Şubat 25, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Beyaz Saray ve Senato müzakerecileri, Ukrayna’ya yapılacak yardımın söz konusu olduğu bir sınır anlaşmasına varmak için yarışıyor.

Beyaz Saray ve Senato müzakerecileri, Ukrayna’ya yapılacak yardımın söz konusu olduğu bir sınır anlaşmasına varmak için yarışıyor.

Ena Varenzia/Reuters

Bir Ukraynalı, 13 Aralık 2023’te Ukrayna’nın Donetsk bölgesindeki Bakhmut kasabası yakınlarında T-64 tankına biniyor.CNN

Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham Pazar günü yaptığı açıklamada, Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin bu yıl ABD’nin güney sınırı politikasında yapılacak değişiklikler konusunda bir anlaşmaya varamayacaklarını söyledi. Haftalar süren müzakereler Daha katı göç kısıtlamalarının Ukrayna ve İsrail’e yönelik ek finansmanla ilişkilendirilmesi hakkında.

NBC’nin “Meet the Press” programına katılan Graham, “Cumhuriyetçiler köşeye sıkıştırıldığımızı düşünüyor” dedi ve “Bir anlaşmaya yakın değiliz. Bu gelecek yıla kadar sürecek.”

Demokratlar ve Cumhuriyetçiler, senatörler tatil için şehirden ayrılmadan önce acilen sınır politikası değişiklikleri konusunda bir anlaşmaya varmaya çalışıyorlar, ancak kongre yardımcılarının çoğu, önemli anlaşmazlıklar devam ederken bir anlaşmaya varma olasılığından şüphe ediyor.

Başkan Joe Biden defalarca Kongre’ye, diğer önceliklerin yanı sıra Ukrayna, İsrail ve sınır güvenliği için milyarlarca doları içeren ek ulusal güvenlik fonu talebini onaylaması çağrısında bulundu. ABD’nin Rusya’ya karşı savunma ve daha geniş anlamda Amerikan ulusal güvenliği için destekleme sözü verdiği Ukrayna için paraya ihtiyaç olduğu konusunda uyardı.

Ama yine de paket – Ekim ayında tanıtılmıştı – Durmuş halde kalıyor.

Haftalarca, her iki taraftaki müzakereciler, daha sıkı göçmenlik kısıtlamalarının Ukrayna ve İsrail’e ek fon sağlanmasına bağlanması konusunda tartıştı. Cumhuriyetçiler Amerika Birleşik Devletleri’nin güney sınırında bir değişiklik yapılması gerektiği konusunda ısrar ediyorlar. Göçmen mutasyonlar Ukrayna’ya fon sağlamak için federal kaynaklar tükendi.

Teksas Senatörü John Cornyn “Fox News Sunday” programında “Bu bir felaket ve Biden’ın açık sınırlara ilişkin politikalarının bir sonucu” dedi. “Bu fırsatı bunu değiştirmek için kullanacağız.”

Bu hafta Senato’dan geçebilecek bir göçmenlik anlaşmasına varmaya çalışan müzakerecilerin karşılaştıkları zorlukların bir göstergesi olarak, aralarında Graham’ın da bulunduğu 15 GOP senatörü, müzakereleri tartışmak üzere Ocak ayında özel bir toplantı yapılması yönünde çağrıda bulunuyor. Pazar günü Senato Cumhuriyetçi Konferansı başkanı Wyoming’den Senatör John Barrasso’ya gönderilen bir mektupta senatörler, “aceleci ve gizli” görüşmeleri eleştirdiler.

READ  Hamas, savaşçılarının Kudüs'teki bir otobüs durağında üç kişiyi öldürdüğünü söyledi

Sınır görüşmeleri için müzakere masasında yer alan en üst düzey Cumhuriyetçi Oklahoma’dan Senatör James Lankford, Meclis’in 8 Ocak haftasında geri dönmesiyle ilgili mevzuatı tartışmak için yapılan toplantının “gerçekçi bir zaman çizelgesi” olduğuna inandığını söyledi.

Senato Çoğunluk Lideri Chuck Schumer O ısrar etti Senato’nun bu hafta yasayla ilgili oylama yapması planlanıyor ancak Lankford, senatörlerin hâlâ bir yasa metninin olmadığını kaydetti.

“Bu, Lider Schumer’e kalmış, ancak elimizde bir metin yok. Dolayısıyla oylanacak bir metin de yok” dedi ve senatörlerin Pazartesi günü tekrar bir araya geleceğini ekledi.

Arizona’dan bağımsız Senato müzakerecileri Kyrsten Sinema ve Connecticut’tan Demokrat Chris Murphy, Pazar gecesi görüşmelerle geçirdikten sonra gazetecilere ilerleme kaydetmeye devam ettiklerini ancak bir anlaşmaya varmak için bir zaman çizelgesi belirlemediklerini söylediler. Toplantılar pazartesi günü devam edecek. .

Sinema, “İlerleme kaydediyoruz ve bu iyi bir şey” dedi.

Senato bir anlaşmaya varamadan tatil için şehirden ayrılırsa Beyaz Saray’ın bu sorunu çözmesi gerekecek Ukrayna gibi müttefikleri tedarik etme konusunda zor seçimler Amerika’nın askeri hazırlığı pahasına. Ek talepte ayrıca sınır güvenliğine yönelik 14 milyar dolar da yer alıyor.

Ancak diğer sert göçmenlik önlemlerinin yanı sıra sığınma hakkını sıkılaştırmaya yönelik olası değişiklikleri, Beyaz Saray’ın Trump dönemi göç politikalarını benimsemesinden endişe duyan Demokratlar için kabul etmek zor.

Tartışmalara aşina iki kaynağın CNN’e verdiği bilgiye göre, aralarında Beyaz Saray Özel Kalem Müdürü Jeff Zients’in de bulunduğu üst düzey Beyaz Saray yetkilileri hafta sonu Cumhuriyetçi ve Demokrat milletvekillerini sınır politikası değişiklikleri konusunda fikir birliğine varmaya çağırdı. İç Güvenlik Bakanı Alejandro Mayorkas, Senato müzakerecileriyle görüşmek üzere Pazar günü Capitol Hill’deydi.

Bir kaynak, Zients’in Cumartesi günü Kongre Hispanik Grubunun bazı üyeleriyle bir telefon görüşmesi yaptığını ve bu durumun sınır görüşmelerinin gidişatına ilişkin endişeleri artırdığını söyledi.

READ  Pekin, Çin'de koronavirüs vakaları arttıkça parkları ve müzeleri kapatıyor

Diğer kaynak, müzakereciler bir anlaşmaya varmaya çalışırken önemli anlaşmazlık noktalarının devam ettiğini söyledi. Bunlar arasında, göçmenlerin ABD-Meksika sınırından sınır dışı edilmesiyle sonuçlanan ve göçmenlerin sınırda sığınma talebinde bulunmalarını etkili bir şekilde önleyen önlemler yer alıyor; Göçmenlerin duruma göre geçici olarak Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşamasına olanak tanıyan şartlı tahliye kullanımının sınırlandırılması; Kaynak zorunlu hapis cezasının olduğunu söyledi. Diğer öneriler arasında sığınmacılar için inandırıcı korku kriterinin yükseltilmesi ve hızlandırılmış sınırdışı prosedürlerinin kullanımının genişletilmesi yer alıyor.

Kaynak, Cumhuriyetçilerin, göçmenlerin ABD sınırına varmadan önce başka ülkelerden geçmeleri halinde ABD’ye sığınma talebinde bulunmalarını önleyecek Güvenli Üçüncü Ülke Anlaşması’na da yeniden ilgi gösterdiğini söyledi.

Biden için siyaset şu anda karmaşık. Demokrat tabanın desteğini kaybetmek önümüzdeki Kasım seçimlerinde kendisine mal olabilirken, sınır güvenliği konusunda hiçbir şey yapmama algısının daha geniş sonuçları da olabilir.

Biden’ın başkanlığı döneminde ABD-Meksika sınırındaki göçmen endişeleri rekor seviyelere ulaştı. Biden yetkilileri tutuklamaların Batı Yarımküre’deki rekor düzeyde göçü yansıttığını vurgularken, Cumhuriyetçilerin başkanın göç politikalarına işaret etmesi nedeniyle sorunun 2024 başkanlık seçimlerinde sıkıntı yaratacağı kesin.

Bu hikaye ve başlık ek bilgilerle güncellendi.

CNN’den Manu Raju, Morgan Reimer ve Lauren Fox bu rapora katkıda bulundular.