontrolünü ele geçirdiğini iddia etti.

Ancak Hamas, liderlerinden birinin mülteci kampında bulunduğunu şiddetle reddetti. Hareketin sözcüsü Hazım Kasım, İsrail’i, kendi deyimiyle “Cebaliye kampındaki güvenli sivillere, çocuklara ve kadınlara karşı işlenen iğrenç suçu” meşrulaştırmaya çalışmakla suçladı.

Görgü tanığı Muhammed El Esved, CNN’e, roketlerin düştüğünü duyduktan sonra ailesini kontrol etmek için mülteci kampına koştuğunu söyleyerek, saldırının ardından yaşanan “korkunç manzarayı” anlattı.

Al-Aswad, CNN’e telefonla yaptığı açıklamada, “Çocuklar başka yaralı çocukları taşıyor ve koşuyorlardı ve havayı gri toz dolduruyordu. Çoğunun kimliği belirlenemeyen cesetler molozların üzerinde asılıydı. Bazıları kanıyordu ve diğerleri yanmıştı” dedi.

Bölgedeki insanların histerik olduğunu ekledi. “Kadınların çığlık attığını ve kafalarının karıştığını gördüm. Çocuklarını kaybettikleri için mi ağlayacaklarını yoksa koşup onları mı arayacaklarını bilmiyorlardı, özellikle de mahallede çok sayıda çocuk oynuyordu.”

Olay yerinden çekilen görüntülerde molozlarla hasarlı binalar arasında büyük bir krater görülüyor. Filistinlilerin ve kurtarma görevlilerinin kurbanları bulmaya çalıştığı, bazılarının ise atıkları temizlemek için ellerini kullandığı görüldü.

CNN’den Wolf Blitzer’a konuşan İsrail askeri sözcüsü Yarbay Richard Hecht, Hamas’ı “sivillerin arkasına saklanmakla” suçladı. Kampta çok sayıda masum sivilin bulunduğunu hatırlatan Hecht, “Bu, savaşın trajedisidir” yanıtını vererek, sivilleri güneye doğru harekete geçmeye çağırdı.

READ  Ukrayna, Rusya'nın Kramatorsk tren istasyonuna düzenlediği füze saldırısında en az 52 kişinin öldüğünü söyledi.

Güney Gazze’de de ölümcül hava saldırıları yaşandı ve yardım kuruluşları izole bölgede hiçbir yerin güvenli olmadığı konusunda defalarca uyarıda bulundu. Hamas kontrolündeki bölgeden alınan bilgilere dayanan Ramallah’taki Filistin Sağlık Bakanlığı’na göre, İsrail’in Gazze’yi bombalaması en az 8.485 kişinin ölümüne ve 21.000’den fazla kişinin yaralanmasına yol açtı.

Çarşamba günü, iki Filistinli telekomünikasyon şirketi Gazze’deki internet ve iletişim ağında kesinti olduğunu duyurdu. Şirketin açıklamasına göre Paltel, “Gazze Şeridi’ndeki tüm iletişim ve internet hizmetlerinin tamamen kesintiye uğradığını” ve telekomünikasyon şirketi Jawwal’in cep telefonu hizmetlerinin de durdurulduğunu söyledi.

Bu etkileşimli içeriği CNN.com’da izleyin

Jabalia’ya en yakın büyük tıbbi tesis olan Endonezya Hastanesi’ndeki video kliplerde, doktorlar yaraları tedavi etmek için koşarken aralarında çocukların da bulunduğu çok sayıda yaralının yanı sıra hastane zemininde uzun sıralar halinde yatan cesetler görülüyordu.

Hastanedeki kalabalık nedeniyle çok sayıda yaralının yerde tedavi altına alındığı görüldü. Hastane müdürü Dr. Atef Al-Kalhout, patlamada ölenlerin sayısının onlarca olduğunu tahmin etti.

Diğer bir doktor Muhammed Al-Ran ise şunları söyledi: “Gördüğünüz şey kimsenin hayal edemeyeceği bir manzara: yaralı şehitler ve yüzlerce kömürleşmiş ceset.” “Yapabileceğimiz tek şey onları almaya devam etmek. Yaralanmaların çoğu patlayıcılar, kafa yaralanmaları ve amputasyonlardan kaynaklanıyor.”

Gazze’deki Şifa Hastanesi’nde Sınır Tanımayan Doktorlar hemşiresi olan Muhammed Hawajra, bazı yaralıların da hastaneye geldiğini söyledi. Al, “Küçük çocuklar derin yaralar ve ciddi yanıklarla hastaneye geldiler. Aileleri olmadan geldiler. Birçoğu çığlık atıyor ve ailelerini soruyordu. Yer bulana kadar yanlarında kaldım çünkü hastane hastalarla doluydu.” -Hawajra bir açıklamada şunları söyledi.

Gazze’deki Hamas kontrolündeki İçişleri Bakanlığı’na göre, bombalamada yirmi ev “tamamen yıkıldı”.

Strip’teki diğer mülteci kampları gibi Jabalia da evler, mağazalar ve konut binalarıyla dolu ve aralarındaki yollar ancak bir arabanın geçebileceği kadar geniş.

Birleşmiş Milletler Yakın Doğu’daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Çalışma Ajansı’na (UNRWA) göre, pek çok Filistinli mülteci, 1948 Arap-İsrail Savaşı’nın ardından, daha sonra İsrail Devleti haline gelen köylerden kaçtıktan sonra kampa yerleşti.

UNRWA’ya göre Jabalia, Gazze’deki en büyük mülteci kampı ve 1,4 kilometrekarelik bir alana yayılıyor. Uzun zamandır aşırı kalabalıktan muzdaripti. Burası aynı zamanda Strip’in en fakir bölgeleri arasında yer alıyor ve kalabalık açık hava pazarlarına ev sahipliği yapıyor.

Patlamadan kısa bir süre sonra İsrailli insan hakları örgütü B’Tselem, İsrail’in Gazze’ye haftalarca süren hava saldırılarını kınadı ve Salı günü yaptığı açıklamada “İsrail’in Gazze’de işlediği ve yapmaya devam ettiği katliamın boyutu korkunç” dedi. ”

READ  Guatemala cumhurbaşkanı "Tayvan Cumhuriyeti" için güçlü destek sözü verdi

“Şu ana kadar yarısından fazlası kadın ve çocuk olmak üzere 8.000’den fazla insan öldürüldü. Bütün binalar çöktü ve içindekiler hala içeride. Bütün aileler bir anda yok oldu. Sivillere verilen bu suç teşkil eden zarar kabul edilemez ve bunun açık bir örneğidir.” belirtilmelidir.” “Tekrar tekrar söylüyorum, Hamas’a karşı savaş da dahil olmak üzere savaşta her şeye izin verilmez.”

Enes El Şerif – Reuters

Filistinliler, 31 Ekim 2023’te kuzey Gazze Şeridi’ndeki Jabalia mülteci kampına İsrail baskınları alanında kurban arıyor.

Filistin Dışişleri Bakanlığı baskını bir “katliam” olarak tanımladı ve çocuk ve kadınların “belgelenmiş tüyler ürpertici sahnelerine” atıfta bulundu. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Dünyanın gözü önünde ve meşru müdafaa bahanesiyle gerçekleştirilen büyük çaplı bir katliamın kemikleri var.”

Suudi Arabistan, İran, Ürdün ve Mısır da saldırıyı kınadı ve Mısır, İsrail’i bir yerleşim bölgesini “insanlık dışı” hedef alarak uluslararası hukuku ihlal etmekle suçladı. Bakanlık, Mısır’ın bunu İsrail kuvvetleri tarafından uluslararası hukuk ve uluslararası insani hukuk hükümlerinin yeni ve açık bir ihlali olarak değerlendirdiğini söyledi.

Beyaz Saray’daki basın toplantısında Jabaliya baskını ve İsrail’in Filistinli sivilleri korumak için yeterince çaba gösterip göstermediği konusunda birkaç kez sorulduğunda Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsü John Kirby, ABD’nin “denediğine dair göstergeler” olduğunu söyledi.

Şöyle ekledi: “Her olaya gerçek zamanlı olarak yanıt vermeyeceğiz ancak sivillerin yaralandığını kesinlikle fark ettik.” “Binlerce sivil öldürüldü… Bunu anlıyoruz, not ediyoruz ve Gazze’de tek bir sivilin bile ölmesini kabul etmiyoruz.”

“İsrail güçlerinin amacının dışarı çıkıp kasten masum sivillerin hayatına mal olmak olmadığını ve bunu azaltmak için çaba göstermeye çalıştıklarını” ekledi.

Birleşmiş Milletler Filistin Daimi Gözlemci Misyonu başkanı Riyad Mansour Salı günü CNN’e verdiği demeçte, İsrail’in Jabalia mülteci kampına düzenlediği baskının bir savaş suçu olduğunu ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’ne sevk edilmesi gerektiğini söyledi.

UCM savcısını kastederek, “Bu suçun işlenmesi emrini verenlerin, UCM’den Sayın (Karim A.A.) Khan’dan bir şeyler dinlemesi gerekiyor” dedi. “Ve eğer cesareti varsa, ki umarım vardır, bunun gerçekliğini takdir ediyoruz. Refah sınır kapısına geldiOrada da bir açıklama yaptı. Ancak bu tür suçların sorumluları hakkında tutuklama kararı çıkarılması da iyi olur” dedi.

Gazze’deki hastaneler gibi Okkanın altına gitmek Yardım grupları ve sağlık çalışanlarına göre hava saldırıları ve bombardıman Mısırlı bir sınır yetkilisi CNN’e, Gazze’den gelen 81 yaralı Filistinlinin Mısır’daki hastanelerde tedavi görmek üzere seyahat etmesine izin verileceğini söyledi.

READ  Trump destekli komplo teorisyeni Arizona seçimleri için yarışıyor

Medyaya konuşma yetkisi olmadığı için isminin açıklanmaması kaydıyla konuşan yetkili, hastaların “ağır şekilde yaralandığını” ve Refah sınır kapısının Çarşamba sabahı açılarak hastaların geçişine izin verilmesinin planlandığını söyledi.

Al-Shifa Hastanesi Müdürü Dr. Muhammad Abu Salamiya, CNN’e, 81 hastanın şu anda Gazze’deki hastanelerde tedavi gördüğünü ve birçoğunun şu anda Gazze’de bulunmayan ameliyathanelerde cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyduğunu söyledi. Gazze hastanelerinden taburcu olacaklarını, ardından tedavilerini Mısır’ın Şeyh Zuweid kentindeki sahra hastanesinde tamamlayacaklarını sözlerine ekledi.

Kuzey Sina’daki Mısır Kızılayı’nın müdürü Halid Zayed de sahra hastanesinin yerini CNN’e doğruladı ve Mısır’ın “onları kabul etmeye hazır” olduğunu söyledi.

Önde gelen BM kuruluşları, gıda, su ve tıbbi malzeme sıkıntısı çeken iki milyondan fazla sivile yardım ulaştırılabilmesi ve İsrail’in Hamas tarafından tutulduğuna inandığı 240 rehinenin güvenli bir şekilde serbest bırakılması için insani ateşkes çağrısında bulunuyor. Bölgeyi kontrol eden silahlı grup.

Hamas’ın askeri kanadının bir sözcüsü Salı günü yaptığı açıklamada, hareketin önümüzdeki günlerde rehin tuttuğu bazı yabancı vatandaşları serbest bırakacağını duyurdu.

El Kassam Tugayları sözcüsü Ebu Ubeyde, yayınladığı video klipte, bu ülkelerin isimlerini vermeden, bazı ülkelerin Gazze’de bazı yabancı tutukluları serbest bırakmak için arabulucular aracılığıyla müdahale ettiğini söyledi. “Bu nedenle önümüzdeki günlerde çok sayıda yabancıyı serbest bırakacağımızı arabuluculara bildirdik.”

Serbest bırakmayı planladıkları rehinelerin uyrukları veya sayıları hakkında daha fazla ayrıntı vermedi.

İsrail ordusu Salı günü kuzey Gazze Şeridi’ndeki kara operasyonlarında “yaklaşık 50 Hamas teröristini” öldürdüğünü duyurdu. Bu, İsrail’in hafta sonu Gazze’ye yönelik haftalarca süren saldırıların ardından Hamas’a karşı savaşının “ikinci aşamasına” girdiğini açıklamasının ardından geldi.

Bu etkileşimli içeriği CNN.com’da izleyin

İsrail ordusu Salı akşamı yaptığı açıklamada, Givati ​​Tugayı’na bağlı güçlerin Batı Jabalia’da da faaliyet gösterdiğini ve bölgedeki bir Hamas liderini hedef aldığını söyledi. Açıklamada, operasyon alanının “teröristlerin sahile geçiş olarak kullandığı ateş alanları ve terörist tünelleri ile geniş bir silah stokunun” yer aldığı belirtildi.

İsrail ordusu, İsrail Hava Kuvvetlerinin hedefli saldırılarının yanı sıra “askerlerin çatışma sırasında çok sayıda teröristi öldürdüğünü” söyledi. İsrail ordusu, el konulan silahlar ve askeri teçhizatın yanı sıra istihbarat belgeleri de bulduğunu iddia etti.

Bu hikaye gelişiyor ve güncelleniyor.