Mayıs 22, 2024

Manavgat Son Haber

Türkiye'den ve dünyadan siyaset, iş dünyası, yaşam tarzı, spor ve daha pek çok konuda son haberler

Beyaz Saray, Zelensky’nin konuşması öncesinde Ukrayna’ya yardım çağrıları yükselirken Capitol Hill’de artan sabırsızlıkla karşı karşıya

Beyaz Saray, Zelensky'nin konuşması öncesinde Ukrayna'ya yardım çağrıları yükselirken Capitol Hill'de artan sabırsızlıkla karşı karşıya

Zelensky, Ukraynalı liderin ABD’li milletvekilleriyle sanal bir toplantı yapmasından iki haftadan kısa bir süre sonra, sabah Kongre’ye nadir bir savaş zamanı konuşması yapacak. Çarşamba günkü retoriği – diğer dost hükümetlere yaptığı konuşmalarda söylediği gibi – bir kez daha, Biden yönetiminin halihazırda sağladığı belirli askeri yardım türleri de dahil olmak üzere, daha fazla yardım için ABD’ye ateşli bir çağrıda bulunmak için kullanması bekleniyor. karşısında.

Capitol Hill’deki milletvekilleri ve yardımcıları CNN’ye, Washington’da Ukrayna’nın Rusya ile savaşmasına en iyi şekilde nasıl yardım edileceğine ilişkin bir sonraki büyük müzakere turunun, büyük ölçüde, Zelensky’nin Kongre ile konuşurken tam olarak ne sorduğuna bağlı olacağını beklediklerini söylediler. Konuşma, Capitol Hill’deki bazılarının, yönetimin hızına ve – şimdilik – Zelensky’nin savaş uçakları tedarik etmek ve ülke üzerinde uçuşa yasak bir bölge uygulamak istediği kadar ileri gitme konusundaki isteksizliğine sabrını yitirdiği bir sırada geldi. Bunlar muhtemelen Ukraynalı liderin Çarşamba günkü konuşmasında talep ettiği şeyler arasındaydı, ancak yönetim Putin’in bu hareketleri nasıl yorumlayacağına dair endişeler nedeniyle onları reddetti.

Bir yetkiliye göre Biden’ın ek 800 milyon dolarlık güvenlik yardımı duyurması bekleniyor – bu da toplamı geçen hafta açıklanan 1 milyar dolara ve Biden yönetiminin başlangıcından bu yana 2 milyar dolara çıkardı.

Planlara aşina olan yetkililere göre, cumhurbaşkanı Zelensky’nin konuşmasının ardından Çarşamba günü, tanksavar füzeleri de dahil olmak üzere yeni askeri yardım paketini açıklayacak. Yeni yardım, Zelensky’nin Ukrayna’nın Rusya’ya karşı savaşını sürdürmek için gerekli olduğunu söylediği uçuşa yasak bölgeyi veya savaş uçaklarını durduracak. Ancak yeni yardım, Javelins ve Stingers dahil olmak üzere ABD’nin halihazırda sağladığı daha fazla savunma silahını içerecek. Önce Wall Street Journal Beklenen yardım duyurusundan bahsetmiştim.

ABD hükümeti savaşa büyük ölçüde Ukrayna’ya iki partili destekle yanıt verirken, bazı milletvekilleri sabrını yitiriyor – şimdiye kadar yönetimin tepkisine yönelik eleştirilere karşı temkinli olan üst düzey Cumhuriyetçiler de dahil. Biden ve yönetimi, Başkan’ın krize yanıt olarak Amerikan müttefiklerini bir arada tutmayı amaçladığı için Kongre’deki bazılarının istediği kadar hızlı yanıt vermedi.

READ  Rus füzeleri Ukrayna limanını vurdu; Kiev, hala tahıl ihraç etmeye hazırlandığını söyledi

Senato Dış İlişkiler Komitesi’nin en üst düzey Cumhuriyetçisi Senatör Jim Risch, “Kongre ne yapmak isterse, onlar (yönetim) başlangıçta hayır dediler. Müttefiklerimizin ardından evet dediler” dedi. “Yavaş. Acıtıyor.”

Ukrayna kuvvetlerine savaş uçağı ve diğer askeri araçların gönderilmesini savunan birçok milletvekilinin ekip üyelerinden biri olan Demokrat Cumhur Josh Gottheimer, dedi. “Daha fazlasını yapmamız gerektiğini düşündüğümüz ve daha fazlasını yapmamız gerektiğini duyduğumuz alanlarda bunu Beyaz Saray’a ileteceğiz.”

Bir Temsilciler Meclisi Genelkurmay Başkanı, başkanlarının bir sonraki adımda kamuoyu önünde hangi konuyu öne çıkaracağı sorulduğunda, açıkça, “Zelensky’nin Kongre’deki konuşması bunun çoğunu oluşturacaktır,” dedi.

Ukrayna cumhurbaşkanı Capitol’de sanal bir duruş sergiliyor

Üyeler, ülkesinin ihtiyaç duyduğu yardım söz konusu olduğunda Zelensky’nin sözlerini söylemesini beklemediklerini söylediler.

Ohio Cumhuriyetçi Senatörü Rob Portman, Zelensky’nin konuşmasından ne bekleyebileceğini tahmin ederek, “Yaptıklarımıza minnettar olacağını düşünüyorum” dedi. doğrusu.”

Capitol Tepesi’nde, Ukrayna’nın müttefiklerine yardım etmek için daha fazlasını yapma baskısı Son haftalarda Cumhuriyetçiler ve Demokratlar, Polonya’dan Ukrayna’ya uçak transferini kolaylaştırmak, Rusya’nın ABD’ye enerji ithalatını kesmek ve Rusya ile normal ticari ilişkileri kısıtlamak için yönetime çağrıları artırdıkça, bu durum büyüdü. Son iki konuda, Beyaz Saray, tepede zaten önemli bir ivme olduktan sonra geçen hafta harekete geçti.

O sırada bir Beyaz Saray yetkilisi, Kongre baskısının Beyaz Saray’ı harekete geçmeye sevk ettiği yönündeki herhangi bir öneriyi reddedeceklerini söyledi ve yetkililer, yönetimin Ukrayna yardımına ilişkin karar alma sürecinin Avrupalı ​​müttefikleriyle istişarelere öncelik verdiğini vurguladı.

Sovyet döneminden kalma savaş uçaklarının Ukrayna’ya nasıl gönderileceği sorusu özellikle zorlu bir tartışma olarak ortaya çıktı. Beyaz Saray’ın daha sonra geçen hafta “geçici bir iletişim arızası” olarak adlandıracağı şeyde, Polonya hükümeti Almanya’daki bir ABD Hava Kuvvetleri üssüne uçak göndermeyi ve bu uçakları Ukrayna’ya taşımak için önerdi – ancak ve yakında ABD yetkilileri reddetti fikir. Yönetim, lojistik zorlukların yanı sıra ABD ile Rusya arasında doğrudan karşı karşıya gelme risklerinin çok büyük olduğu konusunda uyardı.

READ  Çöl monolitleri, Taş Devri mimari planlarını ortaya koyuyor

Ancak bu reddi takip eden günlerde, hem Demokrat hem de Cumhuriyetçi milletvekilleri, yönetimin Ukrayna’ya bu savaş uçaklarının yanı sıra hava savunma sistemleri gibi diğer askeri araçları sağlaması yönündeki çağrılarını artırdı.

Zelensky’den başka bir istek Milletvekilleri yeniden sunabilir Çarşamba günü: Biden yönetiminin defalarca karşı çıktığı Ukrayna üzerinde uçuşa yasak bölge oluşturulması.

Batı Virjinya’dan Demokrat Senatör Joe Manchin kısa süre önce seçeneği masadan kaldırmak istemediğini söylese de, Capitol Hill’deki bazı şahin üyeleri de dahil olmak üzere milletvekilleri büyük ölçüde aynı fikirde.

Beyaz Saray sonraki zorlu adımlarla karşı karşıya

Zelensky’nin Kongre önünde konuşmasından saatler sonra Biden, ABD’nin Ukrayna’ya yardımını detaylandıran kendi konuşmasını yapmaya hazırlanıyor. İki cumhurbaşkanı son haftalarda düzenli olarak konuştu ve Beyaz Saray yetkilileri Zelensky’nin personeli ile günlük temas halindeydiler, bu da Beyaz Saray’ın Ukrayna cumhurbaşkanının Çarşamba günkü konuşmasına şaşırmayacağına inanmasına yol açan bir koordinasyon düzeyi.

Salı günü Beyaz Saray basın toplantısında Psaki, Zelensky’nin Ukrayna’ya “tarihi miktarda askeri, güvenlik ve silah yardımını” hızlandırmaya yardım ettiği için “tutkusu”, “cesareti” ve “cesareti”ne güvendi ve bir dizi menzil çağrısını kabul etti. Kongre’den gelen ek önlemler.

Psaki, “Evet, çok sayıda iki partili görüşme olduğunun farkındayız” dedi. Ancak burada yapmamız gereken, ABD ve ulusal güvenliğimiz üzerindeki etkiyi değerlendirmektir” dedi.

Milletvekilleri, Beyaz Saray’dan Ukrayna’ya yardım konusunda bazı seçenekleri değerlendirmesini istediklerinde, seçmenlerinden duydukları şeyleri evlerine yönlendirdiklerini söylüyorlar.

Senato’daki 2 No’lu Demokrat D-Illinois, Senatör Dick Durbin, Biden’ın Ukrayna’ya savaş uçağı göndermeme kararının “tarafında duracağını” söyledi. Yine de, hafta sonu için Chicago’ya döndüğünde Durbin, seçmenlerinin çoğunun Ukrayna’ya tedarik edilen savaş uçaklarının eksikliği konusunda endişelerini dile getirdiğini duydu.

Durbin CNN’e verdiği demeçte, “Bu bir ikilem. Bu klasik bir ikilem. Ukrayna’nın hayatta kalması için gereken ekipmanı sağlamak istiyoruz. Putin’i III. Dünya Savaşı’na veya nükleer bir hesaplaşmaya itmek istemiyoruz.” “Bu kararı yalnızca başkan verebilir ve dikkatli olunması konusunda uyardı. Bir tarafta ya da diğerinde tartışabilirim.”

Yakın tarihli bir anketi göster Amerikalılar ezici bir çoğunlukla Rusya’ya karşı artan ekonomik yaptırımları destekliyor ve çoğu doğrudan ABD askeri müdahalesine karşı çıksa da, Rusya’nın Ukrayna’yı işgalini durdurmak için daha fazla önlemi geniş çapta destekliyor.

Birçok milletvekili için kişisel bir an

Salı günü, Biden, 1.5 trilyon dolarlık hükümet faturasını imzaladı Ukrayna’ya 13.6 milyar dolarlık yardımı içeren finansman faturası. Ve Kongre geçen hafta Ukrayna için 13 milyar dolarlık devasa bir yardım paketini kabul ederken, Capitol Hill’de ele alınması gereken daha fazla yasa var. Senato, Rusya’dan enerji ithalatını yasaklayan Meclis’ten geçen bir tasarıyı henüz kabul etmedi ve Rusya ile ticari ilişkilerin normalleşmesini en iyi şekilde nasıl sınırlayacağına dair müzakereler devam ediyor.

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesi üyesi Demokratik Temsilci Stephanie Murphy, şunları söyledi: İnsanlar bizim daha fazlasını yapmamızı istiyor ve bunun kötülük karşısında iyi bir an olduğunu ve demokrasi anını savunmak olduğunu anlıyor gibi görünüyorlar” dedi.

READ  Japonya'daki Beyaz Saray Devlet Yemeği'nin konukları arasında Bill ve Hillary Clinton, Robert De Niro, Jeff Bezos ve Tim Cook yer alıyor.

Murphy, yönetimin Ukrayna’ya yardım etme seçeneklerini değerlendirmesinin “aktif ve temkinli” olduğunu ve Ukrayna’ya askeri yardım konusundaki bir sonraki müzakere turuna temkinli yaklaşılması gerektiğini de sözlerine ekledi.

“Kolay cevaplardan yorulduğumuz bir noktaya geliyoruz” dedi. “İyi olan şu ki, Zelensky Kongre’nin önüne gelecek ve pek çok şey isteyecek – olması gerektiği gibi.”

Ukraynalı liderin konuşması, son birkaç yılda Zelensky ile kişisel ilişkiler kuran bazı milletvekilleri için muhtemelen daha fazla anlam ifade edecek. Geçmişte ABD’li milletvekilleriyle kişisel olarak bir araya geldi, senatörlerle telefon görüşmeleri yaptı ve geçen hafta Meclis Başkanı Nancy Pelosi ile konuştu.

Cumhuriyetçi Missouri Senatörü Roy Blunt, “Kongrenin, çok daha büyük bir ülke tarafından yapılan bu saldırıdan üç hafta sonra hala bir yere gidebileceği ve ABD Kongresi ile sanal bir toplantı yapabileceği gerçeğini takdir ettiğini düşünüyorum” dedi.

Bu hikaye Salı günü ek raporlarla güncellendi.

CNN’den Kaitlan Collins, Manu Raju ve Kevin Liptak bu rapora katkıda bulundu.